ITPP1/443-528B/07/DM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-528B/07/DM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2007 r. (data wpływu 15 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania 0% stawki podatku od towarów i usług przy dostawie wyposażenia do środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania 0% stawki podatku od towarów i usług przy dostawie wyposażenia do środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego.

W przedmiotowym wniosku, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zamierza dokonywać na rzecz nabywcy będącego armatorem z siedzibą na Cyprze sprzedaży sprzętu komputerowego, w szczególności zestawów komputerowych, części komputerowych, drukarek, notebooków, oprogramowania i akcesoriów. Przy poszczególnych umowach sprzedaży armator (nabywca) będzie reprezentowany przez agenta morskiego, w rozumieniu przepisów Kodeksu morskiego. W związku z zawarciem każdej umowy sprzedaży agent morski złoży w imieniu armatora (nabywcy) pisemne oświadczenie stwierdzające w szczególności, iż:

* towar objęty daną umową sprzedaży stanowi dostawę wyposażenia, w rozumieniu art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, dla statków o określonym w treści oświadczenia symbolu PKWiU (przy czym statek ten będzie należał do jednej z grup środków transportu i rybołówstwa morskiego wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy),

* towar będzie wykorzystywany wyłącznie jako wyposażenie statków, a w szczególności nie będzie wykorzystywany dla celów rozrywki i sportu, co uzasadnia zastosowanie do przedmiotowej sprzedaży stawki podatku 0%.

Powyższe oświadczenie agenta morskiego zostanie przekazane Spółce. Towar objęty poszczególnymi umowami sprzedaży będzie dostarczony na statek (ewentualnie statki) znajdujące się na obszarze Polski. Poszczególne umowy sprzedaży będą dokumentowane fakturami VAT, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy pisemne oświadczenie agenta morskiego reprezentującego nabywcę, o treści przywołanej w opisie zdarzenia przyszłego, stanowić będzie prawidłowe i wystarczające udokumentowanie okoliczności, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy, upoważniające zastosowanie do dostaw towaru stawki podatku w wysokości 0%, czy też podatnik powinien uzyskać w tym zakresie inne dokumenty (np. potwierdzające status statku w świetle PKWiU) lub inne informacje.

W ocenie Spółki oświadczenie agenta morskiego reprezentującego nabywcę towaru, stwierdzające w szczególności, iż towar objęty umową sprzedaży stanowi dostawę wyposażenia dla statków należących do jednej z grup środków transportu i rybołówstwa morskiego wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy i nie będzie wykorzystywany dla celów rozrywki i sportu, stanowi prawidłowe i wystarczające udokumentowanie przesłanek zastosowania stawki podatku w wysokości 0%, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Oświadczenie to stwierdzać będzie bowiem istnienie wszystkich przesłanek niezbędnych do zastosowania ww. stawki podatku. Ponadto Spółka podkreśla, iż w praktyce nie dysponuje żadnymi instrumentami, które pozwalałyby jej zweryfikować dla jakich celów faktycznie będzie wykorzystywany towar, który nabywca zakupi jako wyposażenie określonego statku, nie dla celów rozrywki i sportu. Zatem zdaniem Spółki nie jest wymagane uzyskanie w tym zakresie dodatkowych dokumentów i informacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw części do środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego, o których mowa w pkt 1, i wyposażenia tych środków, z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu. Przywołany pkt 1 wymienia:

a.

statki wycieczkowe i tym podobne, przeznaczone głównie do przewozu osób; promy wszelkiego typu (PKWiU 35.11.21), z wyłączeniem liniowców pasażerskich pozostałych, statków (łodzi) wycieczkowych itp. pozostałych promów (PKWiU 35.11.21-90.00),

b.

tankowce (PKWiU 35.11.22), z wyłączeniem tankowców pozostałych (PKWiU 35.11.22 -90.00),

c.

statki chłodnicze (PKWiU 35.11.23), z wyłączeniem statków chłodniczych pozostałych, innych niż tankowce (PKWiU 35.11.23-90.00),

d.

statki przeznaczone do przewozu towarów oraz statki przeznaczone do przewozu zarówno osób jak i towarów (PKWiU 35.11.24), z wyłączeniem barek morskich bez napędu (PKWiU 35.11.24-20.3) oraz jednostek pływających wymienionych w podkategorii PKWiU 35.11.24-80 i 35.11.24-90.00,

e.

statki rybackie itp. pełnomorskie (PKWiU 35.11.31-30),

f.

pchacze pełnomorskie (PKWiU 35.11.32-50.00), statki szkolne rybołówstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.30) i statki badawcze rybołówstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.40).

Z powyższego wynika, iż w przypadku dostawy części i wyposażenia do środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego, o której mowa w art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, ustawodawca nie wprowadził wymogu posiadania przez dostawcę uzyskanego od nabywcy oświadczenia o przeznaczeniu zakupionego towaru do środków transportu morskiego. Jedynym warunkiem zastosowania 0% stawki podatku od towarów i usług jest, aby dostarczony towar mógł być uznany za część lub wyposażenie środków transportu morskiego lub rybołówstwa morskiego wskazanych w art. 83 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Oznacza to, iż posiadanie przez Spółkę oświadczenia złożonego przez agenta morskiego reprezentującego nabywcę towaru, nie jest konieczną przesłanką dla stosowania preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług, może natomiast stanowić dodatkowy dokument potwierdzający uprawnienie do jej stosowania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl