ITPP1/443-815a/10/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-815a/10/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2010 r. (data wpływu 23 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży lokali mieszkalnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży lokali mieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD 41.10.Z). Spółka w ramach prowadzonej działalności zamierza nabyć od spółki "X" nieruchomość gruntową zabudowaną, która stanowi obszar po byłych koszarach wojskowych. Z informacji uzyskanych od spółki "X" wynika, że spółka ta nabyła teren po byłych koszarach w marcu 2007 r. (transakcja była opodatkowana przez zbywcę podatkiem VAT i udokumentowana fakturą VAT - do zbywcy miał zastosowanie art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu na 2007 r., natomiast spółka "X" skorzystała z prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT w związku z tą czynnością).

W planie zagospodarowania przestrzennego miasta, powyższa nieruchomość oznaczona została symbolem "7U", ze wskazaniem:

* przeznaczenie podstawowe: usługi nieuciążliwe;

* przeznaczenie dopuszczalne: funkcje mieszkaniowe.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza, po odpłatnym nabyciu przedmiotowej nieruchomości od spółki "X", wystąpić o zmianę jej przeznaczenia, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, na funkcje mieszkaniowe. Spółka planuje dokonać zmiany przeznaczenia na funkcje mieszkaniowe poprzez inwestycję w dotychczasowe budynki koszarowe sklasyfikowane w PKOB w grupie 12 - "budynki niemieszkalne" na budynki mieszkalne objęte grupowaniem PKOB 11. Po zakończeniu inwestycji, której wartość szacunkowa przekroczy 30% wartości początkowej przedmiotowej nieruchomości, Spółka zamierza sprzedać lokale mieszkalne powstałe w byłych budynkach koszarowych, których funkcja ulegnie zmianie na funkcję mieszkalną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy odpłatną dostawę lokali mieszkaniowych powstałych w wyniku zmiany funkcji budynków niemieszkalnych (koszarowych (PKOB 12) na budynki mieszkalne (PKOB 11) należy uznać za pierwsze zasiedlenie, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powołując się na treść art. 2 pkt 14 oraz art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawca uważa, że zostanie spełniona przesłanka "pierwszego zasiedlenia". Wskazując na to, Wnioskodawca sądzi, że pojecie pierwszego zasiedlenia ma znaczenie odmienne od znaczenia potocznego, co oznacza, że każdorazowo w stosunku do tego samego budynku (tych samych budynków) należy oceniać zaistnienie przesłanki pierwszego zasiedlenia. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, do czynności sprzedaży lokali mieszkalnych otrzymanych po zmianie przeznaczenia przedmiotowych budynków koszarowych na budynki mieszkalne, nie będzie miało zastosowania zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy.

Uzasadniając zajęte w sprawie stanowisko, Wnioskodawca dodatkowo wskazuje na formułę przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy, dostawa lokali mieszkalnych będzie podlegała opodatkowaniu według 7% stawki podatku VAT w ramach pierwszego zasiedlenia, ponieważ treść art. 43 ust. 1 pkt 10 wyłącza ze zwolnienia dostawę lokali mieszkalnych dokonywanych w ramach pierwszego zasiedlenia. Wnioskodawca podkreślił przy tym, że spółka "X" dokonała nabycia przedmiotowej nieruchomości w marcu 2007 r., gdy nie obowiązywała definicja pierwszego zasiedlenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 7 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Na podstawie art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

I tak, zgodnie z zapisem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Definicję pierwszego zasiedlenia zawiera art. 2 pkt 14 ustawy, zgodnie z którym, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jak stanowi art. 41 ust. 2 ustawy, Dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, o czym stanowi art. 41 ust. 12 ustawy.

W oparciu o przepis art. 41 ust. 12a ustawy, przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy, obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Na podstawie art. 41 ust. 12b ustawy, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

1.

budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;

2.

lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 41 ust. 12c ustawy).

Na mocy § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799 z późn. zm.), w okresie do dnia 31 grudnia 2010 r. stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% w odniesieniu do:

1.

robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,

2.

obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12

* w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.

Z okoliczności sprawy wynika, że Spółka zamierza sprzedać lokale mieszkalne. Lokale te powstaną w wyniku realizacji inwestycji dokonanej w nabytych uprzednio od spółki "X" budynkach po byłych koszarach (budynki sklasyfikowane w PKOB w grupie 12). W wyniku zrealizowania ww. inwestycji dotychczasowe budynki uzyskają nową funkcję - mieszkalną i będą objęte grupowaniem PKOB 11. Wartość szacunkowa dokonanej inwestycji przekroczy 30% wartości początkowej przedmiotowej nieruchomości.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa, jak również przedstawione zdarzenie przyszłe, stwierdzić należy, że odpłatna dostawa lokali mieszkalnych powstałych w wyniku zmiany funkcji niemieszkalnych na budynki mieszkalne należy uznać za dokonaną w ramach pierwszego zasiedlenia, o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym w niniejszej sprawie nie znajdą zastosowania przepisy uprawniające do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 tej ustawy.

Z kolei, aby przesądzić o podstawie wykluczającej możliwość skorzystania ze zwolnienia w opisanej sytuacji, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, należy ustalić, czy Spółka nie była uprawniona do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku ze zbywanymi lokalami. W tym miejscu wskazać należy, że rozstrzygnięcie w zakresie możliwości skorzystania z prawa do odliczenia w związku z nabyciem opisanej we wniosku nieruchomości oraz w związku z zakupami związanymi ze wskazaną inwestycją zawarte zostało w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 23 listopada 2010 r. znak ITPP1/443-815b/10/AT, zgodnie z którą Spółce przysługuje prawo do odliczenia wydatków związanych z nabyciem przedmiotowej nieruchomości zabudowanej budynkami oraz w związku z wydatkami inwestycyjnymi w zakresie, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, z uwzględnieniem art. 88 tej ustawy.

Konsekwentnie więc, skoro Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z ww. lokalami, to w rezultacie nie znajdzie zastosowania wskazany powyżej przepis uprawniający do zastosowania zwolnienia dla czynności sprzedaży tych lokali (art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy). W efekcie, czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki właściwej dla sprzedaży lokali mieszkalnych, tj. według 7% stawki podatku, na warunkach wskazanych w art. 41 ust. 12-12c ustawy, bądź w ww. § 37 rozporządzenia wykonawczego.

Końcowo, informuje się, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii prawidłowości opodatkowania czynności zakupu przez Spółkę budynków po byłych koszarach od spółki "X", gdyż nie było to przedmiotem interpretacji, dlatego też niniejszą sprawę rozstrzygnięto przy założeniu, że transakcja ta faktycznie opodatkowana będzie według podstawowej 22% stawki podatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl