ITPP2/443-1005b/09/RS - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem maszyny rolniczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1005b/09/RS Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem maszyny rolniczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2009 r. (data wpływu 23 listopada 2009 r.), uzupełnionym w dniach 4, 13 i 27 stycznia 2010 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia kombajnu ziemniaczanego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 4, 13 i 27 stycznia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia kombajnu ziemniaczanego.

W przedmiotowym wniosku, oraz w jego uzupełnieniach, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Producent kombajnu ziemniaczanego z Niemiec dokonał sprzedaży maszyny na rzecz kontrahenta polskiego (dealera), dokumentując tą transakcję fakturą. Dealer, będący zleceniodawcą transportu, dokonał WNT, a następnie wystawił na rzecz Spółki fakturę sprzedaży ze stawką 22 %. Spółka - czynny podatnik podatku od towarów i usług, zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych - wystawiła fakturę VAT dla kontrahenta z Litwy traktując dokonaną dostawę jako WDT. Przed dokonaniem sprzedaży podmiot litewski wpłacił zaliczkę w euro, którą Spółka przekazała na rzecz dealera, potwierdzającego powyższy fakt fakturą zaliczkową. Po dostarczeniu kombajnu, kontrahent polski wystawił fakturę końcową. Z listu przewozowego CMR otrzymanego przez Spółkę od kontrahenta polskiego wynika, że maszynę dostarczono bezpośrednio z terytorium Niemiec od producenta kombajnu, na terytorium Litwy - do jej odbiorcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka może odliczyć podatek od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, ma prawo do odliczenia podatku zawartego na fakturze VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z treści powołanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi tego podatku i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

W myśl postanowień art. 88 ust. 3a pkt 2 powołanej ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Zapis ten skutkuje tym, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu lub jest zwolnienia.

Z przestawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka (podatnik podatku od towarów i usług) dokonała dostawy kombajnu ziemniaczanego na rzecz kontrahenta litewskiego. Przedmiotową maszynę nabyła od podmiotu polskiego (dealera maszyn), który dokonał jej zakupu od producenta z Niemiec. Zakupiony towar trafił z Niemiec bezpośrednio do odbiorcy na Litwie. Dealer, który był podmiotem zlecającym dokonanie transportu, wystawił na rzecz Spółki fakturę sprzedaży ze stawką 22 %.

Jak rozstrzygnięto w interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-1005a/09/RS dostawa dokonana przez dealera na rzecz Spółki nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Zatem wystawiona przez dealera faktura sprzedaży z 22 % stawką podatku dokumentowała transakcję niepodlegającą opodatkowaniu na terytorium kraju.

Biorąc pod uwagę powyższe, w świetle powołanego art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, należy stwierdzić, że Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z przedmiotowej faktury VAT.

Jednocześnie informuje się, że rozstrzygnięcia kwestii uznania za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów sprzedaży dokonanej na rzecz kontrahenta z Litwy dokonano w interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-1005c/09/RS.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl