ITPP1/443-771/10/MN - Opodatkowanie podatkiem VAT czynności wniesienia aportem dokumentacji technicznej do spółki z o.o.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-771/10/MN Opodatkowanie podatkiem VAT czynności wniesienia aportem dokumentacji technicznej do spółki z o.o.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2010 r. (data wpływu 9 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem dokumentacji technicznej do spółki z o.o. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem dokumentacji technicznej do spółki z o.o.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 2007 r. rozpoczęto inwestycję pn. "Zagospodarowanie terenu po byłym targowisku", która w założeniu miała być realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W roku 2008 została ukończona dokumentacja techniczna projektu. W trakcie przygotowywania dokumentacji Wnioskodawca nie korzystał z prawa do odliczenia podatku od towarów i usług. W 2010 r. podjęto decyzję o wniesieniu aportu do spółki z o.o., którego przedmiotem ma być dokumentacja techniczna i grunt, na którym inwestycja ma być realizowana, celem zwiększenia udziałów Gminy w kapitale zakładowym spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie aportu do spółki z o.o., którego przedmiotem jest dokumentacja techniczna, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i jaką stawką VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie aportu, którego przedmiotem będzie dokumentacja techniczna nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wnoszone aporty do spółek są przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, co oznacza, że od przedmiotu aportu zależało będzie, czy korzysta ze zwolnienia, czy też nie. Dokumentacja techniczna opracowana dla potrzeb Urzędu Miejskiego i będąca w jego użytkowaniu od 2008 r., w ocenie Wnioskodawcy, jest towarem używanym i z tego tytułu korzysta ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Z kolei towarem zdefiniowanym w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy są: rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 8 ust. 1 powołanej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Definicja "świadczenia usług" ma charakter dopełniający definicję "dostawy towarów" i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatników w ramach ich działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Gmina zamierza wnieść aport, przedmiotem którego będzie m.in. dokumentacja techniczna, celem zwiększenia udziałów w kapitale zakładowym.

Wnoszenie wkładów niepieniężnych (aportu) do spółek prawa handlowego lub cywilnego stanowi czynność o charakterze odpłatnym w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług - dostawę towarów bądź świadczenie usług (wnoszący aport uzyskuje pewną, wymierną korzyść) i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych (według stawek podatku przewidzianych dla przedmiotu aportu). Przy czym zauważyć należy, iż aport w postaci przedmiotowej dokumentacji technicznej należy zaliczyć do świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ww. ustawy, gdyż dochodzi w tym przypadku do przeniesienia prawa majątkowego.

Co do zasady, stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Natomiast art. 43 ust. 2 ww. ustawy stwierdza, że przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

W świetle powołanych przepisów, czynność wniesienia aportem opisanej dokumentacji technicznej stanowić będzie, odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w oparciu o przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Przedmiotowa usługa nie została wymieniona w ustawie o podatku od towarów i usług i w przepisach wykonawczych do niej ani jako zwolniona, ani też jako korzystająca z preferencyjnej stawki VAT, dlatego też, opodatkowana winna być stawką podstawową w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.

Dla przedmiotowych czynności - wbrew stanowisku Wnioskodawcy - nie ma zastosowania przepis z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zgodnie, z którym zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, gdyż jak wynika z literalnego brzmienia tego przepisu, zwolnienie w nim zawarte dotyczy wyłącznie dostawy towarów, a nie świadczenia usług.

Jednocześnie zauważyć należy, że w niniejszej interpretacji nie rozstrzygano zagadnienia dotyczącego określenia, kto jest podatnikiem podatku od towarów i usług - Gmina, czy też Urząd Miasta, gdyż nie było to przedmiotem zapytania.

Interpretacja dotyczy przedstawionego zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl