ITPP1/443-838b/10/JJ - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z realizacją inwestycji budowlanej, przeznaczonej na cele usługowe oraz mieszkaniowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-838b/10/JJ Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z realizacją inwestycji budowlanej, przeznaczonej na cele usługowe oraz mieszkaniowe.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2010 r. (data wpływu 26 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jako czynny podatnik VAT w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, polegającą na wynajmie lokali, rozpoczął Pan budowę budynku usługowo-mieszkalnego, którego powierzchnia i przeznaczenie jest następujące:

* przyziemie usługowe 268,89 m2,

* pierwsze piętro usługowe 261,79 m2,

* drugie piętro mieszkalne 278,02 m2,

* poddasze mieszkalne 231,96 m2.

Razem powierzchnia obiektu wynosi 1040,66 m2, w tym część przeznaczona na cele usługowe stanowi 530,68 m2 (51%), a na cele mieszkalne 509,98 m2 (49%).

Budowa obiektu została powierzona firmie budowlanej (generalnemu wykonawcy). Budynek w całości zostanie przeznaczony pod wynajem, łącznie z częścią ujętą w projekcie jako powierzchnia mieszkalna, w związku z czym przychód z tego tytułu będzie opodatkowany stawką 22%. W przypadku braku chętnych na wynajęcie powierzchni biurowej przewiduje Pan możliwość wynajmowania lokali na zasadach wynajmu krótkookresowego - w tym przypadku sprzedaż będzie opodatkowana 7% stawką VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy będzie Panu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości czy tylko od części usługowej.

Uważa Pan, iż będzie przysługiwało prawo do odliczenia całego podatku od towarów i usług, bowiem będzie on dotyczył całości sprzedaży opodatkowanej. W przypadku zaś wystąpienia sprzedaży zwolnionej z podatku konieczne będzie dokonanie korekty podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1a ww. ustawy, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z treści cytowanego wyżej przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia - jeśli dany zakup ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas - po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych - odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do ich dokonania zostały określone w art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy, przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, polegającą na wynajmie lokali rozpoczął Pan budowę budynku usługowo-mieszkalnego. Powierzchnia budowanego budynku będzie wynosić 1040,66 m2, w tym powierzchnia przeznaczona na cele usługowe stanowi 530,68 m2 (51%), a na cele mieszkalne 509,98 m2 (49%). Obiekt w całości zostanie przeznaczony pod wynajem, łącznie z częścią ujętą w projekcie jako powierzchnia mieszkalna, w związku z czym przychód z tego tytułu będzie opodatkowany stawką 22%. W przypadku braku chętnych na wynajęcie powierzchni biurowej przewiduje Pan możliwość wynajmowania lokali na zasadach wynajmu krótkookresowego, opodatkowana stawką podatku 7%.

Mając powyższe na uwadze, jak również przywołane przepisy prawa stwierdzić należy, że przysługuje Panu, na zasadach ogólnych przewidzianych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do odliczenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, na podstawie faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z realizacją przedmiotowej inwestycji w pełnym zakresie, skoro - jak wskazano - cały obiekt zostanie przeznaczony pod wynajem (na cele użytkowe), a więc będzie służył wyłącznie wykonywaniu czynności opodatkowanych, o ile nie występują przesłanki ograniczające to prawo, wynikające z art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto dodatkowo wskazać należy, że o ile nastąpi pełne odliczenie podatku naliczonego, to w sytuacji wystąpienia sprzedaży zwolnionej, należy mieć na względzie regulacje zawarte w art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące korekt podatku naliczonego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl