ITPP1/4512-547/15/BS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 lipca 2015 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/4512-547/15/BS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2015 r. (data wpływu 25 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania świadczonych usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania świadczonych usług.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W lutym 2015 r. podpisano umowę współpracy pomiędzy NZOZ "Przychodnia" sp. z o.o. Rozpoczęcie współpracy nastąpiło w dniu 29 kwietnia 2015 r. Przedmiotem umowy jest świadczenie przez Wnioskodawcę usług z zakresu podologii na rzecz Pacjentów NZOZ. Usługi świadczone będą w wyznaczonym gabinecie w budynku (przychodni) należącym do NZOZ. Wnioskodawca za wykonane usługi otrzymywać będzie wynagrodzenie, wypłacane raz w miesiącu na podstawie wystawionej faktury na rzecz NZOZ. W ramach usług podologicznych wykonywane będą następujące czynności:

* profilaktyka stopy cukrzycowej,

* korekta wystających paznokci,

* oczyszczanie wałów paznokciowych zmienionych chorobowo,

* rekonstrukcją płytki paznokcia zmienionego chorobowo,

* usuwanie odcisków, odciążenień,

* usuwanie modzeli, nagniotków, hiperkeratoz,

* usuwanie fizjologicznych zrogowaceń stóp (pedicure leczniczy),

* zakładanie klamer korygująca wrastające paznokcie i-zakładanie opatrunku na miejsca zmienione chorobowo z odpowiednim preparatem, odciążeniem (stopa cukrzycowa) -wymraża nie brodawek i kurzajek wraz z opatrunkiem,

* dezynfekcja obuwia (odgrzybianie, odkażanie) - konsultacje podologiczne.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy wyżej wymienione usługi mogą korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 18a ustawy o podatku od towarów i usług.

W ocenie Wnioskodawcy, usługi podologiczne, świadczone na rzecz podmiotu leczniczego mogą korzystać ze stawki VAT "zwolniony".

W treści art. 43 ust. 18a ustawy o podatku od towarów i usług czytamy: "zwalnia się od podatku - usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza".

Zgodnie z definicją podologia jest dziedziną medycyny, zajmującą się diagnozowaniem i leczeniem chorób stopy i stawu skokowo-goleniowego. Z zabiegów podologicznych korzystają przede wszystkim pacjenci ograniczeni ruchowo, dotknięci chorobami skóry, kości i stawów, chorobami przemiany materii (cukrzyca, reumatyzm), pacjenci z wadami ustawienia stóp i deformacjami palców (haluksy, palce krogulcze),z dolegliwościami na stopach tj. odciski, modzele, brodawki, wrastające czy grzybicze paznokcie, pocące stopy, rozpadliny na piętach.

Niewątpliwie usługi świadczone przez Wnioskodawcę, mieszczą się w katalogu usług wymienionych w art. 43 ust. 18a ustawy o podatku od towarów i usług tj. usług służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, pomimo iż działalność podologiczna zastała sklasyfikowane wg PKD 86.90.Z jako usługi paramedyczne.

Drugim warunkiem wymienionym w art. 43 ust. 18a jest "świadczenie usług na rzecz podmiotu leczniczego i na terenie ich przedsiębiorstwa".

Bezsprzecznie Zlecający, tutaj NZOZ "Przychodnia" sp. z o.o., z którym Wnioskodawca podpisał umowę, jest podmiotem leczniczym, w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. 2013.217);

NZOZ "Przychodnia" sp. z o.o. została wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą pod nr _.

Prezentowane przez Wnioskodawcę stanowisko, znajduje swoje odzwierciedlenie w interpretacji indywidualnej wydanej przez Izbę Skarbową w Poznaniu z dnia 4 sierpnia 2014 r. ILPP2/443-471/14-4/AD.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl