ITPP1/443-818b/09/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-818b/09/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2009 r. (data wpływu 3 września 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup paliwa do motocykli oraz motoroweru używanych w działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2009 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup paliwa do motocykli oraz motoroweru używanych w działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na wydobywaniu kruszywa. Do celów prowadzonej działalności wykorzystuje Pan motocykle oraz motorower, które służą wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Motocykle oraz motorower umożliwiają pracownikom szybsze poruszanie się po żwirowni i ulicach miasta, a tym samym szybsze załatwianie spraw i dotarcie do klientów. Motocykle oraz motorower są ujęte w ewidencji środków trwałych. Pojazdy te zostały zakupione po 1 maja 2004 r. (w latach 2007-2008), tj. po zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, która wprowadziła ograniczenia w odliczeniu podatku VAT od zakupu tego typu pojazdów i zakaz odliczenia VAT od zakupu paliwa. Podatek VAT od zakupu przedmiotowych pojazdów odliczył Pan w ograniczonym zakresie zgodnie z obowiązującymi w momencie ich nabycia przepisami o podatku VAT. Natomiast z tytułu nabywania paliwa nie dokonywał Pan odliczenia podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Czy przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku VAT od paliwa zakupionego do motocykli oraz motoroweru.

2.

Czy uwzględniając przepisy unijne w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczące podatków oraz powołując się na wyrok Magoora C-414/07, przysługuje Panu prawo do skorygowania podatku VAT poprzez złożenie stosownych korekt deklaracji VAT-7 za okres kiedy otrzymał Pan faktury zakupu paliwa do tankowania ww. pojazdów.

Zdaniem Wnioskodawcy, w ustawie z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ograniczenie odliczenia podatku VAT dotyczyło zakupu samochodów osobowych i innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg i paliwa do ich napędu. Nie było zaś ograniczeń dotyczących odliczenia podatku VAT od zakupu motocykli i motorowerów (które nie mieściły się w definicji samochodu osobowego czy też innego samochodu o ładowności do 500 kg) i zakazu odliczania VAT od paliwa do ich napędu. Z dniem 11 marca 2004 r. wprowadzony został przepis art. 88 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego nie stosowało się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3. Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęć: samochodu osobowego czy innych pojazdów samochodowych. Jednakże w art. 86 ust. 4 ustawy ustawodawca określając pojazdy specjalne odsyła do przepisów prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 2 pkt 45 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, motocykl jest to pojazd jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy. Natomiast w myśl art. 2 pkt 46 motorower to pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczajacej 50 cm3 którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Definicja motoroweru pozwala stwierdzić, iż motorower nie jest samochodem osobowym ani też innym samochodem, a w związku z powyższym nie obejmują go przepisy ograniczające możliwość odliczenia podatku VAT od paliwa do jego tankowania.

Ponadto w związku z wyrokiem ETS z dnia 22 grudnia 2008 r. w sprawie Magoora C-414/0, po dniu 1 maja 2004 r. ma Pan prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionego paliwa do motocykli.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

* z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione warunki wynikające z ww. artykułu: odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Podstawową zasadą dla realizacji prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jest istnienie związku tego podatku z czynnościami opodatkowanymi.

Natomiast na podstawie art. 86 ust. 3 ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje Pan motocykle oraz motorower zakupione w latach 2007 -2008. Motocykle oraz motorower służą wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług i został przyjęty na stan środków trwałych. Ponadto nie odliczał Pan podatku naliczonego w fakturach dokumentujących nabycie paliwa służącego do napędu przedmiotowych pojazdów.

Wskazać w tym miejscu należy, iż w wydanej interpretacji indywidualnej nr ITPP1/443-818a/09/BK przesądzono, iż przedmiotowe motocykle oraz motorower nie są samochodami osobowymi oraz innymi pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy.

W świetle powołanych wyżej przepisów prawa, biorąc pod uwagę opis stanu faktycznego, należy stwierdzić, że przysługuje Pan prawo do odliczania podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa wykorzystywanego do napędu motocykli oraz motoroweru, o ile są one wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przy założeniu, że nie zachodzą inne wyłączenia wynikające z art. 88 ustawy ograniczające prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Rozpatrując kwestię możliwości dokonania korekty nieodliczonego podatku naliczonego (poprzez odliczenie 100% podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa) należy mieć na względzie treść art. 81 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zgodnie z którym jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty (art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej).

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, co do zasady, powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18 (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy).

Zgodnie jednak z art. 86 ust. 13 ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w art. 86 ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

W związku z tym ma Pan również prawo do dokonania korekty kwoty nieodliczonego podatku naliczonego przy zakupie paliwa do napędu motocykli oraz motoroweru, poprzez złożenie korekty deklaracji VAT.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl