ITPP1/443-907/09/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-907/09/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2009 r. (data wpływu 28 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży kart bibliotecznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży kart bibliotecznych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Politechnika, w ramach działalności statutowej, świadczy usługi biblioteczne polegające m.in. na wydawaniu za opłatą kart bibliotecznych, które zostały sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny w Łodzi do grupowania 92.51.11-00.00 "Usługi bibliotek".

Z regulaminu biblioteki wynika, iż wypożyczanie wydawnictw jest usługą nieodpłatną, a prawo do wypożyczania książek nabywa się z chwilą uzyskania karty. Karta biblioteczna umożliwia stworzenie bazy danych użytkowników w systemie informatycznym, ułatwia ewidencjonowanie wypożyczanych zasobów bibliotecznych oraz służy identyfikacji czytelnika. Warunkiem otrzymania karty bibliotecznej jest uiszczenie jednorazowej opłaty oraz okazanie dowodu tożsamości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy pobieranie jednorazowych opłat za wydanie karty bibliotecznej jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług, jeżeli tak, to jaką stawkę podatku należy zastosować.

Powołując się na treść art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawca uważa, że opłata za kartę biblioteczną nie jest opłatą za wypożyczenie wydawnictw, a jedynie stanowi opłatę wnoszoną za wydanie karty uprawniającej do korzystania z różnego rodzaju zasobów bibliotecznych.

W ocenie Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, że usługi wypożyczania zbiorów bibliotecznych mają charakter nieodpłatny, wyłączenie zawarte w poz. 11 pkt 5 załącznika nr 4 do ustawy nie będzie miało zastosowania. Tym samym, według Wnioskodawcy, wskazane usługi podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (...).

W myśl art. 8 ust. 1 omawianej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119, o czym stanowi art. 8 ust. 3 ustawy.

Dla celów klasyfikacji usług na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się, na mocy § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.), przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże w przepisach samej ustawy, jaki i w rozporządzeniach wykonawczych do niej przewidziano możliwość zastosowania obniżonych stawek podatku, a nawet zwolnień od podatku.

I tak, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 11 tego załącznika wyszczególnione zostały m.in. usługi związane z kulturą, zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 92. Jednakże niektóre z usług mieszczących się we wskazanym grupowaniu zostały wyłączone z przedmiotowego zwolnienia, w tym m.in. wstęp oraz wypożyczanie wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5) - pkt 5 z poz. 11 załącznika.

Czynności te, tj. usługi świadczone przez biblioteki, archiwa, muzea i inne usługi związane z kulturą - wyłącznie w zakresie wstępu oraz wypożyczania wydawnictw wymienionych w poz. 48 i 49 wyszczególnione zostały w poz. 157 załącznika nr 3 do ustawy - jako podlegające opodatkowaniu wg stawki 7%.

W złożonym wniosku Wnioskodawca poinformował, że z chwilą wydania karty bibliotecznej nabywa się prawo do wypożyczania książek. Karta biblioteczna umożliwia stworzenie bazy danych użytkowników w systemie informatycznym, a także ułatwia ewidencjonowanie wypożyczanych zasobów bibliotecznych oraz służy identyfikacji czytelnika. Świadczone usługi zaklasyfikowane zostały przez Urząd Statystyczny w Łodzi do grupowania PKWiU 92.51.11-00.00.

Z przedstawionych okoliczności nie wynika, aby odpłatne wydawanie kart bibliotecznych czytelnikom wiązało się z odpłatnym wstępem do biblioteki, czy wypożyczaniem wydawnictw za odpłatnością, albowiem, jak wskazano powyżej, karty te umożliwiają stworzenie bazy danych użytkowników w systemie informatycznym, jak również ułatwiają ewidencjonowanie wypożyczanych zasobów bibliotecznych oraz służą do identyfikacji czytelników. Czynności te nie stanowią zatem odpłatnego świadczenia usług wymienionych w poz. 157 załącznika nr 3 do ustawy.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, iż wydawanie kart bibliotecznych podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług, zgodnie z wcześniej cytowanym art. 43 ust. 1 pkt 1, o ile czynność ta prawidłowo została zaklasyfikowana do grupowania PKWiU 92.5, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług z 1997 r.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl