ITPP2/443-1067/13/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1067/13/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 września 2013 r. (data wpływu 3 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu przeliczania na złote kwot w fakturach wyrażonych w walutach obcych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu przeliczania na złote kwot w fakturach wyrażonych w walutach obcych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest podatnikiem VAT czynnym. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej produkuje elementy systemów zautomatyzowanego magazynowania AUTOSTORE. W działalności Spółki niezbędne jest dobre planowanie wykorzystania dostępnych zasobów. W celu optymalizacji procesu zarządzania zasobami zdecydowała o wyborze systemu komputerowego, który mogłaby wykorzystać w prowadzonej działalności. Jednym z systemów zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ang. Enterprise Resource Planning dalej: ERP), których użycia rozpatrywała Spółka jest system R (...), będący jednym z czołowych produktów oferowanych swoim klientom przez J. w Norwegii. W związku z doświadczeniem J. związanym z oprogramowaniem ERP oraz faktem, że system R (...) jest stosowany również przez inne podmioty z grupy kapitałowej, w której skład wchodzi Spółka, podjęto decyzję o wykorzystaniu usług oferowanych przez J. W konsekwencji, Spółka korzysta z systemu i jest podłączona do dedykowanej bazy danych w N. (Norwegia). Poza dostępem do systemu, J zapewnia Spółce szereg usług (np. wsparcia technicznego, rozwoju oprogramowania), pozwalających na nieprzerwaną, codzienną działalność z optymalnym wykorzystaniem dostępnych zasobów, a także niezbędne wsparcie techniczne.

W celu dostosowania systemu do przepisów polskiego prawa podatkowego dokonano pewnych zmian, m.in. codziennej aktualizacji bazy kursów walut ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. W związku z tym, że podstawową walutą systemu R (...) jest EUR, system dokonuje przeliczeń wprowadzonych kursów walut otrzymując kursy z większą ilością miejsc po przecinku niż wprowadzone do systemu kursy walut ogłaszane przez Narodowy Bank Polski. Taki sposób wyliczeń jest stosowany dla wszystkich podmiotów korzystających z systemu R (...) i nie ma możliwości jego zmiany. R (...) jest w pełni zautomatyzowanym systemem, który nie pozwala na manualne wprowadzanie lub korygowanie kursów walut. Na dzień 5 września 2013 r. przykładowe kursy obliczone przez R (...) oraz ogłoszone przez NBP kształtowały się następująco:

- RamBase -NBP

EUR -4,2805 -4,2805

NOK -0,532699 -0,5327

USD -3,24625 -3,2463

GBP -5,06988 -5,0696

SEK -0,488898 -0,4889

Zgodnie z art. 31a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, przeliczenia na złote kwot z faktur wyrażonych w walutach obcych Spółka dokonuje według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

W związku z tym, że wartość faktur wyrażonych w walutach obcych przeliczona na złote przez system R. różni się nieznacznie od wartości obliczonej przy zastosowaniu kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (różnice na poszczególnej transakcji wahają się od 0,00 do kilku złotych w zależności od wielkości kwoty faktury wyrażonej w walucie obcej, co stanowi mniej niż 0,006% wartości transakcji), Spółka dokonuje manualnych korekt. Taki sposób pracy jest bardzo czasochłonny i charakteryzuje się dużym ryzykiem popełnienia pomyłki w obliczeniach.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, do przeliczenia na złote kwot z faktur wyrażonych w walutach obcych Spółka może zastosować kurs danej waluty obcej obliczony przez system R (...) na podstawie kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, który po zaokrągleniu do czterech miejsc po przecinku jest de facto kursem średnim NBP.

Zdaniem Wnioskodawcy, zastosowanie kursu danej waluty obcej obliczonego przez system R (...) na podstawie kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, który po zaokrągleniu do czterech miejsc po przecinku jest de facto kursem średnim NBP, nie będzie miało wpływu na kwotę podatku należnego VAT. W związku z powyższym możliwe jest zastosowanie do wyceny kursu obliczonego przez system R (...).

Spółka ponownie powołała treść art. 31a ustawy i stwierdziła, że wartość faktur wyrażonych w walutach obcych przeliczona na złote przez system R (...) różni się nieznacznie od wartości obliczonej przy zastosowaniu kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Różnice na poszczególnej transakcji wahają się od 0,00 do kilku złotych w zależności od wielkości kwoty faktury wyrażonej w walucie obcej. Największe różnice powstają podczas przeliczenia faktur wystawionych w walucie NOK dokumentujących sprzedaż usług zagranicznym kontrahentom, jak również sprzedaż wyrobów gotowych i materiałów na export oraz będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Kilkuzłotowe różnice, stanowiące mniej niż 0,006% wartości transakcji nie mają wpływu na kwotę podatku należnego, gdyż zgodnie z art. 28b ustawy podatku od towarów i usług, usługi świadczone na rzecz zagranicznych podatników nie są opodatkowane w Polsce. Ponadto, w świetle art. 2 pkt 8, art. 19 ust. 1, 4, 11 i 12, art. 22 ust. 1, art. 29 ust. 1 i 4, art. 31a ust. 1 i 2, art. 41 ust. 4-9 i 11, art. 83 ust. 1 pkt 23 i ust. 3-6, eksport towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0% oraz zgodnie z art. 42 wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%. Natomiast różnice wynikające z przeliczenia na złote faktur dokumentujących zakup w walutach obcych nie mają wpływu na podatek naliczony, gdyż w fakturach wewnętrznych wystawionych do transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług podstawa opodatkowania tych transakcji jest obliczona według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, zaś w przypadku zakupu w walutach obcych od podmiotów krajowych realizowanych:

* w walucie EUR, której kurs w systemie R (...) nie różni się od kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, podatek naliczony jest w takiej samej wysokości jak kwota podatku na fakturze lub występuje różnica wynikająca z zaokrąglenia w wysokości 0,01-0,02 zł,

* w walucie USD, której kurs w systemie R (...) został obliczony na podstawie kursu średniego tej waluty ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, podatek naliczony przez system R (...) różni się od kwoty podatku wykazanego, jednak różnica nie przekracza kwoty 1,00 zł.

W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, że skoro nie dochodzi do uszczuplenia wpływu do urzędu skarbowego z tytułu podatku VAT, w przyszłości będzie mogła stosować kurs danej waluty obcej obliczony przez system R (...) na podstawie kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, który po zaokrągleniu do czterech miejsc po przecinku jest de facto kursem średnim NBP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl