ITPP1/443-636/09/KM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 września 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-636/09/KM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2009 r. (data wpływu 6 lipca 2009 r.) uzupełnionym w dniu 21 września 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia części składników majątkowych przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lipca 2009 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu 21 września 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia części składników majątkowych przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2008 r. Wnioskodawca nabył, w wyniku zawarcia umowy sprzedaży, drukarnię. Przed nabyciem, drukarnia była jednym z zakładów wchodzących w skład przedsiębiorstwa sprzedawcy. W momencie nabycia drukarnia stanowiła zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych. Niemniej jednak, mimo organizacyjnego wyodrębnienia, drukarnia nigdy nie sporządzała samodzielnie bilansu i była traktowana, z punktu widzenia księgowego, jako część przedsiębiorstwa sprzedawcy i nie stanowiła samobilansującego się zakładu (oddziału).

W skład nabytej (zakupionej) drukarni wchodziły w szczególności:

a.

budynki i budowle (wraz z nieruchomościami gruntowymi, z którymi są trwale związane). Od wybudowania ww. środków trwałych upłynęło ponad 5 lat. Środki trwałe zostały nabyte przez sprzedawcę w ramach aportu przedsiębiorstwa, która to czynność nie podlegała przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

b.

ruchome środki trwałe (m.in.: maszyny i urządzenia), które zostały nabyte przez sprzedawcę w ramach aportu przedsiębiorstwa, (o którym mowa powyżej w punkcie a), używane przez sprzedawcę przez okres dłuższy niż 6 miesięcy,

c.

środki trwałe, inne niż nabyte w ramach aportu przedsiębiorstwa, o którym mowa powyżej w punktach a) i b), przy nabyciu których sprzedawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

d.

środki obrotowe (zapasy) w postaci wyrobów gotowych, produkcji w toku i materiałów.

Na potrzeby transakcji, strony przyjęły, że sprzedaży podlegały poszczególne elementy składające się na zakład. Dodatkowo poszczególne grupy składników majątkowych lub poszczególne składniki majątkowe wchodzące w skład drukarni, zostały podzielone na następujące kategorie:

a.

opodatkowane VAT według stawki 22%,

b.

zwolnione z VAT,

c.

opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na potrzeby transakcji nabycia drukarni, za właściwe uznano przyjęcie/zastosowanie następujących reguł opodatkowania w zakresie m.in. podatku VAT, w stosunku do poszczególnych składników majątkowych:

a.

budynki i budowle trwale związane z gruntem - przyjęto, że jest to sprzedaż zwolniona,

b.

ruchome środki trwałe - przyjęto, że jest to sprzedaż zwolniona z VAT

c.

pozostałe środki trwałe, które nie zostały nabyte w ramach aportu - przyjęto, iż w tym zakresie sprzedaż jest opodatkowana VAT,

d.

środki obrotowe (zapasy) - przyjęto, że jest to sprzedaż opodatkowana VAT.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku wskazano, iż Wnioskodawca nabył przedmiotową "drukarnię" (stanowiącą zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych) w dniu 31 maja 2008 r., a wymienione we wniosku składniki majątku trwałego, zgodnie z oświadczeniem sprzedającego, w ciągu 5 lat przed transakcją nie podlegały ulepszeniom w kwocie przekraczającej 30% ich wartości początkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy poszczególne kategorie składników majątkowych nabytych w ramach zrealizowanej transakcji (sprzedaży drukarni nie stanowiącej zakładu samodzielnie sporządzającego bilans) zostały prawidłowo opodatkowane, mając na uwadze przepisy ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, powołującego się na art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu z dnia dokonania transakcji, z uwagi na to, iż nabyta "drukarnia" nie sporządzała samodzielnie bilansu, wyłączenie zawarte w tym artykule nie znajduje zastosowania. W konsekwencji należało zatem przyjąć, że na gruncie przepisów ww. ustawy, przedmiotem transakcji był szereg składników majątkowych tworzących drukarnię, podlegających różnemu reżimowi prawnemu. Innymi słowy składników majątkowych, będących przedmiotem transakcji nie należało traktować jako jednego "zbiorowego" przedmiotu transakcji, a zatem właściwe było "indywidualne" podejście do każdej grupy składników majątkowych, stanowiących przedmiot transakcji.

W konsekwencji, dla każdej grupy/składnika majątkowego, będącego przedmiotem transakcji należało indywidualnie ustalić zasady opodatkowania w zakresie podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy zasadne jest przyjęcie, że sprzedaż składników majątkowych opisanych powyżej w punktach a) i b), stanowiła dostawę towarów zwolnioną od VAT. Wskazano, iż na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy w brzmieniu z dnia dokonania transakcji zwolniono od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W opinii Wnioskodawcy wyżej wskazane warunki zostały spełnione jako, że towary wymienione w punktach a) i b) zostały nabyte przez dokonującego ich dostawy w ramach aportu przedsiębiorstwa, czyli czynności nie podlegającej podatkowi VAT, zatem odliczenie podatku naliczonego nie miało miejsca. Towary te spełniają również wymogi definicyjne towarów używanych określone w art. 43 ust. 2 ustawy w brzmieniu z dnia dokonania transakcji.

Natomiast dostawa pozostałych składników majątkowych, wymienionych powyżej w punktach c) i d), podlegała - zdaniem Wnioskodawcy - opodatkowaniu w zakresie podatku od towarów usług na zasadach ogólnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 1 grudnia 2008 r. przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Pojęcie "transakcji zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów", w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w analizowanej transakcji, dokonanej w dniu 31 maja 208 r., nie doszło do sprzedaży całego przedsiębiorstwa ani też samobilansującego się zakładu. Przedmiotem nabycia była bowiem zorganizowana część przedsiębiorstwa sprzedającego (tj. jeden z zakładów), która mimo organizacyjnego wyodrębnienia nie stanowiła - jak wskazano we wniosku - samobilansującego się zakładu (oddziału).

A zatem nie znajdzie tutaj zastosowania wyłączenie wynikające z ww. art. 6 pkt 1 ww. ustawy, natomiast opodatkowaniu na zasadach ogólnych określonych w ustawie o podatku od towarów i usług podlegają poszczególne elementy składowe części przedsiębiorstwa w postaci majątkowych składników materialnych i niematerialnych, a nie zorganizowana część przedsiębiorstwa jako całość.

Do poszczególnych towarów lub usług zastosować należy odpowiednią stawkę podatku od towarów i usług lub zwolnienie wynikające z przepisów ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług lub obniżenie stawki podatkowej, możliwe jest tylko wówczas, gdy przewiduje to ustawa o podatku od towarów i usług lub przepisy wykonawcze do ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Na podstawie art. 43 ust. 2 w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r. przez towary używane rozumie się:

1.

budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,

2.

pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Jednak w myśl art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1.

miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,

2.

użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzić należy, iż będące przedmiotem sprzedaży budynki i budowle (wraz z nieruchomościami gruntowymi, z którymi są trwale związane), od wybudowania których upłynęło ponad 5 lat oraz ruchome środki trwałe (m.in.: maszyny i urządzenia), używane przez sprzedawcę przez okres dłuższy niż 6 miesięcy spełniają definicję towarów używanych w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy.

Zatem skoro ww. składniki majątkowe zostały nabyte przez sprzedawcę w ramach aportu całego przedsiębiorstwa, tj. czynności niepodlegajacej przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, oraz nie ponoszono wydatków na ich ulepszenie stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej, to przy ich sprzedaży należało zastosować zwolnienie na podstawie art. 43 ist.1 pkt 2, bowiem w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Natomiast dostawa pozostałych składników majątkowych, tj. środków trwałych, które nie zostały nabyte w ramach aportu przedsiębiorstwa oraz środków obrotowych (zapasów), przy nabyciu których sprzedawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów usług na zasadach ogólnych.

Końcowo zauważyć należy, iż mając na uwadze, że Spółka jest stroną wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług zaznacza się, iż interpretacja nie wywołuje skutków prawnych dla sprzedawcy, który chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie. W konsekwencji regulacje zawarte w art. 14k-14n ustawy - Ordynacja podatkowa nie będą miały zastosowania dla tego podmiotu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl