ITPP1/443-524/10/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-524/10/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2010 r. (data wpływu 7 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 czerwca 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2008 r. rozpoczął Pan wraz z żoną budowę domu jednorodzinnego na działce rolnej stanowiącej ich własność. Od 1985 r. działka nie była wyodrębniona geodezyjnie. Dom miał być przeznaczony dla syna i synowej. Był on budowany na jednej działce z domem, w którym obecnie Pan mieszka wraz z żoną. W drugiej połowie 2009 r. syn i synowa, ze względów osobistych, podjęli decyzję o pozostaniu w O. i nie zamierzają dokończyć budowy tego budynku ani w nim zamieszkać. Podjął więc Pan wraz żoną decyzję o jego sprzedaży. Na początku 2010 r. znalazł się potencjalny nabywca, chętny do zakupu ww. nieruchomości i dokończenia budowy (dom był w stanie surowym otwartym, bez okien, drzwi, posadzek, tynków, itd.). W marcu 2010 r. wyodrębniono dla tego nabywcy działkę, dzieląc Pana i żony działkę na dwie - część Pana i żony o powierzchni ok. 2 ha ziemi rolnej i część nabywcy o wielkości 37 arów. Podział geodezyjny zakończony został na początku marca 2010 r. W dniu 28 maja 2010 r. dokonał Pan wraz z żoną sprzedaży ww. wyodrębnionej działki wraz z rozpoczętą budową domu. Była to pierwsza sprzedaż nieruchomości, jakiej dokonał Pan wraz z żoną od 25 lat.

Ponadto, wskazał Pan, iż jest rolnikiem od 19 lat, natomiast żona prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług prawniczych w ramach kancelarii jako podatnik VAT "od dochodów" z tej działalności.

Aktualnie nie planuje Pan wraz z żoną sprzedaży żadnych innych nieruchomości, jednakże być może w przyszłym roku dokonana zostanie sprzedaż lub oddana zostanie w dzierżawę sąsiadowi część łąki (ziemi rolnej) graniczącej z pastwiskiem.

Jak wskazano, brak jest planów zagospodarowania, zaś stare utraciły ważność w 2003 r., a nowych gmina nie uchwaliła.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy od zawartej umowy winien Pan odprowadzić podatek VAT.

Pana zdaniem, umowa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 omawianej ustawy, należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Natomiast przez dostawę towarów, w świetle art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych, o czym stanowi art. 15 ust. 2 ustawy.

Określony w cytowanej ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, iż do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika ponadto, iż dla uznania danego podmiotu za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma znaczenia rezultat prowadzonej działalności. Oznacza to, że aby uznać działalność podmiotu za działalność gospodarczą nie jest konieczne, aby przyniosła ona jakiekolwiek efekty.

Z okoliczności sprawy wynika, iż dokonał Pan wraz z żoną, w dniu 28 maja 2010 r., sprzedaży domu mieszkalnego w tanie surowym otwartym. Budowa tego domu rozpoczęta została w 2008 r. na działce rolnej stanowiącej własność Pana i żony. Od 1985 r. działka nie była wyodrębniona geodezyjnie, wyodrębnienia dokonano w marcu 2010 r. Dom miał być przeznaczony dla syna i synowej i był budowany na jednej działce z domem, w którym obecnie Pan mieszka wraz z żoną. Była to pierwsza sprzedaż nieruchomości, jakiej dokonał Pan wraz z żoną od 25 lat.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika również, iż jest Pan rolnikiem, a żona prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług prawniczych w ramach kancelarii jako podatnik VAT. Obecnie nie planuje Pan wraz z żoną sprzedaży żadnych innych nieruchomości, aczkolwiek rozważa ewentualną sprzedaż lub wydzierżawienie w przyszłym roku część łąki (ziemi rolnej). Jednocześnie, brak jest planów zagospodarowania, zaś stare utraciły ważność w 2003 r., a nowych gmina nie uchwaliła.

Jakkolwiek, pojęcie podatnika zawarte w wyżej cytowanym art. 15 ust. 1 i ust. 2 jest szerokie, jednak - w tym konkretnym przypadku - należy podzielić pogląd prezentowany we wniosku, iż jednorazowa czynność sprzedaży nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przede wszystkim bowiem, nie sposób przyjąć w takiej sytuacji, aby w związku ze wskazaną transakcją sprzedaży występował Pan jako podmiot biorący udział w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Konkludując, skoro przedmiotem zbycia jest działka gruntu z rozpoczętą budową domu mieszkalnego przeznaczonego na potrzeby mieszkalne Pana rodziny (dom przeznaczony dla syna i synowej), w której to transakcji nie będzie Pan występował w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, to w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ww. czynność sprzedaży nie będzie - w granicach w jakich występuje Pan jako sprzedawca (współwłaściciel) - podlegała przepisom tej ustawy. W efekcie czynność ta nie będzie podlegała u Pana opodatkowaniu tym podatkiem.

Końcowo, wskazuje się, iż niniejsza interpretacja, z uwagi na fakt, że wyłącznie Pan wystąpił z wnioskiem o wydanie tej interpretacji, skierowana jest jedynie do Pana, jako strony toczącego się w tym zakresie postępowania i nie wywiera ona tym samym skutków podatkowoprawnych względem żony. Interpretacja ta zwiera wyłącznie rozstrzygniecie w zakresie skutków prawnych w sferze podatku od towarów i usług w odniesieniu do Pana osoby.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl