ITPP1/443-741/11/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-741/11/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2011 r., przekazanego zgodnie z właściwością przez Dyrektora Izby Skarbowej (data wpływu do tut. organu 30 maja 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 maja 2011 r. został złożony w tut. organie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie ochrony mienia. Niektórzy klienci Spółki występują o ubezpieczenie ich mienia przez Spółkę. Spółka zawarła z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę współpracy. Spółka występuje wtedy jako ubezpieczający. Ubezpieczonym jest klient Spółki, który powierzył swoje mienie do ochrony.

Na podstawie umowy współpracy, zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym oraz na podstawie umowy z klientem, Spółka jako ubezpieczający wykupuje na rzecz ubezpieczonego klienta polisę ubezpieczeniową i opłaca składkę. Następnie ubezpieczony klient zwraca ubezpieczającemu koszt składki ubezpieczeniowej, na podstawie obciążenia. Spółka pobiera w ten sposób co miesiąc składkę od niektórych klientów i przekazuje ją do towarzystwa ubezpieczeniowego, bez dodatkowych opłat, np. prowizji.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wskazana czynność, dokonywana przez Spółkę, może być kwalifikowana jako usługa pośrednictwa ubezpieczeniowego ze względu na przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.

2.

Jaką stawkę VAT zobowiązana jest zastosować Spółka, obciążając klienta kwotą zwrotu składki ubezpieczeniowej.

Wskazuje Pan, że w myśl art. 8 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik, który działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej bierze udział w świadczeniu usług, to przyjmuje się, że jest traktowany jak świadczący te usługi.

W ustawie - art. 43 ust. 1 pkt 37 i w ust. 13 tego artykułu ustawodawca mówi o zwolnieniu od podatku.

W związku z tym, Pana zdaniem, nie należy naliczyć podatku VAT od obciążeń za usługę. Usługa ta powinna być zwolniona od VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono w tym zakresie od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl