ITPP1/443-715/10/JJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 października 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-715/10/JJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) ofraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2010 r. (data wpływu 22 lipca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 6 października 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem samochodu osobowego, na zasadach określonych w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 6 października 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem samochodu osobowego, na zasadach określonych w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od dnia 1 lutego 2002 r. na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzi Pan działalność gospodarczą. W dniu 1 lipca 2007 r. zawarł Pan umowę współpracy, na podstawie której zobowiązał się m.in. do prowadzenia sprzedaży w kanałach sieci super i hipermarketów oraz stacji benzynowych i sklepów dyskontowych, analizy rynku w celu poszukiwania nowych kanałów dystrybucji, pozyskiwania nowych klientów i zamówień na sprzedaż towarów z oferty handlowej, prowadzenia rozmów handlowych z klientami według harmonogramu, przygotowania zestawień i raportów dotyczących prowadzonych projektów. W celu prawidłowego wykonywania przedmiotowych obowiązków jest Pan zmuszony do częstych podróży na terenie północnej Polski. W 2009 r. zakupił Pan samochód osobowy Honda CR-V w celu sprawniejszego i lepszego wykonywania ww. obowiązków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przysługuje Panu w opisanej sytuacji zwrot dopuszczalnej części podatku od towarów i usług naliczonego od zakupionego samochodu osobowego zaliczonego do środków trwałych.

Uważa Pan, iż w opisanej sytuacji przysługuje możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Zakupiony przez Pana samochód jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych. Cytując treść art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdza Pan, że wykonywana przez Pana działalność wypełnia opisaną w tym przepisie definicję działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.),w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione warunki wynikające z ww. artykułu: odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Podstawową zasadą dla realizacji prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jest istnienie związku tego podatku z czynnościami opodatkowanymi.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, o czym stanowi art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy.

W myśl art. 86 ust. 3 cyt. ustawy w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2009 r. zakupił Pan samochód osobowy Honda CR-V, w celu sprawniejszego i lepszego wykonywania obowiązków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, polegającej na wykonywaniu w ramach zawartej umowy sprzedaży produktów w super i hipermarketach oraz stacjach benzynowych i sklepach dyskontowych. Zakupiony przez Pana samochód jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.

Analiza przepisów prawnych prowadzi do wniosku, iż rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przedmiotowej sprawie - zgodnie z Pana oświadczeniem - warunek ten zostanie spełniony.

A zatem od tej czynności będzie przysługiwało Panu prawo do odliczenia 60% kwoty podatku naliczonego wynikającej z faktury dokumentującej zakup przedmiotowego samochodu osobowego, nie więcej jednak niż 6.000 zł, zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl