ITPP2/443-1012/09/MD - Prawo do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zakupu nowoczesnej aparatury diagnostyki obrazowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1012/09/MD Prawo do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zakupu nowoczesnej aparatury diagnostyki obrazowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2009 r. (data wpływu 23 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu "Wyposażenie Centrum Zdrowia Zakładu Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o. w nowoczesną aparaturę do diagnostyki obrazowej" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu "Wyposażenie Centrum Zdrowia Zakładu Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o. w nowoczesną aparaturę do diagnostyki obrazowej".

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz podmiotem prowadzącym Centrum Zdrowia Zakład Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o. (zwane dalej: Zakładem). Zakład ten mieści się w strukturze organizacyjnej Spółki, z tym, że - zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej - jest odrębnie zarejestrowany w rejestrze Wojewody (nr księgi rejestrowej...). Zakład nie prowadzi samodzielnej gospodarki finansowej, a jego przychody i koszty są przychodami i kosztami Spółki, która prowadzi rachunkowość na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości. Zakład wykonuje działalność w zakresie ochrony zdrowia, która jest zwolniona od opodatkowania podatkiem od towarów i usług (zał. nr 4, poz. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług).

W ramach osi priorytetowej 3 - "Infrastruktura społeczna", działanie 3.2. "Wysoki poziom zabezpieczenia i dostępności medycznej i opiekuńczej", Zakład realizuje projekt pod nazwą "Wyposażenie Centrum Zdrowia Zakładu Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o. w nowoczesną aparaturę do diagnostyki obrazowej" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Zakład nie odliczy podatku od towarów i usług związanego z realizacją projektu, gdyż podatek zawarty w zakupie ww. wyposażenia jest w całości związany z wykonywaniem usług zwolnionych od podatkowania (art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w stanie prawnym obowiązującym w 2009 r., Spółka ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług "zawartego" w realizacji ww. projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w realizacji projektu, ze względu na jednoznaczną treść art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a podatek "zawarty" w realizacji projektu pod nazwą "Wyposażenie Centrum Zdrowia Zakładu Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o. będzie kosztem kwalifikowanym do rozliczenia w programie realizowanym z udziałem środków UE (EFRR).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej: ustawą - podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z powyższego przepisu wynika, że przedmiotowe prawo, które nie ma bezwarunkowego charakteru, przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, występującemu w takim charakterze, a podatek naliczony dotyczy zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi, realizowanymi przez podatnika.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 1 zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, w którym w pozycji 9 zostały wymienione usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2) - PKWiU ex 85.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zakład opieki zdrowotnej funkcjonujący w ramach struktury organizacyjnej Spółki, nieprowadzący samodzielnej gospodarki finansowej, którego przychody i koszty są przychodami i kosztami Spółki, wykonuje zwolnioną od podatku działalność w zakresie ochrony zdrowia. Zakład realizuje projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Na tym tle Spółka powzięła wątpliwość dotyczącą prawa do odliczenia podatku od towarów i usług związanego z realizacją ww. projektu.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów, w tym przede wszystkim brzmienie art. 86 ust. 1 ustawy, należy stwierdzić, iż Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych w ramach realizacji przedmiotowego projektu, z uwagi na brak związku tych zakupów z czynnościami opodatkowanymi, gdyż jak wskazano we wniosku, "podatek zawarty w zakupie ww. wyposażenia jest w całości związany z wykonywaniem usług zwolnionych od opodatkowania".

Końcowo wskazać należy, iż w niniejszej interpretacji tut. organ nie rozstrzygał kwestii możliwości zaliczenia wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tą rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl