ITPP1/443-738/10/JJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 września 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-738/10/JJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2010 r. (data wpływu 29 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W związku z ogłoszonym konkursem, w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Badawczego, Wnioskodawca planuje złożyć wniosek o finansowanie projektu badawczego. Celem projektu jest otrzymanie lepszych i tańszych katalizatorów samochodowych oraz reakcji selektywnego utleniania CO. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez zastąpienie palladu metalami przejściowymi oraz poprzez nowatorskie metody syntezy nośnika katalizatora. W projekcie planowany jest udział techników, doktorantów, pracowników naukowo-dydaktycznych oraz administracyjnych. Projekt ma charakter typowo badawczy, nie przynoszący żadnego dochodu.

W skład budżetu projektu wlicza się głównie: koszty personelu, podróże konferencyjne, spotkania robocze, odczynniki i materiały laboratoryjne, materiały biurowe, koszty publikacji naukowych, koszty zgłoszeń patentowych oraz koszty administracyjne projektu. Nie jest planowany zakup aparatury ze środków projektu. Wyniki badań będą rozpowszechniane nieodpłatnie w postaci publikacji w czasopismach naukowych, wystąpień na konferencjach, danych na stronie www., itp. W przypadku istotnych odkryć, przed rozpowszechnieniem wyniki będą zgłaszane do opatentowania. Planowana jest ochrona patentowa w skali Polski, Szwajcarii, Europy. Biorąc pod uwagę, że:

1.

przeciętny czas trwania procedury związanej z badaniami patentowymi prowadzonymi przed udzieleniem patentu trwa kilka lat,

2.

nie można mieć pewności, że patent zostanie udzielony,

3.

brak jest gwarancji, że znajdzie się osoba/instytucja zainteresowane kupnem praw do patentu,

Wnioskodawca informuje, że nie ma możliwości osiągnięcia dochodów ze sprzedaży ewentualnych praw do patentu w czasie trwania projektu (3 lata) oraz w ciągu 5 lat po jego zakończeniu. Nie są planowane również inne czynności prowadzące do uzyskania dochodu, takie jak np. odpłatne prace badawcze lub sprzedaż opodatkowana. Wnioskodawca stwierdza, iż przedstawiony projekt badawczy nie będzie generować dochodów. W związku z koniecznością przedstawienia dokumentu potwierdzającego brak możliwości odliczania podatku naliczonego w zakupach realizowanych w ramach projektu wskazano, że wyżej wymieniony projekt nie jest związany z prowadzoną działalnością opodatkowaną w zakresie najmu, dzierżawy, naukowo-badawczą i pomocniczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1.

Czy w ww. wniosku projektowym podatek od towarów i usług można uznać za koszt kwalifikowany, o ile Wnioskodawca nie odzyskuje tego podatku.

2.

Czy w świetle przedstawionego opisu możliwe jest odliczenie naliczonego podatku zawartego w fakturach dokumentujących zakup materiałów i innych środków.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w ramach zakupu, gdyż towary i usługi zakupione w ramach realizowanego projektu nie będą służyć czynnościom opodatkowanym. W związku z tym, że Wnioskodawca nie będzie prowadził działalności gospodarczej w zakresie badań objętych projektem, a także ze względu na brak sprzedaży w zakresie przedmiotu badań oraz badawczo-rozwojowy charakter projektu, nie będzie istniała możliwość odliczenia podatku naliczonego. W trakcie realizacji projektu nie wystąpi zewnętrzny podmiot będący odbiorcą usługi. Wyniki przeprowadzanych badań nie będą sprzedawane konkretnemu odbiorcy, lecz będą upowszechniane, a z rezultatów będzie korzystać szerokie grono zainteresowanych. W związku z powyższym Wnioskodawca nie dokonuje żadnego świadczenia na rzecz innego podmiotu, nie zostały spełnione przesłanki wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy, w efekcie realizacja projektu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Reasumując, Wnioskodawca nie będzie miał możliwości odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących poniesione wydatki związane z realizacją przedmiotowego projektu, a podatek ten stanowić będzie koszt kwalifikowany.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca ubiega się o dofinansowanie z wniosek o dofinansowanie projektu badawczego. Realizacja projektu nie będzie związana z wykonaniem czynności opodatkowanych.

Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, z faktur dokumentujących wydatki poniesione na realizację przedmiotowego projektu, przy założeniu, że efekty działań mających związek z realizowanym projektem nie będą wykorzystywane przez uczelnię do prowadzenia działalności opodatkowanej.

Jednocześnie wskazać należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowalnych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl