ITPP1/443-760B/08/BS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-760B/08/BS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26 sierpnia 2008 r. (data wpływu 1 września 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 października 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z transakcją, niestanowiącą zbycia przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2008 r. został złożony wniosek uzupełniony pismem z dnia 29 października 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z transakcją, nie stanowiącą zbycia przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka zajmuje się prowadzeniem aptek. Na podstawie umowy zawartej z kontrahentem (również prowadzącym kilka aptek), postanowiono:

* kontrahent zobowiązał się rozwiązać umowę najmu lokalu, w którym prowadził dotychczas aptekę oraz wskazać wynajmującemu, Spółkę jako nowego najemcę, z którym wynajmujący powinien zawrzeć nową umowę najmu lokalu na potrzeby prowadzenia przez nią apteki,

* w zamian za to Spółka zobowiązała się zapłacić na rzecz kontrahenta określoną kwotę, powiększoną o należny podatek, za rezygnację z jego uprawnień wynikających z umowy najmu lokalu i zaprzestanie prowadzenia w nim działalności aptecznej,

* Spółka zobowiązała się również nabyć od kontrahenta wyposażenie apteki, pod warunkiem otrzymania zezwolenia na prowadzenie apteki w lokalu.

Przedmiotowa umowa została wykonana. Spółka zawarła nową umowę najmu, zapłaciła kontrahentowi odstępne z tego tytułu oraz zakupiła wyposażenie apteki. Zakupiła także od hurtowni farmaceutycznej zapasy magazynowe, które znajdowały się w aptece, a które były przewłaszczone na rzecz hurtowni. Całość wynagrodzenia wypłaconego przez Spółkę z tytułu ww. umowy została powiększona o VAT, zgodnie z wystawioną fakturą. Spółka w przedmiotowym lokalu prowadzi aptekę pod własną nazwą. Zatrudnia w niej własnych pracowników. Nie przejęła żadnych zobowiązań ani wierzytelności związanych z prowadzeniem apteki. Jednak biorąc pod uwagę brak jednoznacznych kryteriów w zakresie kwalifikacji pojęcia "zbycie przedsiębiorstwa" na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka nie dokonała odliczenia podatku naliczonego powstałego w wyniku zawarcia przedmiotowej transakcji. W uzupełnieniu do wniosku Spółka wskazała, iż wyposażenie będące przedmiotem zakupu zostało opodatkowane stawką podstawową 22%, ponieważ nie spełniało definicji towaru używanego, ani nie mieściło się w żadnej kategorii skutkującej zastosowaniem w transakcji sprzedaży zwolnienia z VAT lub opodatkowania stawką inną niż 22%. Natomiast stan magazynowy apteki został zafakturowany przez hurtownię leków z zastosowaniem różnych stawek podatku 3, 7 i 22% zgodnie z załącznikiem nr 3 i 6 do ustawy. Jednocześnie Spółka wskazała, iż dokonuje sprzedaży opodatkowanej, incydentalnie występuje sprzedaż zwolniona od podatku i jest ona mniejsza od 1% obrotu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy możliwe jest odliczenie podatku naliczonego w związku z tą transakcją.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowym stanie faktycznym przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl unormowań zawartych w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu, podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z przywołanego przepisu wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczeniu podlega zatem podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi, tj. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego. Istotny jest więc związek tego podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi, gdyż to do realizacji czynności opodatkowanych mają być wykorzystywane towary i usługi, od których podatek naliczony może zostać odliczony od podatku należnego.

Jak wskazał Wnioskodawca, dokonywana sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, incydentalnie występuje sprzedaż zwolniona, która jednak nie przekracza 1% obrotu. Ponadto na podstawie interpretacji indywidualnej wydanej Spółce w dniu listopada 2008 r. sygn. ITPP1/443-760A/08/BS tutejszy organ potwierdził stanowisko Strony, iż przedmiotowa transakcja podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

A zatem Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących przedmiotową transakcję, w zakresie w jakim nabyte towary będą służyły realizowaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, o ile nie wystąpią wyłączenia, o których mowa w art. 88 powołanej ustawy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl