ITPP1/443-942b/10/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-942b/10/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2010 r. (data wpływu 27 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, w części dotyczącej obowiązku wykazania obrotu - wartości odsetek z tytułu udzielonych pożyczek w deklaracji VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie obowiązku wykazania obrotu - wartości odsetek z tytułu udzielonych pożyczek w deklaracji VAT.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2010 r. Spółka zawarła umowę pożyczki, na podstawie której pożyczyła wspólnikowi oraz prezesowi zarządu środki pieniężne. Pożyczki zostały wypłacone, a udzielone zostały z wolnych środków własnych Spółki. Zgodnie z zapisami umów pożyczek, pożyczkobiorca zobowiązany jest do zapłaty odsetek od danej pożyczki na rzecz Spółki. Spółka była i jest czynnym podatnikiem VAT.

Spółka klasyfikuje udzielanie pożyczek pod symbolem PKWiU 65.22 - "usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym", zaś czynności te nie są podstawową działalnością Spółki i nie zostały wpisane w umowie Spółki, jako zakres działalności i tym samym ujawnione w Krajowym Rejestrze Sądowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy podstawą opodatkowania i wykazania w deklaracji VAT, w przypadku udzielenia pożyczki, według okoliczności opisanych wyżej, jest obrót rozumiany jako wartość należnych odsetek, czy wartość udzielonej pożyczki.

Powołując się na normę art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawca uważa, że w przypadku udzielenia pożyczek, kwotę należną stanowią odsetki zarówno uiszczone (zapłacone), jak i odsetki nieziszczone, które jednak stały się wymagalne. Natomiast kwota pożyczki nie stanowi obrotu w rozumieniu ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, wykazaniu w deklaracji VAT podlegać wiec będą odsetki od udzielonej pożyczki.

W przekonaniu Wnioskodawcy, zajęte w sprawie stanowisko znajduje potwierdzenie w wyroku NSA z dnia 29 czerwca 1998 r. sygn. akt I SA/Wr 1678/96, w którym sąd wyjaśnił, że "kwotą należną z tytułu udzielonych pożyczek, a tym samym obrotem, a zatem i podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (art. 15 ust. 1 ustawy o VAT) (obecnie art. 29 ust. 1 ustawy o VAT) mogły być tylko uiszczone (zapłacone) odsetki oraz odsetki wprawdzie nieziszczone, lecz których termin uiszczenia minął". Wnioskodawca przy tym podkreślił, że mimo okoliczności, iż wskazany wyrok nie został wydany na gruncie obecnie obowiązującej ustawy o VAT, to w jego opinii, wciąż zachowuje swoją aktualność.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i ust. 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Z okoliczności sprawy wynika, że Spółka nie mając ujawnionej w KRS działalności polegającej na udzielaniu pożyczek, zawarła umowy pożyczki, na podstawie których udzieliła pożyczek wspólnikowi i prezesowi zarządu. Pożyczkobiorca zobowiązany jest do zapłaty odsetek od danej pożyczki na rzecz Spółki. Spółka była i jest czynnym podatnikiem VAT.

Analizując przedstawiony stan faktyczny sprawy, stwierdzić należy, że w przypadku usługi, polegającej na udzielaniu pożyczki obrotem, w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy, są odsetki od udzielonej pożyczki (otrzymane jak również niezapłacone, których termin zapłaty upłynął).

Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133, o czym stanowi art. 99 ust. 1 ustawy.

Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale (art. 99 ust. 2 ustawy).

Podatnicy, o których mowa w ust. 1, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu dokonuje zawiadomienia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie tych czynności (art. 99 ust. 3 ustawy).

Reasumując, stwierdzić należy, że w przypadku opisanych we wniosku czynności, polegających na udzieleniu pożyczek na rzecz wspólnika oraz prezesa zarządu obrotem będzie kwota odsetek od udzielonej pożyczki, przy czym dotyczy to zarówno odsetek otrzymanych, jak również niezapłaconych, których termin zapłaty upłynął. W konsekwencji, odsetki te winny być rozliczone przez Spółkę w deklaracji VAT, zgodnie z postanowieniami art. 99 ust. 1-3.

Jednocześnie, wskazać należy, iż w zakresie pytań: "czy Spółka powinna zaklasyfikować usługę udzielania pożyczki pod symbolem PKWiU 65.22 jako usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym i czy czynność ta podlega przepisom ustawy o VAT oraz jako usługa pośrednictwa finansowego korzysta ze zwolnienia od tego podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z pozycją nr 3 załącznika nr 4 do ww. ustawy" oraz "kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu transakcji udzielenia pożyczki" wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl