ITPP1/443-671/09/KM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 października 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-671/09/KM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2009 r. (data wpływu 20 lipca 2009 r.) uzupełnionym w dniu 12 października 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia od opodatkowania zbycia określonych składników majątkowych jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2009 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu 12 października 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia od opodatkowania zbycia określonych składników majątkowych jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od dnia 1 lutego 2007 r., polegającą na sprzedaży pojazdów samochodowych, transporcie drogowym towarów i inną działalność wymienną w zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i jest czynnym podatnikiem VAT.

Działalność prowadzona jest w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a koszty uzyskania przychodów ewidencjonowane są metodą uproszczoną.

W dniu 18 kwietnia 2007 r. aneksem do umowy dzierżawy z dnia 26 lutego 2007 r. Wnioskodawca przejął (za zgodą syndyka masy upadłości PPUH "A") "Zorganizowany" Zakład Produkcyjny "S" w S. od spółki jawnej, zarejestrowanej w Sądzie Rejonowym w rejestrze przedsiębiorców, będącej czynnym podatnikiem VAT. Z dniem 1 maja 2007 r., Wnioskodawca (jako dzierżawca) rozpoczął działalność gospodarczą w tym zakładzie, a także realizację umowy o wykonanie i rozliczenie koniecznych robót remontowo - budowlanych w wydzierżawianym zakładzie. Następnie zawarł - w dniu 1 marca 2008 r. za zgodą syndyka masy upadłości - umowę poddzierżawy na część zakładu z P.P.D. "S" sp. z o.o. i nadal kontynuował roboty remontowo - budowlane.

Na podstawie zawartego w dniu 25 marca 2009 r. porozumienia w sprawie określenia i uznania nakładów budowlanych poniesionych przez Wnioskodawcę na remonty i ulepszenia zakładu produkcyjnego w S., strony zgodnie ustaliły, że syndyk uzna nakłady dzierżawcy (Wnioskodawcy) do wysokości umownej w kwocie 607.000,00 złotych netto. Na tej podstawie wystawiono fakturę VAT z dnia 31 marca 2009 r. dla Syndyka PPUH "A" w upadłości na kwotę 740.540,00 złotych brutto za poniesione nakłady remontowo - budowlane. W wyniku ogłoszonego przetargu przez syndyka Wnioskodawca wygrał przetarg na zorganizowany Zakład Produkcji Drzewnej w S., za łączną kwotę 1.240.000,00 złotych. Na wymienioną cenę składa się:

* prawo użytkowania wieczystego działek gruntu - 83.000,00 złotych,

* wartość budynków - 514.240,00 złotych,

* nakłady remontowo - budowlane - 607.000,00 złotych,

* rzeczy ruchome - 35.760,00 złotych.

Ponadto syndyk doliczył podatek od towarów i usług od kwoty 607.000,00 złotych tj. 133.540,00 złotych od poniesionych nakładów remontowo - budowlanych, natomiast pozostałe kwoty "uznał, że nie podlegają opodatkowaniu i na fakturach powołał art. 6 pkt 1 ustawy o VAT".

Z chwilą nabycia tego zakładu tj. dnia 12 maja 2009 r. Wnioskodawca wprowadził powyższy majątek trwały "na stan firmy", wpisując poszczególne składniki do ewidencji środków trwałych i wyposażenia. W tym samym dniu, jako właściciel zorganizowanego Zakładu Produkcji Drzewnej w S. podpisał na ten zakład umowę dzierżawy z P.P.D. "S" Spółka z o.o. Obecnie Wnioskodawca prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży tego Zakładu dla dzierżawcy.

Jak wskazano w uzupełnieniu wniosku przedmiotem sprzedaży będzie w całości zespół składników majątkowych wymienionych w akcie notarialnym nabytych od syndyka masy upadłości, a mianowicie: 10 odrębnych nieruchomości budynków położonych na odrębnych działkach 9/1 i 9/2, prawo użytkowania wieczystego działek gruntu, rzeczy ruchome oraz ewentualne zobowiązania, jeżeli wystąpią w dniu sprzedaży. Ponadto całość nabytych od syndyka masy upadłości zespołu składników majątkowych Wnioskodawca (w dniu zakupu) wydzierżawił firmie "S" Spółka z o.o. i tak wyodrębniony zespół składników majątkowych zamierza sprzedać ww. firmie. Przedmiot sprzedaży występuje jedynie w ewidencji środków trwałych i jest amortyzowany. Opłacany jest podatek od nieruchomości, opłaty za wieczyste użytkowanie i pobierany jest czynsz dzierżawny. Wyodrębnienie tych składników - w ocenie Wnioskodawcy - nastąpiło z chwilą zawarcia umowy dzierżawy. Wskazano, iż prowadząc działalność na nieruchomościach, wydzierżawione składniki i przygotowane do sprzedaży znajdują się na odrębnych działkach. Ponadto wyodrębnione składniki majątkowe były i są przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych polegających na produkcji drzewnej i mogą stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku sprzedaży zorganizowanego zakładu nabytego aktem notarialnym w dniu 12 maja 2009 r. można zastosować art. 6 pkt 1 w związku z art. 2 pkt 27e) ustawy o VAT, czy też należy zastosować art. 43 ust. 1 pkt 10b) w związku art. 2 pkt 14b).

Zdaniem Wnioskodawcy, przy sprzedaży tego Zakładu, jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa można zastosować art. 6 pkt 1. Zakład ten spełnia wszystkie przesłanki do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa, bowiem znajduje się na odrębnych działkach, a firma działa na działce przy ul. C. Ponadto istnieje pełna możliwość wyodrębnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych związanych z tym Zakładem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W art. 7 ust. 1 ustawy postanowiono, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do postanowień art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r., przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przepisy ustawy nie definiują terminu "przedsiębiorstwo". Z tej przyczyny dla celów określenia zakresu tego pojęcia posiłkowo, w ramach wykładni systemowej, stosuje się regulację zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), który to przepis stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Istotne jest zatem aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak aby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności: oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa), własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości, prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych, wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne, koncesje, licencje i zezwolenia, patenty i inne prawa własności przemysłowej, majątkowe prawa autorskie i pokrewne, tajemnice przedsiębiorstwa oraz księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, winien być on interpretowany ściśle, co oznacza, że ma on zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Przepis art. 2 pkt 27e ww. ustawy stanowi, że pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Odnosząc powyższe do przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż przedmiotem sprzedaży będzie - jak wskazano we wniosku - cały zakład produkcyjny wraz ze związanymi z nim składnikami materialnymi i niematerialnymi, na które składają się: 10 odrębnych nieruchomości budynków położonych na odrębnych działkach 9/1 i 9/2, prawo użytkowania wieczystego działek gruntu, rzeczy ruchome oraz ewentualne zobowiązania, jeżeli wystąpią w dniu sprzedaży. Stanowiący część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, Zakład, który ma zostać sprzedany, stanowi odrębną jednostkę przeznaczoną do realizacji określonych zadań gospodarczych, polegających na produkcji drzewnej, umiejscowioną na innej działce niż pozostała działalność Wnioskodawcy, a wyodrębnienie tych składników nastąpiło z chwilą zawarcia umowy dzierżawy. Ponadto Wnioskodawca podkreśla, iż nabył przedmiotowy zakład w dniu 12 maja 2009 r. jako zorganizowany zakład produkcji drzewnej, który został w tym samym dniu wydzierżawiony, a przedmiot sprzedaży występuje jedynie w ewidencji środków trwałych i jest amortyzowany. Wskazano, iż opłacany jest podatek od nieruchomości, opłaty za wieczyste użytkowanie i pobierany jest czynsz dzierżawny, a wydzielona część mienia przedsiębiorstwa posiada potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy, zatem może być uznana za zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych.

Biorąc pod uwagę przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, w świetle przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż o ile poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do tej części przedsiębiorstwa służącej działalności w zakresie dzierżawy, to wyszczególnione we wniosku składniki wyodrębnione z majątku Wnioskodawcy w formie nabytego, zorganizowanego zakładu, będą posiadały na dzień sprzedaży cechy wymienione w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, a w związku z tym mieścić się będą w pojęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w konsekwencji czynność zbycia ich będzie wyłączona spod działania przepisów ustawy, na podstawie ww. art. 6 pkt 1 ustawy.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, wyczerpujący opis stanu faktycznego winien wynikać z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, a nie z załączonych do niego dokumentów, w związku z czym nie były one przedmiotem merytorycznej analizy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl