ITPP2/443-110/09/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-110/09/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2009 r. (data wpływu 13 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t., pojazdów ciężarowych oraz motocykli przeznaczonych do dalszej odsprzedaży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2009 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t., pojazdów ciężarowych oraz motocykli przeznaczonych do dalszej odsprzedaży.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka, której głównym przedmiotem działalności jest leasing i wynajem wszelkiego rodzaju pojazdów i środków trwałych, zamierza rozszerzyć zakres prowadzonej działalności o sprzedaż samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. oraz samochodów ciężarowych i motocykli. Pojazdy będą pochodzić z terenu Unii Europejskiej. Będą to pojazdy nowe i używane (do dwóch lat), kupowane od polskiego lub zagranicznego dostawcy lub dealera, w celu dalszej odsprzedaży do klienta indywidualnego. Po nabyciu pojazd będzie rejestrowany przez Spółkę i dopiero zarejestrowany będzie odsprzedawany. Zarejestrowany pojazd nie stanie się środkiem trwałym Wnioskodawcy, będzie jedynie towarem handlowym. Spółka chce odliczać podatek naliczony od kupowanych pojazdów, których odsprzedaż stanowi przedmiot Jej działalności. Spółka posiada stosowny wpis w KRS.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy jeśli kupiony pojazd jest zarejestrowany na Spółkę, a dopiero później odsprzedawany klientowi, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego i w jakiej części.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli samochody są przedmiotem dalszej odsprzedaży jest to wyjątek potwierdzający, że Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w 100%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl ust. 2 cyt. artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

1.

suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

* w przypadku importu towarów - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego i deklaracji importowej, z zastrzeżeniem pkt 5;

* zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;

* kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;

* kwota podatku należnego z tytułu importu towarów - w przypadkach, o których mowa w art. 33a.

W art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzono ograniczenie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

W myśl uregulowań zawartych w ust. 4 pkt 7 lit. a) powołanego artykułu, ograniczenia, o którym mowa w ust. 3 cyt. przepisu nie stosuje się w przypadku, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odsprzedaż tych samochodów (pojazdów).

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka planuje poszerzenie prowadzonej działalności o odsprzedaż samochodów. W związku z tym będzie dokonywała zakupu towarów handlowych (pojazdów) od dostawców krajowych oraz z krajów Wspólnoty, rejestrowała je, po czym towary te będą przedmiotem sprzedaży. Nabywane pojazdy będą towarami handlowymi.

Biorąc powyższe pod uwagę, Spółce będzie przysługiwało prawo do pełnego odliczenia podatku z faktur dokumentujących te czynności, o ile odsprzedaż tych pojazdów będzie przedmiotem Jej działalności oraz nie wystąpią ograniczenia, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl