ITPP1/4512-42/16/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 kwietnia 2016 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/4512-42/16/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2015 r. (data wpływu 18 stycznia 2016 r.), uzupełnionym w dniu 1 kwietnia 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania zbycia nieruchomości zabudowanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2016 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 1 kwietnia 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania zbycia nieruchomości zabudowanej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Nieruchomość gruntowa zabudowana, położona w N... przy ul. P..., oznaczona w ewidencji gruntów jako działka 145/11, o pow. 1.966 m2, obręb..., dla której Sąd Rejonowy w M. Wydział Ksiąg Wieczystych z siedzibą w N... prowadzi księgę wieczystą Nr.., stanowi własność Województwa.... Decyzją Wojewody. Nr.. z dnia 23 marca 2004 r. - działka nr 145/7, o pow. 6.405 m2, położona w N... przy ul. P. stała się z mocy prawa własnością Województwa.... Opisana wyżej decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku instancji i stanowiła podstawę wpisu prawa własności na rzecz Województwa... w treści księgi wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości. Z przedmiotowej działki, na mocy decyzji Burmistrza Miasta N. Nr.. z dnia 10 kwietnia 2007 r. zatwierdzającej projekt jej podziału - wyodrębniła się m.in. działka nr 145/11 o pow. 1.966 m2.

Nieruchomość gruntowa zabudowana, składająca się z działki nr 145/11 o powierzchni 1.966 m2 zabudowana budynkiem przemysłowym o powierzchni użytkowej 378,70 m2. Nieruchomość położona w zachodniej części miasta. Działka nr 145/11 o kształcie zbliżonym do regularnego, z dostępem do drogi publicznej. Instalacja elektryczna doprowadzona do nieruchomości poprzez działkę nr 145/9, przyłącze energetyczne nie ma gestora, stanowi własność właściciela nieruchomości.

Do nieruchomości doprowadzona jest sieć wodociągowa, która stanowi własność właściciela nieruchomości. Przez teren działki przebiega również nieeksploatowana sieć cieplna. Przez działkę przeprowadzona jest również kanalizacja zbierająca zanieczyszczenia. Sieć wodociągowa, kanalizacji deszczowej, kanalizacji sanitarnej, elektryczna, centralnego ogrzewania przebiegająca na przedmiotowej działce jest własnością Wnioskodawcy.

Na działce oprócz budynku przemysłowego znajduje się również rampa samochodowa z konstrukcji żelbetonowej. Działka ogrodzona od strony ul. P... ogrodzenie - siatka stalowa na słupkach betonowych. Przed budynkiem od strony północnej i zachodniej plac utwardzony trylinką. Rampa i plac utwardzony jest trwale związana z gruntem.

Teren, na którym znajduje się szacowana nieruchomość, jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta N... zatwierdzonym uchwałą nr. Rady Miejskiej w N... (Dz. U. ...). Działka nr 145/11 leży na terenach zabudowy mieszkaniowej i usługowej lub usługowej oznaczonej symbolem "T-15". Rada Miejska w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy N..., które obejmują teren przedmiotowej nieruchomości. Zgodnie z uzyskana informacją w Referacie Infrastruktury i Środowiska nie toczą się prace nad zmianą przeznaczenia ww. działki.

Dnia 1 września 2007 r. pomiędzy Samorządem Województwa, a R. w N... (dalej: R.) zawarta została umowa dzierżawy części nieruchomości, stanowiącej działkę nr 145/11, zabudowanej budynkiem warsztatowo-biurowym, z terminem obowiązywania do dnia 31 sierpnia 2010 r. Po upływie terminu obowiązywania umowy, R. korzystał z nieruchomości bezumownie, za co był obciążany przez Województwo. Sejmik Województwa uchwałą Nr.. z dnia 8 listopada 2010 r. wyraził zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia z R. umowy użytkowania na czas nieoznaczony. W dniu 20 marca 2015 r. nieruchomość została protokolarnie przejęta od R. w Likwidacji do zasobu nieruchomości stanowiących własność Województwa, objętych ewidencją prowadzoną przez U.

Województwo... od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 8 styczna 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym do dnia sporządzenia niniejszej informacji, nie poniosło wydatków na ulepszenie przedmiotowej nieruchomości. W trakcie trwania umowy dzierżawy, a następnie umowy użytkowania R. w N... nie poniósł żadnych nakładów na ulepszenie przedmiotowej nieruchomości. Wymienione we wniosku budynki i budowle są budynkami lub budowlami w rozumieniu prawa budowlanego.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 1 kwietnia 2016 r. wskazano, że budynek przemysłowy o powierzchni użytkowej 378,70 m2 to budynek o funkcji magazynowo-warsztatowo-biurowej, stanowiący jedną całość. Na podstawie umowy dzierżawy, R. wydzierżawił część nieruchomości, tj. "część budynku przemysłowego w część warsztatowo-biurowej". W ramach zawartej umowy dzierżawy dzierżawca mógł korzystać z innych budowli wymienionych w powyższym opisie, tj. sieci wodociągowej, kanalizacji deszczowej, kanalizacji sanitarnej. R. nie korzystał z centralnego ogrzewania, które jest odłączone od źródła zasilania - nie działa.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż (w drodze przetargu ustnego nieograniczonego) przedmiotowej nieruchomości wskazanej w stanie faktycznym podlegać będzie opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej, czy też będzie podlegać zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 czy 10a ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości usytuowanej na działce nr 145/11 jest zwolniona z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.#8195;

Wnioskodawca wskazał, że sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej może być zwolniona z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a w związku z art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Powyższe stanowisko wynika z następującej argumentacji. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Czynność przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel przy spełnieniu określonych warunków może być z opodatkowania zwolniona. Taką możliwość, w zakresie nieruchomości zabudowanych budynkami bądź budowlami, ustawodawca przewidział art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT. Należy przy tym zaznaczyć, że w myśl art. 29a ust. 8 ww. ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale związanych z gruntem z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Grunt zatem będzie dzielić los prawny budynków i budowli w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to w rezultacie, że jeśli dostawa budynków i budowli korzysta ze zwolnienia z VAT, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym one są posadowione.

Zdaniem Wnioskodawcy, w analizowanym stanie faktycznym należy przeanalizować możliwość zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10, stosownie do którego zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwsza zasiedleniem a dostawa budynków, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z kolei za pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ww ustawy, rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ich ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do wydania budynku (budowli) lub jego części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu.

Pierwsze zasiedlenie ma miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, bowiem zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. W związku z powyższym, zawarcie przez Województwo umowy dzierżawy na przedmiotową nieruchomość z R. należy uznać za pierwsze zasiedlenie w rozumieniu przepisów ustawy o podatku VAT, gdyż wystąpiło oddanie do użytkowania całej nieruchomości, w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu. Z uwagi na fakt, że pomiędzy pierwszym zasiedleniem całej nieruchomości oddanej w dzierżawę, a planowaną dostawą upłynął okres dłuższy niż 2 lata, dostawa nieruchomości będzie korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Podsumowując, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości usytuowanej na działce nr 145/11 jest zwolniona z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.#8195;

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl