ITPP1/443-556b/09/DM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-556b/09/DM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 czerwca 2009 r. (data wpływu 12 czerwca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 27 lipca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 27 lipca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku oraz piśmie stanowiącym jego uzupełnienie przedstawiono następujący stan faktyczny.

Posiada Pani certyfikat Ministra Finansów uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i od dnia 1 lipca 2009 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług określonych w art. 76a ust. 2 ustawy o rachunkowości. Wskazuje Pani także, iż wg PKD pod kodem 69.20.Z widnieje łącznie działalność rachunkowo-księgowa i doradztwo podatkowe. Ponadto podnosi Pani, iż nie posiada kwalifikacji doradcy podatkowego zgodnie z ustawą o doradztwie podatkowym, dlatego też nie zamierza prowadzić usług w zakresie doradztwa podatkowego oraz zauważa, że prowadzona działalność gospodarcza w zakresie usług rachunkowych oznaczona jest wg PKD z 2004 r. symbolem 74.12.Z, natomiast wg PKD z 2007 r. jako 69.20.Z. W dniu 1 lipca 2009 r. zawarła Pani z osobami prawnymi umowy dotyczące prowadzenia ksiąg rachunkowych wraz z prowadzeniem rozliczeń z tytułu ZUS i podatku dochodowego od osób fizycznych zatrudnionych w tych podmiotach, jak również umowę w zakresie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów i naliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i podatek od towarów i usług z osobą prowadzącą działalność w zakresie usług informatycznych. Wskazała Pani, że w ramach wykonywanych czynności nie zamierza udzielać porad prawnych, ponadto podniosła, że deklaracje podatkowe podpisują osoby upoważnione do reprezentowania spółek, tj. prezes, prokurent, właściciel. Jednocześnie jednak zauważyła Pani, że czyni starania o uzyskanie w przyszłości podpisu elektronicznego, aby wysyłać deklaracje podatkowe w formie elektronicznej z Pani podpisem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy usługi, które Pani prowadzi korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usługi, czy zgodnie z treścią art. 96 ustawy nie ma Pani obowiązku dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, usługi, które zamierza Pani wykonywać mogą podlegać zwolnieniu na podstawie art. 113 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług i nie wystąpi obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług zgodnie z art. 96 ust. 1 cyt. ustawy. Przywołując brzmienie art. 113 ust. 9 ustawy podniosła Pani, iż zamierza osiągnąć przychód mieszczący się w granicach określonych przez wskazane przepisy. Ponadto uwzględniając poz. 37 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, jak również art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zauważyła Pani, iż nie zamierza prowadzić usług doradztwa w żadnym zakresie, gdyż nie posiada stosownych uprawnień i nie ubiega się o nie. Ponadto przywołując art. 76a ust. 2 ustawy o rachunkowości, podnosi Pani, że czynności wymienione w tym przepisie nie stanowią usług doradztwa. W Pani ocenie czynności wymienione w art. 76a ust. 2 ustawy o rachunkowości, stanowią usługę w zakresie wykonania za podatnika/płatnika pewnych czynności należących do zleceniodawcy, bądź czynności "służenia mu pomocą" w zakresie wypełnienia deklaracji podatkowych na podstawie otrzymanych od podatnika/płatnika dokumentów oraz udzielanie informacji z zakresu prawa rachunkowego i podatkowego w celu jego przestrzegania, a zatem usług tych nie można uznać za usługi doradcze. Podnosi Pani także, że stosownie do art. 2 ust. 1 i ust. 2 ustawy o doradztwie podatkowym "czynności doradztwa podatkowego obejmują udzielanie podatnikom, płatnikom porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych" oraz czynności wymienione w art. 76a ust. 2 ustawy o rachunkowości. Wyłączone ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług są jednak nie czynności lecz usługi. W Pani ocenie pomoc oraz wykonanie czynności w czyimś imieniu lub na jego rzecz nie jest usługą doradztwa, natomiast porada, opinia, wyjaśnienia są czynnościami stanowiącymi usługę doradztwa. Doradca według słownika języka polskiego to ten, kto udziela porad, natomiast ten kto przekazuje informacje, Pani zdaniem, nie jest doradcą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe, jednak w oparciu o inną podstawę prawną.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Stosownie do art. 113 ust. 9 ww. ustawy podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8.

Zauważyć należy, iż na mocy art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie.

Ponadto rozporządzeniem z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337), Minister Finansów określił listę towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku, określone w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, stanowiącą załącznik do rozporządzenia. Pod pozycją 37 tego załącznika wskazano, że wyłączenie ze zwolnienia od podatku dotyczy "doradztwa, z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego".

Biorąc po uwagę przytoczone powyżej przepisy, stwierdzić należy, że o wyłączeniu ze zwolnienia podmiotowego decyduje kwalifikacja, tudzież istota wykonywanych czynności. W sytuacji zatem świadczenia jedynie usług rachunkowo-księgowych (przy założeniu, że nie są to usługi w zakresie doradztwa), podatnikowi przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług regulowanego przepisami art. 113 ust. 1 lub ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż od dnia 1 lipca 2009 r. rozpoczęła Pani działalność gospodarczą w zakresie usługi rachunkowych sklasyfikowanych wg PKD z 2004 r. w grupowaniu 74.12.Z, zaś wg PKD z 2007 r. w grupowaniu 69.20.Z. Ponadto z uwagi na to, iż nie posiada Pani stosownych uprawnień doradcy podatkowego, nie będzie prowadziła usług w zakresie doradztwa podatkowego, jak również nie zamierza udzielać porad prawnych. Wskazała Pani również, iż w chwili obecnej nie podpisuje deklaracji podatkowych oraz planuje osiągnąć przychód mieszczący się w granicach określonych przez art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego oraz wskazanych wyżej przepisów stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy nie świadczy Pani usług, o których mowa w art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a w szczególności o ile wykonywane czynności nie są klasyfikowane jako doradztwo podatkowe, to w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej w zakresie usług rachunkowych, przysługiwało Pani prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług przewidzianego w cytowanym art. 113 ust. 9 cyt. ustawy - nie zaś na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy. A zatem nie była Pani zobowiązana do dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 96 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zauważyć jednakże należy, iż skorzystanie ze zwolnienia będzie możliwe do czasu, jeżeli przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w art. 113 ust. 1 lub ust. 9 ustawy, lub do momentu, w którym rozpocznie świadczenie usług wyłączonych ze zwolnienia, w tym - w zakresie wykonywania czynności doradztwa podatkowego.

Dodatkowo, odnosząc się do Pani poglądu, iż w art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług wyłączone ze zwolnienia są nie czynności, lecz usługi, należy wskazać, iż terminu "czynności" nie należy pojmować w potocznym tego słowa znaczeniu, lecz w rozumieniu podatkowym określonym przez stosowne regulacje prawne. Jak stanowi przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Czynności te są względem siebie komplementarne, gdyż każde świadczenie wykonywane w obrocie krajowym w ramach działalności gospodarczej przez podatnika podatku od towarów i usług jest albo dostawą towarów, albo odpłatnym świadczeniem usług. Wobec powyższego czynności doradztwa podatkowego, jako niestanowiące dostawy towarów, stanowią z całą pewnością świadczenie usług mieszczących się w zakresie usług doradztwa podatkowego. W przypadku zatem wykonywania czynności doradztwa podatkowego, będzie miało zastosowanie wyłączenie ze zwolnienia podmiotowego, określone w art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Końcowo podnieść należy, iż w niniejszej interpretacji oceny całości przedstawionego stanowiska w stosunku do stanu faktycznego, udzielono przy założeniu, że wykonując działalność w zakresie usług rachunkowych, nie wykonuje Pani czynności w zakresie doradztwa podatkowego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska Nr 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl