ITPP1/443-512/10/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-512/10/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 maja 2010 r. (data wpływu 2 czerwca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 19 lipca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży dwóch lokali mieszkalnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 czerwca 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży dwóch lokali mieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

W dniu 24 kwietnia 2009 r. zawarł Pan z deweloperem umowę na wybudowanie i sprzedaż lokalu mieszkalnego o powierzchni użytkowej 49 m2, położonego w G. przy ul. B. Mieszkanie stało się Pana własnością w dniu 2 października 2009 r., z chwilą podpisania aktu notarialnego. Zakupu dokonał Pan do swojego majątku prywatnego, traktując transakcję jako lokatę kapitału. W międzyczasie wypracował Pan w banku, z którego usług korzysta, zdolność kredytową i postanowił dokonać zakupu większego mieszkania o powierzchni 79,76 m2, które w znacznej części sfinansował z kredytu udzielonego w dniu 11 sierpnia 2009 r. Transakcję zakupu mieszkania położonego w G. przy ul. H. dokonał Pan 21 sierpnia 2009 r. i zakup ten również potraktował jako lokatę kapitału.

Nabyte mieszkania nie były wynajmowane, jak również nie prowadził Pan działalności gospodarczej i nie był podatnikiem podatku od towarów i usług. Po zakupie każdego z tych mieszkań poniósł Pan nakłady adaptacyjne, które szacunkowo określa na ok. 20% wartości zakupu każdego mieszkania.

W dniu 28 października 2009 r. pracodawca wypowiedział Panu umowę o pracę, z terminem wypowiedzenia na 30 kwietnia 2010 r. Mając na uwadze własną sytuację osobistą i konieczność spłaty zaciągniętego kredytu na mieszkanie przy ul. H., był Pan zmuszony sprzedać mieszkanie przy ul. B., a środki ze sprzedaży tego mieszkania w całości przeznaczył na spłatę kredytu bankowego. Transakcja sprzedaży mieszkania przy ul. B. miała miejsce w dniu 23 kwietnia 2010 r. W chwili obecnej pozostaje Pan bez pracy, w wyniku czego został pozbawiony stałych środków utrzymania. Obecna sytuacja na rynku pracy utrudnia Panu podjęcie nowego zatrudnienia. Nadmienia Pan również, że w miesiącu lutym 2010 r. urodziło się Panu dziecko. Sytuacja materialna zmusza Pana do podjęcia decyzji o sprzedaży mieszkania znajdującego się przy ul. H., aby móc zapewnić rodzinie środki do życia.

W dniu 19 lipca 2010 r. uzupełnił Pan przedmiotowy wniosek oświadczając, że lokal mieszkalny przy ul. H. zasiedlił w chwili zakupu, t.j. w dniu 21 sierpnia 2009 r. (zawarcie na tę okoliczność aktu notarialnego w tym dniu), w myśl art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług. Lokal ten nabyty został jako nowo - wybudowany na rynku pierwotnym od firmy developerskiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy sprzedaż mieszkania przy ul. B. w G., podlegała ustawie o podatku od towarów i usług, a jeśli tak, to czy ma zastosowanie zwolnienie przedmiotowe, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

2.

Czy w momencie sprzedaży mieszkania przy ul. H. w G., transakcja będzie podlegała ustawie o podatku od towarów i usług, a jeśli tak, to czy będzie miało zastosowanie zwolnienie przedmiotowe, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

3.

Jeżeli transakcje podlegałby opodatkowaniu, to według jakiej stawki musiałby Pan opodatkować sprzedaż mieszkań.

Pana zdaniem, sprzedaż mieszkania przy ul. B. nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług (VAT).

Jednocześnie stoi Pan na stanowisku, że również sprzedaż mieszkania przy ul. H. nie będzie podlegała ustawie o podatku od towarów i usług (VAT).

Według Pana, sprzedaż mieszkań musiałaby zostać opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 7 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Na podstawie art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zauważyć należy, iż nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu powołanego wcześniej art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pojęcia "podatnik" i "działalność gospodarcza", na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy. Podatnikami - według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Natomiast według prawa unijnego, z mocy art. 4 ust. 2 VI Dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej - ujednolicona podstawa wymiaru podatku - Dz. Urz. UE. L 1977 Nr 145 s. 1 z późn. zm. (od 1 stycznia 2007 r. art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej - Dz. Urz. UE. L 2006 Nr 347 s. 1 z późn. zm.), działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców i osób świadczących usługi włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów. Za działalność gospodarczą uznaje się również wykorzystywanie, w sposób ciągły, własności dóbr materialnych lub niematerialnych do celów zarobkowych. W oparciu o art. 4 ust. 3 VI Dyrektywy (art. 12 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE), państwa członkowskie mogą również uznać za podatnika każdego, kto okazjonalnie zawiera transakcje związane z działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 4 ust. 2 (art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy 2006/112/WE), w szczególności (...) dostawę, przed pierwszym zasiedleniem, budynków lub części budynków i gruntu, na którym stoją. Państwa Członkowskie mogą zdecydować o warunkach zastosowania tego kryterium w odniesieniu do dokonywania zmian w budynkach i gruncie, na którym stoją. Państwa Członkowskie mogą zastosować kryteria inne, niż te związane z pierwszym zasiedleniem, np. takie jak okres upływający między datą ukończenia budynku a datą pierwszej dostawy lub też okres upływający między datą pierwszego zasiedlenia a datą następnej dostawy, pod warunkiem że okresy te nie przekraczają odpowiednio pięciu i dwóch lat. Przez "budynek" rozumie się dowolną konstrukcję trwale związaną z gruntem lub osadzoną w gruncie.

Opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej podlega, na podstawie art. 2 pkt 1 VI Dyrektywy (art. 2 ust. 1 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE), odpłatna dostawa towarów lub usług świadczona na terytorium kraju przez podatnika, który jako taki występuje.

Prawo unijne wskazuje zatem, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te winny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, t.j. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z górnictwem i działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie majątku rzeczowego i wartości niematerialnych w celu uzyskiwania z tego tytułu dochodu (art. 4 ust. 2 VI Dyrektywy).

W przedmiotowym wniosku poinformował Pan, że zakup lokalu położonego przy ul. B. dokonał Pan do swojego majątku prywatnego, traktując transakcję jako lokatę kapitału. Również zakup lokalu położonego przy ul. H. uznał Pan za lokatę kapitału, choć dokonał tego nabycia do majątku prywatnego. Okoliczności sprawy nie wskazują, ażeby lokal przy ul. B. do czasu jego sprzedaży służył oraz lokal przy ul. H. do czasu jego sprzedaży służył lub będzie służył, do zaspokajania Pana osobistych potrzeb. Lokale te zostały więc wyodrębnione nie na własne potrzeby, ale z zamiarem ich dalszego wykorzystywania w celu uzyskania korzyści majątkowej - odsprzedaży/wynajmu (lokata kapitału, która ma przynieść korzyść majątkową). W takim przypadku dokonana czynność sprzedaży lokalu mieszkalnego, w kontekście rozważanego zbycia drugiego lokalu - wbrew wyrażonej przez Pana opinii - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, albowiem już w momencie zakupu przedmiotowych lokali (dokonanych w ww. celu) działał Pan jako handlowiec - jest to więc, w odniesieniu do stanu faktycznego, a będzie, w odniesieniu do zdarzenia przyszłego, dostawa dokonana przez Pana jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, która w oparciu o regulację zawartą w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

I tak, zgodnie z zapisem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Definicję pierwszego zasiedlenia zawiera art. 2 pkt 14 ustawy, zgodnie z którym, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zauważyć jednocześnie należy, iż zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni,

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z ust. 11 tego artykułu, oświadczenie, o którym w ust. 10 pkt 2 musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy:

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 12 ustawy, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b, o czym stanowi art. 41 ust. 12a ustawy.

Na mocy art. 41 ust. 12b ustawy, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

1.

budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;

2.

lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Z kolei w myśl art. 41 ust. 12c ustawy, w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Mając na uwadze treść powołanych przepisów prawa oraz okoliczności sprawy, stwierdzić należy, że w odniesieniu do lokalu:

* przy ul. B. (stan faktyczny) nie zostały spełnione przez Pana warunki uprawniające do skorzystania ze zwolnienia od podatku, wynikające z ww. art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, albowiem dokonana dostawa wykonana została przed upływem dwóch lat od pierwszego zasiedlenia lokalu przy ul. B., co miało miejsce (pierwsze zasiedlenie) w dniu 2 października 2009 r. (zakup lokalu). Nie zostały również spełnione warunki uprawniające do skorzystania ze zwolnienia od podatku, wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10a tej ustawy. W konsekwencji, czynność ta podlegała opodatkowaniu z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7% (art. 41 ust. 12 ustawy);

* przy ul. H. (zdarzenie przyszłe), o ile dostawa dokonana zostanie przed upływem dwóch lat od wystąpienia pierwszego zasiedlenia w rozumieniu powołanego art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, które miało miejsce - zgodnie z Pana oświadczeniem - w dniu 21 sierpnia 2009 r. (moment nabycia lokalu), to czynność ta podlegać będzie opodatkowaniu z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7% (art. 41 ust. 12 ustawy). W przeciwnym natomiast przypadku (gdy zbycie nastąpi po upływie 2 lat od wystąpienia pierwszego zasiedlenia), będzie Pan uprawniony do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 tej ustawy.

Interpretacja dotyczy: zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, jak również zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl