ITPP1/443-936/09/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-936/09/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2009 r. (data wpływu 5 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 października 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 29 grudnia 2008 r. został złożony wniosek o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Działania 13.1 Infrastruktura szkolnictwa wyższego pn. "Budowa Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii". Zakres przedsięwzięcia obejmuje: budowę nowego obiektu o łącznej powierzchni 9.810 m 2, wyposażenie go w aparaturę dydaktyczną oraz wdrożenie rozwiązań. Budynek w pierwszej fazie eksploatacji zostanie wyposażony także w aparaturę dydaktyczną przeniesioną z już istniejących laboratoriów uczelni, która obecnie nie jest efektywnie wykorzystywana, z uwagi na zbyt małą powierzchnię istniejących laboratoriów. Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nanotechnologii będzie zespołem 72 laboratoriów dydaktycznych, w ramach których będą prowadzone zajęcia praktyczne dla kierunków: technologia chemiczna, inżynieria chemiczna i procesowa, fizyka techniczna, inżyniera materiałowa, biotechnologia, ochrona środowiska, budownictwo oraz planowanego do utworzenia w najbliższej przyszłości kierunku nanotechnologii w zakresie dziedzin priorytetowych. W budynku będzie się znajdowała sala wykładowa na 500 osób, pomieszczenia dydaktyczne, czytelnia, pokoje dla studentów i nauczycieli do prowadzenia konsultacji ze studentami.

W budynku zaprojektowano pomieszczenia, które wykorzystywane będą do celów dydaktycznych, naukowych i administracyjnych.

Celem ogólnym projektu jest rozwój nowoczesnego ośrodka akademickiego, kształcącego wysokiej klasy specjalistów w zakresie nowoczesnych technologii - w szczególności w zakresie nanotechnologii, których nabyte podczas studiów umiejętności odpowiadać będą potrzebom rynku pracy.

Zadaniem nowopowstałego Centrum będzie kształcenie studentów I, II i III stopnia studiów w obszarze najbardziej dynamicznie rozwijących się i interdyscyplinarnych dziedzin nauk technicznych i technologicznych o dużym znaczeniu dla rozwoju gospodarki opartej na wiedzy - nanotechnologii. W Centrum będą również prowadzone badania w tych dziedzinach, w ramach prac doktorskich i habilitacyjnych oraz projektów badawczych krajowych i międzynarodowych powiązanych z dydaktyką.

Głównymi beneficjentami - użytkownikami infrastruktury powstałej w wyniku realizacji projektu będą studenci kształcący się w kierunkach priorytetowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Studenci dzięki realizacji projektu będą mieli zdecydowanie lepszy dostęp do zaawansowanych technologicznie urządzeń i aparatury, wykorzystywanej obecnie głównie w celach naukowych.

Kolejną grupą beneficjentów projektu są bez wątpienia obecni i przyszli pracownicy naukowi tych jednostek uczelni, które prowadzą obecnie badania w zakresie nanotechnologii, a po zrealizowaniu projektu zostaną przeniesione do utworzonego Centrum.

Charakter i zakres planowanej inwestycji świadczy o tym, iż stworzona infrastruktura będzie przeznaczona głównie do celów dydaktycznych.

Łączna powierzchnia infrastruktury dydaktycznej wyniesie 7.865 m 2 i stanowi 80% infrastruktury ogółem. Pozostała powierzchnia infrastruktury objęta projektem wyniesie 1.945 m 2 (infrastruktura towarzysząca) i obejmuje garaż podziemny, czytelnię, pomieszczenia administracyjne, magazyny oraz zagospodarowanie terenu.

Wyżej wymieniony projekt nie jest związany z działalnością opodatkowaną, prowadzoną przez uczelnię: najem, dzierżawę, naukowo-badawczą i pomocniczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy uwzględniając fakt, że zakupione przez uczelnię w ramach projektu towary i usługi nie będą służyły czynnościom opodatkowanym (najem, dzierżawa, usługi naukowo-badawcze i pomocnicze) lecz zwolnionym od podatku od towarów i usług, możliwe będzie odliczenie naliczonego podatku, zawartego w fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług w zakresie realizowanego projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w odniesieniu do realizowanego projektu, uczelni nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego w ramach zakupów podatku od towarów i usług, ponieważ w nowo powstałym obiekcie nie będzie prowadzona opodatkowana działalność w zakresie: najmu, dzierżawy, działalności pomocniczej i usług naukowo-badawczych, na rzecz innych podmiotów, lecz działalność dydaktyczna oraz naukowo-badawcza, której rezultaty nie będą kierowane do konkretnego odbiorcy lecz upowszechniane szerokiemu gronu zainteresowanych. Tego rodzaju działalność jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza zrealizować projekt, polegający na budowie Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii i wyposażenia go w nowoczesną aparaturę dydaktyczną. Obiekt wykorzystywany będzie do celów, dydaktycznych, naukowych i administracyjnych. Zadaniem nowopowstałego Centrum będzie głównie kształcenie studentów w dziedzinie nauk technicznych i technologicznych a także prowadzenie badań naukowych w tych dziedzinach. Efekty działań mających związek z realizowanym projektem nie będą wykorzystywane przez uczelnię do prowadzenia działalności opodatkowanej.

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe w kontekście powołanych przepisów stwierdzić należy, że Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy założeniu jednak, że wydatki poniesione na realizację przedmiotowego projektu, nie posłużą wykonywaniu czynności opodatkowanych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl