ITPP1/443-81b/10/DM - Prawo spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu usług najmu obiektu i produktów żywnościowych niezbędnych do przygotowania posiłków w ramach działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług turystyki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-81b/10/DM Prawo spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu usług najmu obiektu i produktów żywnościowych niezbędnych do przygotowania posiłków w ramach działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług turystyki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2010 r. (data wpływu 1 lutego 2010 r.) uzupełnionym w dniu 10 marca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2010 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu 10 marca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Od 2009 r. Spółka prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług turystyki na rzecz osób fizycznych oraz grup kolonijnych, obejmujących noclegi z wyżywieniem, część rekreacyjną, zapewnienie opieki ratownika. Placówka zgłoszona jest jako baza kolonijna (placówka wypoczynku) do Kuratorium Oświaty. Usługi świadczone przez Spółkę mieszczą się w grupowaniu PKWiU 55.23.12-00.00 "Usługi świadczone przez ośrodki wczasowe oraz domy wypoczynkowe". Spółka dysponuje ośrodkiem (obiektem) na podstawie umowy dzierżawy, zawartej na czas nieokreślony. W 2009 r. wyżywienie było nabywane od innego podatnika podatku od towarów i usług i w okresie tym Spółka stosowała procedurę, o której mowa w art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług. Z kolei począwszy od 2010 r., przed rozpoczęciem sezonu letniego, Spółka zamierza zatrudnić pracowników gastronomii i we własnym zakresie przygotowywać posiłki dla osób indywidualnych i grup kolonijnych, korzystających z oferowanych usług wczasowych. Ponadto Spółka zamierza również świadczyć usługi gastronomiczne na rzecz innego ośrodka wypoczynkowego. Z uzupełnienia wniosku wynika, że w ramach świadczonych usług Spółka udostępnia wczasowiczom (osobom fizycznym i grupom kolonijnym) pomieszczenia noclegowe oraz zapewnia całodzienne wyżywienie. Ponadto grupom kolonijnym Spółka zapewnia usługi rekreacyjne, w szczególności opiekę ratownika morskiego, organizowanie spotkań integracyjnych np. ognisko, dyskoteki. Usługi świadczone przez Spółkę, wykonywane są we własnym imieniu i na własny rachunek. W 2009 r. Spółka nabywała od innych podatników usługi gastronomiczne (wyżywienie wczasowiczów), usługi najmu pomieszczeń, w których kwaterowała wczasowiczów oraz usługi pralni. Natomiast w 2010 r. Spółka będzie dokonywała zakupu wyłącznie usług najmu ośrodka, w którym zakwateruje turystów oraz usług pralni, nie będzie nabywać usług gastronomicznych, gdyż zamierza zatrudnić kucharzy oraz kelnerów. Kucharze zostaną zatrudnieni w ramach stosunku pracy lub umów cywilnoprawnych (umów zlecenia). Ratownik, recepcjoniści, sprzątaczki oraz osoby odpowiedzialne za usługi rekreacyjne w sezonie 2010 r. będą zatrudniani przez Spółkę w ramach umowy cywilnoprawnej - umowy zlecenie. Z tytułu wykonywania czynności na podstawie umów zlecenia, zleceniobiorcy związani są ze zleceniodawcą prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy stronami co do czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zleceniodawcy wobec osób trzecich.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przy świadczeniu usług na bazie obcego obiektu turystycznego, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku przy zakupie usług najmu ośrodka i produktów spożywczych do przygotowania posiłków...

Zdaniem Wnioskodawcy, usługa zaklasyfikowana wg PKWiU do grupowania 55.2 "Usługi świadczone przez ośrodki wczasowe oraz domy wypoczynkowe" jest usługą turystyczną, rozliczaną w innym trybie niż określony w art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług, dlatego też Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług przy zakupie usług najmu obiektu i produktów żywnościowych, niezbędnych do przygotowania posiłków.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto zauważyć należy, że zawarte w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług zastrzeżenie odnosi się m.in. do przypadków stosowania szczególnych procedur opodatkowania, w ramach których zostało wyłączone prawo do odliczenia podatku naliczonego, mimo że związek ze sprzedażą opodatkowaną istnieje. W myśl przepisu art. 119 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikom, o których mowa w ust. 3, nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty.

Ponadto przepisy analizowanej ustawy przewidują wiele sytuacji, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, pomimo tego, że spełnione są generalne przesłanki upoważniające go do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Ograniczenia te zawarte są w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. W oparciu o art. 88 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w 2010 r., przed rozpoczęciem sezonu letniego, Spółka zamierza zatrudnić pracowników gastronomii i we własnym zakresie przygotowywać posiłki dla osób i grup kolonijnych, zatem nie będzie nabywała usług gastronomicznych. Kucharze zostaną zatrudnieni w ramach stosunku pracy lub umów cywilnoprawnych (umów zlecenie), natomiast ratownik, recepcjoniści, sprzątaczki oraz osoby odpowiedzialne za usługi rekreacyjne w sezonie 2010 r. - w ramach umowy zlecenia. Usługi na rzecz osób indywidualnych i grup kolonijnych świadczone będą w ośrodku wypoczynkowym użytkowanym na podstawie umowy dzierżawy zawartej na czas nieokreślony. Usługi świadczone przez Spółkę sklasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 55.23.12-00.00 "Usługi świadczone przez ośrodki wypoczynkowe oraz domy wczasowe".

Biorąc powyższe pod uwagę wskazać w pierwszej kolejności należy, iż w kwestii prawidłowości opodatkowania świadczonych przez Spółkę usług została wydana interpretacja indywidualna znak ITPP1/443-81a/10/DM, w treści której organ uznał, iż świadczone usługi podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Uwzględniając zatem, iż celem świadczenia usług na rzecz osób indywidualnych oraz grup kolonijnych, Spółka nie nabywa usług noclegowych i gastronomicznych, jak również to, że nabywane produkty żywnościowe wykorzystywane w przygotowaniu posiłków i usługi najmu ośrodka wypoczynkowego (w złożonym wniosku Spółka wskazała, że zawarła umowę dzierżawy na czas nieokreślony ośrodka wypoczynkowego, natomiast w uzupełnieniu posługuje się pojęciem najmu) nie są nabywane dla bezpośredniej korzyści turysty, wskazać należy, że Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu usług najmu obiektu i produktów żywnościowych niezbędnych do przygotowania posiłków, wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl