ITPP2/443-1/09/MD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1/09/MD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2008 r. (data wpływu 2 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania zwolnienia od podatku w związku ze sprzedażą samochodu osobowego, który był przedmiotem leasingu operacyjnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 stycznia 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania zwolnienia od podatku w związku ze sprzedażą samochodu osobowego, który był przedmiotem leasingu operacyjnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 29 sierpnia 2006 r. Wnioskodawca zawarł umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem był samochód osobowy (Opel Vectra). Samochód ten użytkowany był w prowadzonej działalności gospodarczej od dnia zawarcia umowy (umowa zawarta została na okres 24 miesięcy), a po jej zakończeniu nastąpił jego wykup. Samochód stał się własnością Wnioskodawcy na podstawie faktury VAT wystawionej przez finansującego w dniu 4 września 2008 r. Należność za samochód została w pełni uregulowana. Zgodnie z przysługującym prawem Wnioskodawca odliczył z ww. faktury 60% podatku od towarów i usług. W dniu 12 grudnia 2008 r. pojazd ten został sprzedany osobie fizycznej. Na podstawie regulacji prawnych powołanych w poz. 45 złożonego wniosku, tj. § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zw. z art. 43 ust. 2 pkt 2 oraz 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zastosowano zwolnienie od podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż samochodu osobowego użytkowanego przez Wnioskodawcę od 29 sierpnia 2006 r. (ponad 2 lata) jest zwolniona od podatku do towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż samochodu osobowego jest zwolniona od podatku. Spełnione zostały warunki wynikające z art. 43 ust. 2 pkt 2 oraz art. 86 ust. 3 tej ustawy. Sprzedany samochód spełnił ustawowe warunki, aby uznać go za towar używany, ponieważ w firmie użytkowany był przez ponad 2 lata.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%, jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia, ustawodawca przewidział opodatkowanie ściśle określonych czynności stawkami obniżonymi albo zwolnienie ich od podatku.

I tak, zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy.

Z kolei przez towary używane - zgodnie z obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r. przepisem art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy - rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Zwrot "używanie" zawarty w powyższej regulacji należy rozumieć szeroko, w związku z czym ma ona również zastosowanie do dysponowania daną ruchomością (tu: samochodem osobowym) w ramach leasingu operacyjnego.

Fakt, iż podatnik użytkował określony pojazd samochodowy przez okres dłuższy niż pół roku, nie jako właściciel, ale na podstawie umowy leasingu operacyjnego, nie jest sytuacją pozbawiającą możliwości uznania takiego pojazdu za towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy, bowiem okres eksploatacji samochodu w czasie trwania tej umowy należy wliczyć do okresu faktycznego używania pojazdu w działalności gospodarczej danego podatnika.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w miesiącu sierpniu 2006 r. Wnioskodawca zawarł umowę leasingu operacyjnego na 24 miesięcy, której przedmiotem był pojazd samochodowy (Opel Vectra). Przedmiotowy pojazd użytkowany był przez Wnioskodawcę w prowadzonej działalności gospodarczej od dnia zawarcia tej umowy. Po jej zakończeniu nastąpił jego wykup, a należność za samochód została w pełni uregulowana. Na podstawie faktury VAT wystawionej w dniu 4 września 2008 r. Wnioskodawca, zgodnie z przysługującym prawem odliczył, 60% podatku naliczonego. W dniu 12 grudnia 2008 r. samochód został sprzedany osobie fizycznej. Dokonując przedmiotowej sprzedaży zastosowano zwolnienie do podatku. Na tym tle Wnioskodawca powziął wątpliwość co do zasadności zastosowania tego zwolnienia.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów, należy stwierdzić, że sprzedaż ww. samochodu osobowego używanego przez Wnioskodawcę w prowadzonej działalności gospodarczej, korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl