ITPP1/443-925/11/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 września 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-925/11/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2011 r., (data wpływu 4 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku z tytułu realizacji projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku z tytułu realizacji projektu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej utrzymuje się Pan z renty chorobowej, którą otrzymuje z KRUS. Od 1998 r. jest Pan właścicielem gospodarstwa rolnego. Ze względu na stan zdrowia gospodarstwo w całości jest wydzierżawiane, a Pan nie zajmuje się uprawą roli i produkcją zwierzęcą. Od 2004 r. jest Pan twórcą ludowym, rzeźbi w kamieniu. Twórczość ta udostępniana jest jako atrakcja turystyczna, a z tego tytułu nie osiąga Pan żadnych dochodów, wyrzeźbione figurki nie są sprzedawane. Nie jest Pan zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług. W bieżącym roku planuje Pan zająć się pokazem tradycyjnego wypieku chleba w celu ocalenia od zapomnienia tradycji i kultury. W celu pozyskania środków finansowych na budowę wiaty i zakupu pieca do wypieku chleba, złożył Pan wniosek o przyznanie pomocy w zakresie małych projektów w ramach działania 413 "Wdrożenie lokalnych strategii rozwoju objętego PRON na lata 2007-2013". Wniosek złożony został w Urzędzie Marszałkowskim. Zakupy związane z planowaną inwestycją będą dotyczyły takich składników majątkowych jak: piec do wypieku chleba, materiały i usługi budowlane. Nabycie będzie potwierdzone fakturami VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy jako osoba fizyczna, korzystająca ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy może Pan odliczyć podatek VAT naliczony w fakturach dokumentujących zakup pieca, materiałów i usług budowlanych.

Pana zdaniem, podatek naliczony w fakturach dokumentujących zakup pieca, materiałów usług budowlanych na mocy art. 86 ust. 1 ustawy nie podlega odliczeniu, gdyż korzysta Pan ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że nie jest Pan zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Planuje Pan zająć się pokazem tradycyjnego wypieku chleba w celu ocalenia od zapomnienia tradycji i kultury. W celu pozyskania środków finansowych na budowę wiaty i zakupu pieca do wypieku chleba, złożył Pan wniosek o przyznanie pomocy w zakresie małych projektów w ramach działania 413 "Wdrożenie lokalnych strategii rozwoju objętego PRON na lata 2007-2013". Zakupy związane z planowaną inwestycją będą dotyczyły takich składników majątkowych jak: piec do wypieku chleba, materiały i usługi budowlane.

Jak wskazano na wstępie, warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Zrealizowanie tego prawa możliwe jest wyłącznie przez podatników zarejestrowanych jako "podatnicy VAT czynni", składających deklaracje VAT-7.

Mając zatem na uwadze powołany wyżej stany prawny w odniesieniu do okoliczności przedstawionych we wniosku stwierdzić należy, iż o ile nabywane towary i usługi nie posłużą do wykonywania czynności opodatkowanych, to nie przysługuje Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych w związku z realizacją przedmiotowej inwestycji.

Końcowo wskazać należy, iż w niniejszej interpretacji nie rozstrzygano kwestii prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem nie było to przedmiotem zapytania, a interpretację wydano przy założeniu, że Wnioskodawca prawidłowo korzystał z powołanego zwolnienia.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl