ITPP1/443-593/10/MN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 września 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-593/10/MN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2010 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 15 września 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług udostępniania programów telewizyjnych pacjentom szpitala za pomocą systemu telewizji szpitalnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług udostępniania programów telewizyjnych pacjentom szpitala za pomocą systemu telewizji szpitalnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzona przez Panią działalność gospodarcza polega na udostępniania programów telewizyjnych pacjentom szpitala za pomocą systemu telewizji szpitalnej, składającego się z centrum telewizyjnego i telewizorów uruchamianych po wrzuceniu monety do aparatu wrzutowego. Odbiór programów telewizyjnych przez pacjentów jest możliwy przez 24 godziny na dobę w trzech szpitalach położonych w różnych miejscowościach. Odbiór pieniędzy z automatów wrzutowych dokonywany jest przez firmę zewnętrzną raz w miesiącu, np. w pierwszym szpitalu 18-go dnia, w drugim 20-go dnia, a w trzecim 23-go dnia każdego miesiąca.

Miejscowości, w których położone są szpitale, znajdują się w znaczniej odległości od siebie, dlatego nie jest możliwe opróżnianie automatów wrzutowych jednocześnie.

Po wybraniu wszystkich pieniędzy firma zewnętrzna przekazuje Pani na rachunek bankowy lub gotówką kwotę pomniejszoną o określone należne wynagrodzenie. Na kwotę już pomniejszoną o należne wynagrodzenie firma ta wystawia Pani rachunek na koniec każdego miesiąca.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowo zostało założone, iż obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w opisanej sytuacji powstaje w chwili opróżnienia automatów wrzutowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy w opisanej sytuacji w podatku od towarów i usług powstaje w chwili opróżnienia automatów wrzutowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl art. 19 ust. 1 powołanej ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Natomiast art. 19 ust. 11 cyt. ustawy stanowi, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Analizując opisany stan faktyczny oraz brzmienie ww. przepisów stwierdzić należy, że obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w opisanym stanie faktycznym powstaje każdorazowo z chwilą wrzucenia monety.

Zatem stanowisko przedstawione przez Panią, iż obowiązek podatkowy powstaje w chwili opróżnienia automatów wrzutowych uznano za nieprawidłowe

Końcowo należy zauważyć, iż szczególny moment powstania obowiązku podatkowego został określony m.in. w art. 19 ust. 17 ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl którego w przypadku dokonywania dostawy towarów za pośrednictwem automatów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wyjęcia pieniędzy lub żetonów z automatów, nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca. Cyt. wyżej przepis jednak nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie, gdyż odnosi się on wyłącznie do dostawy towarów i nie ma zastosowania w odniesieniu do świadczenia usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska Nr 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl