ITPP1/443-932/14/KM - Prawo spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w fakturach wystawionych przez wykonawców świadczących usługi pośrednictwa na rzecz spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 października 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-932/14/KM Prawo spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w fakturach wystawionych przez wykonawców świadczących usługi pośrednictwa na rzecz spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2014 r. (data wpływu 8 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi działalność w zakresie sprzedaży prefabrykowanych hal stalowych wraz z montażem oraz komponentów budowlanych. Spółka jest częścią międzynarodowego koncernu, prowadzącego działalność produkcyjną i handlową w zakresie hal na terenie całej Europy. Spółka obsługuje głównie klientów działających na rynku polskim. Spółka jest podatnikiem VAT czynnym.

W celu zwiększenia sprzedaży, Wnioskodawca poszukuje nowych kontrahentów zainteresowanych budową oferowanych przez Wnioskodawcę hal. W związku z powyższym Wnioskodawca nawiązał współpracę z szeregiem osób - przedsiębiorców oraz osób nieprowadzących działalności gospodarczej (dalej jako: Wykonawcy), które na podstawie zawartej z Wnioskodawcą umowy, zobowiązały się do wykonywania czynności mających na celu pozyskanie przez Wnioskodawcę nowych zleceń.

Wykonawcy, zgodnie z zawartą umową, mają przekazywać potencjalnym kontrahentom Wnioskodawcy informację o produktach oferowanych przez Wnioskodawcę. Wykonawcy mają również obowiązek informowania Wnioskodawcy o planowanych przez kontrahentów inwestycjach z wykorzystaniem hal, jakie oferowane są do sprzedaży przez Wnioskodawcę.

Za przedmiotowe działania Wykonawcy otrzymują wynagrodzenie prowizyjne stanowiące określony procent wartości pozyskanego przez Wnioskodawcę z ich pomocą zlecenia. W przypadku gdyby wskazany przez Wykonawcę kontrahent ostatecznie nie dokonał zakupu hali u Wnioskodawcy, Wykonawca nie będzie uprawniony do otrzymania wynagrodzenia.

Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi o wydanie interpretacji klasyfikacyjnej. W odpowiedzi na powyższy wniosek Urząd Statystyczny wskazał, że usługi polegające na wyszukiwaniu (pozyskiwaniu), na rzecz zleceniodawcy nowych kontrahentów zainteresowanych kupnem i montażem prefabrykowanych hal, bez zawierania umów we własnym imieniu, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.90.12.0 "Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń", (pismo GUS nr... z dnia 27 czerwca 2014 r.).

Wykonawcy będący podatnikami VAT, w celu udokumentowania świadczonych przez siebie usług pośrednictwa, wystawiają na rzecz Wnioskodawcy faktury VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego uwzględnionego na fakturach wystawionych przez Wykonawców, którzy świadczą na rzecz Wnioskodawcy usługi pośrednictwa (wyszukiwania nowych kontrahentów).

Zdaniem Wnioskodawcy jest on uprawniony do odliczenia VAT wykazanego na fakturach wystawionych przez Wykonawców, którzy świadczą na rzecz Wnioskodawcy usługi pośrednictwa (wyszukiwania nowych kontrahentów).

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika zatem, że prawo do odliczenia VAT uzależnione jest od spełnienia następujących warunków:

a.

podmiot dokonujący odliczenia ma status podatnika VAT czynnego,

b.

nabywane usługi służą mu do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT,

c.

nabywane usługi świadczone są przez podatnika VAT, który przekaże nabywcy fakturę VAT dokumentującą ich wykonanie.

Wnioskodawca posiada status podatnika VAT czynnego. Wnioskodawca nabywa od Wykonawców usługi, które związane są bezpośrednio z prowadzoną przez niego działalnością opodatkowaną VAT. Nabywane przez Wnioskodawcę usługi pośrednictwa mają bowiem na celu znalezienie nowych klientów i doprowadzenie do zawarcia umowy pomiędzy Wnioskodawcą a nowym kontrahentem. Dzięki świadczonym usługom Wnioskodawca zawiera nowe umowy i tym samym zwiększa sprzedaż prefabrykowanych hal, która to sprzedaż stanowi odpłatną dostawę hali (wraz z montażem) opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Spełnione są zatem warunki, o których mowa w pkt a i b powyżej.

Ponadto z opisanego stanu faktycznego wynika, że część usług pośrednictwa Spółka nabywa od podmiotów będących podatnikami VAT czynnymi. Podmioty te wystawiają na rzecz Wnioskodawcy faktury VAT dokumentujące wykonaną usługę pośrednictwa. Klasyfikacja czynności wykonywanych przez Wykonawców jako usług pośrednictwa została potwierdzona przez Urząd Statystyczny w wydanej na wniosek Spółki interpretacji.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT z dostarczonych faktur VAT dokumentujących świadczone na jej rzecz przez Wykonawców usługi pośrednictwa (wyszukiwania nowych kontrahentów).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a.

nabycia towarów i usług,

b.

dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Powyższe regulacje wskazują, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek nabytych towarów i usług z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca umożliwił jednak podatnikom skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca - zarejestrowany czynny podatnik VAT - w celu zwiększenia sprzedaży nawiązał współpracę z przedsiębiorcami oraz osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej (dalej jako Wykonawcy), które zobowiązały się do wykonywania czynności mających na celu pozyskanie przez Wnioskodawcę nowych zleceń.

Wykonawcy, zgodnie z zawartą umową, mają przekazywać potencjalnym kontrahentom Wnioskodawcy informację o produktach oferowanych przez Wnioskodawcę, a także mają obowiązek informowania Wnioskodawcy o planowanych przez kontrahentów inwestycjach z wykorzystaniem hal, jakie oferowane są do sprzedaży przez Wnioskodawcę.

Za przedmiotowe działania Wykonawcy otrzymują wynagrodzenie prowizyjne stanowiące określony procent wartości pozyskanego przez Wnioskodawcę z ich pomocą zlecenia. W przypadku gdyby wskazany przez Wykonawcę kontrahent ostatecznie nie dokonał zakupu hali u Wnioskodawcy, Wykonawca nie będzie uprawniony do otrzymania wynagrodzenia.

Jak wskazano we wniosku, usługi świadczone przez Wykonawców mają związek z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Zaangażowanie Wykonawców w działania adresowane do finalnych odbiorców ma bowiem ma na celu promowanie produktów Wnioskodawcy i zwiększenie ich sprzedaży.

Zatem w przedmiotowej sprawie, Wnioskodawcy, w zakresie, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od Wykonawców (będących podatnikami VAT) za usługi polegające na podejmowaniu przez nich działań skierowanych do wykonawców, inwestorów budowlanych, skoro jak wynika z wniosku Wnioskodawca dzięki tym działaniom Wykonawców zwiększy swoją sprzedaż, natomiast Wykonawcy za czynności, polegające na wyszukiwaniu (pozyskiwaniu) nowych kontrahentów zainteresowanych kupnem i montażem prefabrykowanych hal Wnioskodawcy otrzymają wynagrodzenie, uzależnione od efektów ich działań promocyjnych. Wynagrodzenie jest kalkulowane w oparciu o ustalony pomiędzy stronami procent w stosunku do faktycznie zrealizowanych dostaw produktów dla innego podmiotu, którego Wykonawca skutecznie zachęcił do zakupu produktów Wnioskodawcy.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że Wnioskodawca jest uprawniony do pomniejszenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z otrzymanych od Wykonawców (podatników VAT) faktur dokumentujących świadczenie ww. usług mających na celu pozyskanie przez Wnioskodawcę nowych zleceń - pod warunkiem niezaistnienia ograniczeń wynikających z art. 88 ustawy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl