ITPP1/443-951a/11/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 września 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-951a/11/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2011 r. (data wpływu 8 lipca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 5 września 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku przeniesienia własności niezabudowanej nieruchomości gruntowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lipca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku przeniesienia własności niezabudowanej nieruchomości gruntowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 2007 r. wspólnicy Spółki złożyli wyrażone w akcie notarialnym oświadczenie o podwyższeniu wartości wkładów i zawarli umowę o przeniesienie własności nieruchomości.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, natomiast opisana we wniosku nieruchomość nie będzie stanowiła w momencie sprzedaży zabudowanej działki gruntu. Działka, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, przeznaczona jest pod zabudowę warsztatową rzemieślniczą. Spółka planuje następujące czynności cywilnoprawne w stosunku do przedmiotowej nieruchomości:

a.

sprzedaż, lub

b.

przeniesienie własności na rzecz wspólników Spółki, lub

c.

przeniesienie własności na rzecz dzieci wspólników Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż przez Spółkę przedmiotowej nieruchomości, powinna być "obłożona" podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż przeniesionej własności wolna jest od podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...) - art. 8 ust. 1 ustawy.

Stosownie do przepisu art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

W tym miejscu należy zauważyć, iż z dniem 1 stycznia 2011 r. zmianie uległy stawki podatku od towarów i usług. Zgodnie z brzmieniem obowiązującego od wskazanej daty art. 146a pkt 1 ustawy o podatku do towarów i usług, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Z okoliczności sprawy wynika, iż Spółka, jako zarejestrowany czynny podatnik VAT, planuje sprzedać, bądź przenieść na rzecz wspólników Spółki lub na rzecz dzieci wspólników Spółki własność niezabudowanej działki gruntu, nabytej w 2007 r., przeznaczonej według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę warsztatową rzemieślniczą. W przedmiocie podatku od towarów i usług wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla czynności sprzedaży przedmiotowej działki gruntu.

Analiza treści wniosku w odniesieniu do powołanych przepisów wskazuje, iż planowana przez Spółkę czynność sprzedaży ww. nieruchomości podlegać będzie w przedstawionych okolicznościach zdarzenia przyszłego - wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według podstawowej stawki podatku, bowiem jak wskazano, działka ta, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczona pod zabudowę warsztatową rzemieślniczą, co wyłącza możliwość zastosowania zwolnienia od podatku, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Końcowo, informuje się, iż w zakresie pytania: "Czy i jakie zobowiązania podatkowe powstają w przypadku przeniesienia własności dla punktu 2 i 3" wydane zostanie odrębne rozstrzygniecie. Natomiast w zakresie pytania nr 2 i 3, tj. "Czy przedmiotowa nieruchomość może zostać przeniesiona na własność na rzecz wspólników Spółki" oraz "Czy przedmiotowa nieruchomość może zostać przeniesiona na własność na rzecz dzieci wspólników w dniu... września 2011 r. wydano postanowienie znak ITPP1/443-951b/11/AT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl