ITPP1/443-846/11/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 września 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-846/11/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 czerwca 2011 r., (data wpływu 15 czerwca 2011 r.) uzupełnionym w dniach 18 lipca i 13 września 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku właściwej dla wytworzenia i dostawy broszur - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie właściwej dla wytworzenia i dostawy broszur.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wydawnictwo ma zamiar wydrukować broszurę (publikacja licząca od 5 do 48 stron). Zgodnie z prawem nadanym przez Bibliotekę Narodową Wydawnictwo może przydzielić drukom nr ISBN (w tym także broszurom). Obniżoną stawkę podatku VAT stosuje się dla produktów mieszczących się grupowaniu PKWiU 58.11.19, 58.11.19.0: książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek - 8% (załącznik nr 3 do ustawy). W przytoczonym objaśnieniu do oznaczenia zatytułowanego "pozostałe drukowane książki, broszury, ulotki i podobne publikacje" została jasno określona stawka podatku dla książek i ulotek, natomiast pominięto broszury. Broszury wytwarzane są z własnych materiałów na konkretne zamówienie. Po jego realizacji prawo własności towaru przenoszone jest na nabywcę. Jak wskazano w uzupełnieniu wytwarzane przez Wydawnictwo broszury mieszczą się w grupowaniu PKWiU 58.11.19 i 58.11.19.0. i opatrzone są stosownym numerem ISBN.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaka obowiązuje stawka podatku dla broszur opatrzonych numerem ISBN.

Zdaniem Wnioskodawcy, o wysokości stawki nie powinna decydować objętość publikacji. Obniżony podatek VAT, w tym przypadku powinien być stosowany ze względu na treść, a o tym z kolei świadczy nadany numer ISBN. Jego obecność sygnalizuje, że publikacja jest wartościowa kulturowo, więc stawka podatku powinna być taka sama jak w przypadku ksiązki, czyli 5%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl z art. 2 pkt 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 5a ww. ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Od dnia 1 stycznia 2011 r. na potrzeby podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W celu zastosowania właściwych regulacji prawnych należy przede wszystkim rozstrzygnąć, czy realizowana przez podatnika czynność stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, czy też uznać ją należy za świadczenie usług.

Zasady kwalifikacji danej czynności jako dostawy towaru doprecyzował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 2 maja 1996 r. - sprawa C-231/94 Faaborg - Gelting Linien, w którym uznał, że wytworzenie towaru z materiału własnego zleceniobiorcy i przekazanie zleceniodawcy należy traktować jako dostawę towarów. Nie mają przy tym znaczenia okoliczności, czy podatnik efekt swoich czynności osiągnął w wyniku realizacji własnej woli, czy też działał on na zlecenie zleceniodawcy. Definicje zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług należy interpretować autonomicznie, nie należy dostawy towarów na gruncie tej ustawy utożsamiać z cywilnoprawną umowa dostawy.

Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej regulacje, w celu uznania czy w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towaru w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, należy dokonać oceny czy w danym przypadku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W złożonym wniosku Wnioskodawca poinformował, iż Wydawnictwo, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zamierza wydrukować broszury. Broszury wytwarzane są z własnych materiałów na konkretne zamówienie. Po jego realizacji prawo własności towaru przenoszone jest na nabywcę. Przedmiotowe broszury mieszczą się w grupowaniu PKWiU 58.11.19 i 58.11.19.0. i opatrzone są stosownym numerem ISBN.

Grupowanie 58.11.1 PKWiU z 2008 r. (Książki drukowane) obejmuje m.in. podgrupę 58.11.19 (Pozostałe drukowane książki, broszury, ulotki i podobne publikacje).

Podkreślić należy, że kod ISBN to międzynarodowy znormalizowany numer książki, który służy do jednoznacznej identyfikacji wydawcy i wydawanych przez niego wydawnictw zwartych.

Wydawnictwem zwartym jest publikacja zaplanowana przez jej wydawcę jako całość, składająca się z jednej lub z określonej liczby części i rozpowszechniana w dowolnej formie produktu (np. oprawa, nośnik).

Wydawnictwem zwartym, którym może zostać nadany nr ISBN są przy tym następujące publikacje:

* drukowane książki i broszury (i ich różne formy produktu),

* publikacje w języku Braillea,

* publikacje o określonym zakończeniu, których wydawca nie zamierza kontynuować lub regularnie aktualizować,

* mapy,

* filmy edukacyjne i instruktażowe, wideo i przezrocza,

* książki mówione na kasetach, płytach CD lub DVD,

* publikacje elektroniczne zarówno na nośnikach fizycznych (takich jak taśmy czytelne maszynowo, dyskietki czy CD-ROM-y), jak i w Internecie,

* cyfrowe kopie drukowanych publikacji książkowych,

* publikacje w postaci mikroform,

* oprogramowanie edukacyjne lub instruktażowe,

* publikacje multimedialne (jeśli podstawowym ich składnikiem jest tekst).

Jak wynika z powyższego, książki i broszury na gruncie regulacji dotyczących międzynarodowego znormalizowanego numeru książki traktowane są na tych samych zasadach, jako ten sam rodzaj wydawnictwa zwartego.

Podkreślić należy, iż jak wskazuje internetowy słownik języka polskiego Wydawnictwa Naukowego PWN S.A., pod pojęciem broszury należy rozumieć cieńką książkę, nieoprawioną lub w miękkiej oprawie.

Powyższe oznacza, że jeżeli w wyniku wykonanych przez Wnioskodawcę czynności wytworzony jest, z materiału własnego nowy produkt w postaci broszury, a następnie Wnioskodawca przenosi prawo do rozporządzania tymi produktami na nabywcę jak właściciel, to należy uznać te czynności za dostawę towarów.

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże, zgodnie z art. 146a ustawy, wprowadzonym na mocy art. 19 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578), zmienionym treścią art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726), w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8% (...).

Z kolei, na mocy dodanego z dniem 1 stycznia 2011 r. do ustawy o podatku od towarów i usług art. 41 ust. 2a, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

W poz. 72 załącznika nr 3 do ustawy wymieniono - PKWiU ex 58.11.1 - książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), nuty, mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek.

W świetle objaśnienia nr 2 do powołanego wyżej załącznika nr 3 do ustawy, wykaz ten nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik. Zatem w odniesieniu do dostaw określonych kategorii książek oraz czasopism, dla których mocą ww. przepisów przewidziano różne stawki, stosuje się regulacje korzystniejsze dla podatnika.

Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., na mocy art. 19 pkt 2 cyt. ustawy z dnia 26 listopada 2010 r., art. 41 ust. 2a cyt. ustawy dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%. W poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy wymieniono - PKWiU ex 58.11.1 - książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braillea.

Mając zatem na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy wskazać należy, iż towary sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 58.11.19, mieszczą się zarówno w poz. 72 załącznika nr 3 do ustawy, jak i w poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy. Podana klasyfikacja dla broszur PKWiU 58.11.19, zawiera się bowiem w grupowaniu PKWiU ex 58.11.1 i nie jest wymieniona wśród wyłączeń.

A zatem, o ile Wnioskodawca wytwarza broszury oznaczone symbolem ISBN, prawidłowo sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 58.11.19 i 58.11.19.0 z własnych materiałów, a następnie przenosi prawo do rozporządzania takimi towarami jak właściciel na nabywcę, to czynności te opodatkowane są według stawki 5% (poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o podatku od towarów i usług).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl