ITPP2/443-1103b/10/AK - Korekta podatku VAT naliczonego w związku z dokonaniem aportu do spółki komandytowej określonych środków trwałych oraz zapasów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1103b/10/AK Korekta podatku VAT naliczonego w związku z dokonaniem aportu do spółki komandytowej określonych środków trwałych oraz zapasów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2010 r. (data wpływu 29 października 2010 r.), uzupełnionym w dniu 14 stycznia 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku skorygowania podatku naliczonego w związku z dokonaniem aportu do spółki komandytowej określonych środków trwałych oraz zapasów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 14 stycznia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku skorygowania podatku naliczonego w związku z dokonaniem aportu do spółki komandytowej określonych środków trwałych oraz zapasów.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pani współwłaścicielem majątku wchodzącego w skład przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo stanowi współwłasność Pani i męża i wchodzi w skład majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową. Prowadzeniem przedsiębiorstwa zajmuje się faktycznie Pani mąż i to on jest zarejestrowany jako przedsiębiorca w ewidencji działalności gospodarczej. Zamierza Pani wraz z mężem wnieść przedsiębiorstwo (ewentualnie przedsiębiorstwo z wyłączeniami), jako wkład niepieniężny do spółki komandytowej, w której będziecie komandytariuszami.

W skład przedsiębiorstwa będą wchodzić takie składniki majątkowe jak: nazwa przedsiębiorstwa, prawo własności rzeczy ruchomych, w tym środków trwałych (np. pojazdy mechaniczne, sprzęt RTV i AGD, meble), prawo używania określonych składników majątkowych na podstawie umów cywilnoprawnych, zapasy, wierzytelności i środki pieniężne, licencje, a także prawo do zarejestrowanego w Urzędzie Patentowym znaku towarowego, na który udzielono prawo ochronne.

Wniesione aportem przedsiębiorstwo i poszczególne jego składniki będą wykorzystywane przez spółkę komandytową do takich samych czynności, do jakich są wykorzystywane przez Pani męża, t.j. do czynności opodatkowanych.

Ewentualne wyłączenia z przedmiotu aportu poszczególnych składników majątkowych nie pozbawią przedmiotu wkładu charakteru przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. W związku z powyższym, niezależnie od tego, czy z aportu zostaną wyłączone określone składniki majątkowe, czy też nie, przedmiot aportu będzie przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

Jednocześnie wskazano, że spółka komandytowa nie istnieje i ma powstać dopiero w przyszłości, a w związku z tym jedynymi podmiotami, które w chwili obecnej są zainteresowane jej ewentualnymi zobowiązaniami podatkowymi, są jej przyszli wspólnicy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z wniesieniem do spółki komandytowej, w ramach aportu przedsiębiorstwa, określonych środków trwałych i zapasów, przy których nabyciu mąż Pani prowadzący wspólne przedsiębiorstwo, odliczył podatek naliczony, będzie Pani zobowiązana do dokonania korekty tego podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z wniesieniem do spółki komandytowej - w ramach aportu - środków trwałych i zapasów, przy których nabyciu mąż prowadzący wspólne przedsiębiorstwo odliczył podatek naliczony, nie będzie musiała Pani dokonywać korekty tego podatku.

Wskazała Pani, że nie jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie prowadzi działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 tej ustawy. Zatem czynności dokonywane przez Panią, jako realizowane przez podmiot niebędący podatnikiem, nie podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym, nigdy nie była Pani zobowiązana do zapłaty ani uprawniona do odliczeń tego podatku. Zatem nie może być mowy o obowiązku dokonywania jakichkolwiek korekt, ponieważ obowiązek ten może obciążać wyłącznie podmioty podlegające reżimowi przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a więc podatników podatku od towarów i usług. Ze względu na to, że jedynie Pani mąż dokonywał odliczeń podatku naliczonego, kwestię ewentualnego obowiązku korekty podatku naliczonego należy rozpatrywać wyłącznie w odniesieniu do jego osoby.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towar usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.

Ze zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku wynika, że planuje Pani utworzenie spółki komandytowej, w której będzie jednym ze wspólników. Do spółki tej zamierza wnieść (wraz z mężem) aport w postaci przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstwa z wyłączeniami. Jak Pani wskazała, niezależnie od tego, czy z aportu wyłączone zostaną określone składniki majątkowe, czy też nie, przedmiot aportu będzie przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Prowadzeniem przedsiębiorstwa zajmuje się faktycznie Pani mąż i to on jest zarejestrowany jako przedsiębiorca w ewidencji działalności gospodarczej. Nie jest Pani podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie prowadzi działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 tej ustawy. W związku z powyższym, nigdy nie była Pani zobowiązana do zapłaty, ani uprawniona do odliczenia tego podatku.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że skoro, jako podmiot, który nie miał statusu podatnika podatku od towarów i usług, nie zaistniały okoliczności, w których miałby Pani możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie wystąpił podatek, do którego korekty będzie Pani zobowiązana, w związku z wniesieniem do spółki komandytowej aportu w postaci przedsiębiorstwa.

Końcowo informuje się, że kwestie opodatkowania czynności wniesienia do spółki komandytowej aportu w postaci przedsiębiorstwa, oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego przez tą spółkę, w związku z wniesieniem do niej w drodze aportu środków trwałych i zapasów, zostały rozstrzygnięte w interpretacjach indywidualnych odpowiednio nr ITPP2/443-1103a/10/AK oraz ITPP2/443-1103c/10/AK.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl