ITPP2/443-1036/11/EB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 października 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1036/11/EB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 19 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2011 r. (data wpływu 22 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług szkoleniowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług szkoleniowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od dnia 4 stycznia 2010 r. prowadzi Pan Akademię Kształcenia i Doradztwa Zawodowego. Podstawowym przedmiotem Pana działalności są pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane - PKD 85. 59. B. Do dnia 31 grudnia 2010 r. usługi te były objęte zwolnieniem od podatku (PKWiU 80). Z dniem 1 stycznia 2011 r. w związku z wprowadzonymi zmianami w ustawie o podatku od towarów i usług powstały wątpliwości, czy usługi te dalej będą korzystały ze zwolnienia. Pana firma wpisana jest do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, działających na podstawie ustawy o systemie oświaty, a jej zakres to organizacja kursów i szkoleń umożliwiających uzyskiwanie i uzupełnianie umiejętności oraz kwalifikacji zawodowych przez osoby dorosłe. Prowadzi Pan również warsztaty doradztwa zawodowego. Nie uzyskał Pan akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Przedmiotowe usługi świadczy Pan przede wszystkim na rzecz przedsiębiorstw prywatnych, ośrodków pomocy społecznej, rad konsultacji osób niepełnosprawnych, szkół, urzędów pracy, fundacji, itp. Najczęściej organizowane przez Pana szkolenia to szkolenie w ramach projektów unijnych np. "Praca się opłaca", "Indywidualne ścieżki zatrudnienia", "Praca na miarę". Zajmuje się Pan także organizacją kursów przekwalifikowania zawodowego, m.in. w zakresie: obsługi suwnic, operatora obrabiarki, pomocy kuchennej, pracownika gospodarczego, fryzjera, sprzedawcy, operatora-kierowcy wózka jezdniowego, kadr i płac, rolnictwa i ogrodnictwa ekologicznego, szkoleń sanitarnych, opiekuna osób starszych, dozorcy, florysty z obsługą kas fiskalnych, kosmetyczki, itp. Prowadzony przez Pana Ośrodek posiada wpis do rejestru instytucji szkoleniowych, prowadzony przez Wojewódzki Urząd Pracy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

Czy po nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, świadczone przez Pana Ośrodek usługi, polegające na organizacji szkoleń i kursów zawodowych oraz przekwalifikowania zawodowego nadal korzystają ze zwolnienia od podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, usługi świadczone przez Pana Ośrodek nadal korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, który przewiduje zwolnienie usług szkolenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Z uwagi na fakt, iż powyższym przepisie nie wskazano jednoznacznie na podstawie jakich przepisów usługi kształcenia zawodowego mają się odbywać, w Pana ocenie mogą to być przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 31, poz. 216). Wskazał Pan, iż zgodnie z ww. rozporządzeniem, uzyskiwanie i uzupełnianie przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych odbywa się w następujących formach kształcenia: kursu zawodowego, seminarium, praktyki zawodowej. Podniósł Pan, iż organizowane przez Pana kursy mają na celu kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie zawodowe i służą nabyciu wiedzy niezbędnej do wykonywania pracy zawodowej. Stwierdził Pan, iż z uwagi na to, iż prowadzony przez Pana Ośrodek jest objęty systemem oświaty w zakresie usług kształcenia i wychowania pozwala na objęcie przedmiotowych usług zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Przepis art. 41 ust. 1 ustawy, stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług, ustawodawca zwolnił od podatku usługi świadczone przez:

a.

jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

b.

uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym,

oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Zgodnie z ust. 1 pkt 29 ww. artykułu, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

a.

prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

b.

świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

c.

finansowane w całości ze środków publicznych

* oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Zgodnie z art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. L Nr 347, str. 1 z późn. zm.)., państwa członkowskie zwalniają kształcenie dzieci lub młodzieży, kształcenie powszechne lub wyższe, kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

Analizując regulację zawartą w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług należy zauważyć, że warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych usług w zakresie kształcenia, jest spełnienie oprócz przesłanki przedmiotowej także przesłanki o charakterze podmiotowym odnoszącej się do usługodawcy, który musi być jednostką (bez względu na to, czy ma ona charakter publiczny, czy niepubliczny) objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.

Nie jest przy tym konieczne, by usługa w zakresie kształcenia była jednocześnie usługą w zakresie wychowania. Na podstawie przepisu 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, zwolnieniem od podatku mogą być objęte zarówno usługi w zakresie kształcenia, jak i usługi w zakresie wychowania.

Zgodnie z art. 2 pkt 3a ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (tekst jedn. z 2004 r. Dz. U. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), system oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Stosownie do art. 5 ust. 1 ww. ustawy, szkoła i placówka może być szkołą i placówką publiczną albo niepubliczną. Na podstawie art. 82 ust. 1 tej ustawy, osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.

Z treści wniosku wynika, iż prowadzi Pan Ośrodek, który wpisany jest do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, działających na podstawie ustawy o systemie oświaty. W ramach działalności Ośrodka organizowane są kursy i szkolenia umożliwiające uzyskiwanie i uzupełnianie umiejętności oraz kwalifikacji zawodowych przez osoby dorosłe. Prowadzi Pan również warsztaty doradztwa zawodowego. Dla przedmiotowych usług nie posiada Pan akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Świadczy Pan usługi na rzecz przedsiębiorstw prywatnych, ośrodków pomocy społecznej, rad konsultacji osób niepełnosprawnych, szkół, urzędów pracy, fundacji, itp. Najczęściej organizuje Pan szkolenia w ramach projektów unijnych np. "Praca się opłaca", "Indywidualne ścieżki zatrudnienia", "Praca na miarę". Zajmuje się Pan także organizacją kursów przekwalifikowania zawodowego, m.in. w zakresie: obsługi suwnic, kadr i płac, rolnictwa i ogrodnictwa ekologicznego, szkoleń sanitarnych, operatora obrabiarki, pomocy kuchennej, pracownika gospodarczego, fryzjera, sprzedawcy, operatora-kierowcy wózka jezdniowego, opiekuna osób starszych, dozorcy, florysty z obsługą kas fiskalnych, kosmetyczki, itp

Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane regulacje prawne należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż usługi szkoleniowe są wykonywane przez prowadzony przez Pana Ośrodek, posiadający wpis do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek, spełnione zostają przesłanki wynikające z treści art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem świadczenie przez Pana przedmiotowych usług korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie ww. przepisu, wobec czego nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl