ITPP1/443-550/07/BS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-550/07/BS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2007 r. (data wpływu 22 października 2007 r.) uzupełnionym pismami z dnia 12, 22 listopada i 21 grudnia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wewnątrzwspólnotowego nabycia balonu z podwójną membraną - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wewnątrzwspólnotowego nabycia balonu z podwójną membraną od kontrahenta z Włoch.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jednostka planuje dokonanie wewnatrzwspólnotowego nabycia balonu z podwójną membraną, nadmuchiwanego powietrzem dla dwóch kortów tenisowych. Zakup będzie służył sprzedaży zwolnionej w ramach prowadzonej działalności edukacyjnej szkoły (realizowanej bezpłatnie) oraz sprzedaży opodatkowanej realizowanej odpłatnie popołudniami w ramach nauki oraz dla mieszkańców osiedla. Ponadto Jednostka wniosła, iż zakup balonu będzie finansowany z budżetu miasta i będzie ujęty w budżecie szkoły jako placówki. Część zapłaty zostanie sfinansowana z rachunku dochodów własnych. Jednocześnie w uzupełnieniu do wniosku wskazano, iż zarówno Jednostka, jak i kontrahent z Włoch są podatnikami zarejestrowanymi dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego. Faktura będzie wystawiona na rzecz Szkoły, a przedmiotowy zakup będzie jej środkiem trwałym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia balonu z podwójną membraną od kontrahenta z Włoch należy naliczyć podatek od towarów i usług.

Wnioskodawca wskazuje, iż źródłem finansowania inwestycji są w większej części środki pochodzące z budżetu miasta (ujęte w budżecie szkoły), a w mniejszej środki z rachunku dochodów własnych (gdzie szkoła jest podatnikiem). W związku z powyższym Wnioskodawca stoi na stanowisku, że powinien naliczyć podatek VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia tylko w tej części, która będzie zapłacona z rachunku dochodów własnych. W przypadku natomiast, gdy zakup balonu zostanie sfinansowany z budżetu szkoły nie trzeba będzie naliczać podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Z kolei w myśl art. 9 ust. 1 powołanej ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Na podstawie art. 9 ust. 2, powołanej ustawy, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

1.

nabywcą towarów jest:

a.

podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,

b.

osoba prawna, niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a)-z) zastrzeżeniem art. 10.

2.

dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a).

Zgodnie z treścią art. 31 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić.

Analizując zdarzenie przyszłe opisane we wniosku oraz cytowane przepisy stwierdzić należy, iż zakup balonu z podwójną membraną nadmuchiwany powietrzem dla dwóch kortów tenisowych od kontrahenta z Włoch będzie wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru, podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W rozpatrywanej sprawie bez znaczenia jest czy środki na sfinansowanie inwestycji pochodzą z budżetu miasta (ujęte w budżecie szkoły) czy z rachunku dochodów własnych (gdzie szkoła jest podatnikiem). Tym samym Szkoła jest zobowiązana obliczyć podatek należny od wewnątrzwspólnotowego nabycia balonu, przyjmując jako podstawę opodatkowania kwotę, którą Wnioskodawca zapłaci dostawcy towaru czyli firmie włoskiej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl