ITPP1/443-649/08/JJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 października 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-649/08/JJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2008 r. (data wpływu 24 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania oraz opodatkowania usług pocztowych świadczonych przez spółdzielnię mieszkaniową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania oraz opodatkowania usług pocztowych świadczonych przez spółdzielnię mieszkaniową.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia dostarcza korespondencję do swoich członków bezpośrednio przez pracowników spółdzielni lub na indywidualne życzenie wysyła ją listownie przesyłką poleconą. Ponieważ świadczenie usług pocztowych nie mieści się w zakresie działalności statutowej spółdzielni i nie jest czynnością za którą pobierane są opłaty, stosownie do art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, na podstawie wewnętrznych przepisów Spółdzielnia żąda zwrotu poniesionych kosztów opłat pocztowych wystawiając faktury VAT ze stawką podstawową 22%. Niektórzy członkowie spółdzielni odmawiają jednak przyjęcia faktur VAT twierdząc, że Spółdzielnia nie ma prawa wystawiać faktur na ich nazwisko oraz obciążać ich dodatkowo kwotą podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytanie.

Czy Spółdzielnia żądając zwrotu poniesionych kosztów usług pocztowych powinna wystawić faktury VAT ze stawką podstawową 22%, czy skorzystać ze zwolnienia podatkowego podobnie jak Poczta Polska.

Zdaniem Wnioskodawcy refakturowanie usług pocztowych powinno odbyć się z obciążeniem tej usługi podatkiem od towarów i usług ze stawką podstawową 22%. Taki wniosek nasuwa analiza stanu prawnego wyrażonego w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowiącego, że przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej (...), które nie stanowi dostawy towarów (...). Również w przypadku, w którym podatnik działając we własnym imieniu, lecz na rachunek innej osoby, bierze udział w świadczeniu usług, uznaje się, że podatnik ten nabył i świadczył te usługi. Jednocześnie Wnioskodawca refakturując usługę nie może skorzystać ze zwolnień od podatku od towarów i usług wymienionych w:

* art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy, ponieważ usługi pocztowe nie należą do czynności statutowych, za które pobierane są opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 3 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych,

* art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, ponieważ w poz. 2 załącznika nr 4 do ustawy wymieniono usługi o symbolu PKWiU 64.11 - usługi świadczone przez pocztę państwową, zwolnienie jest zarezerwowane wyłącznie dla Poczty Polskiej i ma charakter podmiotowo-przedmiotowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy, w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego, uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

W treści art. 43 ustawy, zawarto katalog czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym, w pozycji 2 wymienione zostały usługi świadczone przez pocztę państwową, o symbolu PKWiU 64.11. Zwolnienie to ma charakter przedmiotowo-podmiotowy, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie do usług pocztowych świadczonych przez powołaną do tego instytucję jaką, jest poczta państwowa.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy, zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116).

Powołany przepis art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi, iż:

* członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu (art. 4 ust. 1),

* członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu (art. 4 ust. 2),

* właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych. Są oni również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu. Obowiązki te wykonują przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5 (art. 4 ust. 4),

* członkowie spółdzielni uczestniczą w kosztach związanych z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię, jeżeli uchwała walnego zgromadzenia tak stanowi. Właściciele lokali niebędący członkami oraz osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, mogą odpłatnie korzystać z takiej działalności na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią (art. 4 ust. 5).

Treść powołanych przepisów wskazuje, że zwolnienie od podatku odnosi się do opłat dokonywanych przez członków spółdzielni mieszkaniowych, a także osób niebędących członkami spółdzielni, które są zgodne z postanowieniami statutu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca dostarcza korespondencję do swoich członków bezpośrednio przez pracowników spółdzielni lub na indywidualne życzenie, wysyła ją listownie przesyłką poleconą. Refakturowane przez Wnioskodawcę usługi pocztowe nie mieszczą się w zakresie działalności statutowej spółdzielni i nie są czynnościami, za które pobierane są opłaty, o których mowa w art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z wewnętrznymi przepisami spółdzielnia żąda zwrotu poniesionych kosztów opłat pocztowych, wystawiając faktury VAT ze stawką podstawową 22%.

Biorąc pod uwagę wyżej przedstawione przepisy stwierdzić należy, że refakturowane przez Wnioskodawcę na rzecz członków spółdzielni usługi pocztowe nie korzystają ze zwolnienia na postawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy (pozycja 2 załącznika nr 4), będącego zwolnieniem o charakterze podmiotowo-przedmiotowym, mającym zastosowanie do usług wykonywanych jedynie przez pocztę państwową, ani też wyłączenia zawartego w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż refakturowane przez Wnioskodawcę usługi pocztowe podlegają opodatkowaniu według stawki podstawowej, tj. 22% (art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl