ITPP1/443-970/11/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 października 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-970/11/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2011 r. (data wpływu 11 lipca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 26 września 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Otrzymała Pani w drodze darowizny działkę rolną, która przez okres co najmniej sześciu lat nie była użytkowana, bowiem nie posiada Pani uprawnień rolniczych. Ponadto tego rodzaju działalnością nie jest Pani zainteresowana. W chwili obecnej zamierza Pani pozbyć się niepotrzebnych Jej gruntów poprzez ich podział na kilka działek budowlanych oraz ich sprzedaż na rzecz nabywców indywidualnych. Trudno jest wskazać, kiedy nastąpi ich sprzedaż i ile działek znajdzie nabywców. Jest to uzależnione od ich atrakcyjności i sytuacji na rynku nieruchomości. Jak wynika z uzupełnienia wniosku, nie zbywała Pani nigdy żadnych nieruchomości, a nabyła dwie. Jedna, to lokal mieszkalny, w którym zamieszkuje Pani nieprzerwanie do chwili obecnej, druga to lokal użytkowy, w którym do dziś prowadzi Pani działalność gospodarczą. Jest Pani zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w związku z prowadzoną działalnością. Przedmiotowy grunt był wykorzystywany zgodnie z jego statusem, tj. jako łąki (działka rolnicza). W chwili obecnej trwa postępowanie przed Urzędem Gminy o ustalenie warunków zabudowy. Grunt został przekazany w dniu 25 maja 2005 r. w drodze darowizny otrzymanej od rodziców. O ile grunty zostaną przekwalifikowane na budowlane, zamierza Pani zaoferować sprzedaż działek poprzez ogłoszenie prasowe. Ponadto rozważa Pani również powierzenie tej transakcji wyspecjalizowanemu pośrednikowi w obrocie nieruchomościami. Zaplanowano podział gruntów na dziesięć działek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż opisanych działek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Pani zdaniem, transakcja ta nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Wprawdzie będzie najprawdopodobniej dokonana w sposób częstotliwy (jest mało prawdopodobne by całość nieruchomości znalazła jednego nabywcę, jednak trudno jej przypisać walor ciągłości. Jest to sprzedaż majątku osobistego, który stał się elementem zbędnym i trudno domniemywać by miało to cechy działalności gospodarczej. Prowadzi Pani działalność gospodarczą, w ramach której ma status podatnika VAT czynnego. Jest to jednak działalność nie związana z planowanym zbyciem nieruchomości. Działalność ta polega bowiem na świadczeniu usług solarium i czerpaniu dochodów z wynajmu lokali użytkowych. Nie ma zatem żadnego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a jest jedynie okazjonalną sprzedażą majątku osobistego. W związku z tym nie można przypisać opisywanemu zdarzeniu przyszłemu cech działalności gospodarczej, powodującej konieczność opodatkowania tej transakcji podatkiem od towarów i usług. Przedmiotowe działki nie będą więc sprzedawane jako wykorzystywane w działalności rolniczej, a sprzedawca nie będzie w tym wypadku występował jako podmiot wymieniony w art. 15 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Artykuł 7 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 powołanej wyżej ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 cyt. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2).

W związku z powyższym, aby dostawę towarów uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, iż w dniu 25 maja 2005 r. otrzymała Pani w drodze darowizny działkę rolną, która przez okres co najmniej sześciu lat nie była użytkowana, bowiem nie posiada Pani uprawnień rolniczych i tego rodzaju działalnością nie jest Pani zainteresowana. W chwili obecnej zamierza Pani pobyć się ww. gruntów poprzez ich podział na dziesięć działek budowlanych oraz ich sprzedaż na rzecz nabywców indywidualnych. Trudno jest wskazać kiedy nastąpi ich sprzedaż i ile działek znajdzie nabywców. Nie zbywała Pani nigdy żadnych nieruchomości. Jest Pani zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przedmiotowy grunt był wykorzystywany zgodnie z jego statusem, tj. jako łąki (działka rolnicza). W chwili obecnej trwa postępowanie przed Urzędem Gminy o ustalenie warunków zabudowy.

A zatem w tak przedstawionym zdarzeniu przyszłym trudno uznać, iż jest Pani podatnikiem podatku od towarów i usług, w związku ze sprzedażą przedmiotowych nieruchomości gruntowych. Nic nie wskazuje na to, aby dokonując sprzedaży nieruchomości działała Pani w charakterze handlowca. Nie można bowiem stwierdzić, że nabyła Pani działkę w celu odsprzedaży, ponieważ pochodzi on z majątku prywatnego, otrzymanego w drodze darowizny, a z treści wniosku nie wynika, aby przedmiotowe grunty były wykorzystywane w jakiejkolwiek działalności. Ponadto okoliczności będące przyczyną transakcji sprzedaży nieruchomości gruntowych, nie wskazują, iż miałyby być one czynione z zamiarem wykonywania w sposób częstotliwy.

Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Oznacza to zatem działanie Strony w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania. Zamierza Pani dokonać sprzedaży gruntu otrzymanego w drodze darowizny i należącego do majątku prywatnego.

Reasumując uznać należy, iż w tym konkretnym przypadku sprzedaż działek wydzielonych z nieruchomości nabytej w drodze darowizny, nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl