ITPP1/443-784/10/JJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 września 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-784/10/JJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2010 r. (data wpływu 12 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "Innowacyjne rozwiązania w zakresie kompleksowego przetwarzania szprotów i śledzi bałtyckich na cele żywnościowe" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca przygotował wniosek o dofinansowanie realizacji projektu, w ramach środka 3.5 Projekty pilotażowe Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013", pn. "Innowacyjne rozwiązania w zakresie kompleksowego przetwarzania szprotów i śledzi bałtyckich na cele żywnościowe". Celem aplikowanego wniosku o dofinansowanie jest poprawa stosowanych technologii w zakresie przetwórstwa ryb poprzez opracowanie i zastosowanie w warunkach przemysłowych innowacyjnych rozwiązań technologiczno-technicznych w zakresie przetwarzania śledzi i szprotów bałtyckich na nowego typu produkty żywnościowe, co w efekcie powinno wpłynąć na wzrost spożycia w Polsce przetworów z tych surowców rybnych, jako zalecanych prozdrowotnych składników diety. W projekcie zakłada się, że zbadanie możliwości oraz warunków stosowania innowacyjnych metod przetwarzania śledzi i szprotów, nowoczesnych metod pakowania żywności, a także użycie dozwolonych substancji dodatkowych, kształtujących cechy sensoryczne i właściwości fizyko-chemiczne produktów spożywczych, powinno przyczynić się do opracowania zasad wytwarzania nowego typu produktów, o cechach żywności wygodnej lub funkcjonalnej, charakteryzujących się wysokimi walorami smakowymi i odżywczymi, a także odpowiednią trwałością oraz przydatnością do spożycia. Projekt obejmuje wydatki wykorzystane wyłącznie do realizacji prac naukowo-badawczych. Wnioskodawca oświadczył ponadto, że wyżej wymieniony projekt nie jest związany z prowadzoną działalnością w zakresie najmu, dzierżawy naukowo-badawczej i pomocniczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z faktem, że nie będzie prowadzona działalność gospodarcza ani nie będzie prowadzona sprzedaż w ramach projektu, możliwe jest odliczenie naliczonego podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących zakup urządzeń i materiałów w ramach projektu.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w związku z tym, że nie będzie prowadził działalności gospodarczej w zakresie badań objętych projektem, a także ze względu na brak sprzedaży w zakresie przedmiotu badań oraz badawczo-rozwojowy charakter projektu - nie będzie istniała możliwość odliczenia podatku naliczonego.

Wnioskodawca wskazuje, iż w trakcie realizacji projektu nie wystąpi zewnętrzny podmiot będący odbiorcą usługi. Wyniki przeprowadzonych badań nie będą sprzedawane konkretnemu odbiorcy, lecz upowszechniane (w formie publikacji, przedstawiane na konferencjach naukowych itp.), a z rezultatów będzie korzystać szerokie grono zainteresowanych. W związku z powyższym Wnioskodawca nie dokonuje żadnego świadczenia na rzecz innego podmiotu, nie zostały spełnione przesłanki wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy, w efekcie realizacja projektu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Reasumując, Wnioskodawca nie będzie miał możliwości odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących poniesione wydatki związane z realizacją przedmiotowego projektu, a podatek ten stanowić będzie koszt kwalifikowany.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca ubiega się o dofinansowanie projektu badawczego pn. "Innowacyjne rozwiązania w zakresie kompleksowego przetwarzania szprotów i śledzi bałtyckich na cele żywnościowe". Jak wskazano realizacja projektu nie będzie związana z wykonaniem czynności opodatkowanych.

Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, z faktur dokumentujących wydatki poniesione na realizację przedmiotowego projektu, przy założeniu, że efekty działań mających związek z realizowanym projektem nie będą wykorzystywane przez uczelnię do prowadzenia działalności opodatkowanej.

Jednocześnie wskazać należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowalnych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl