ITPP1/443-488/09/JJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-488/09/JJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2009 r. (data wpływu 26 maja 2009 r.), uzupełnionym pismem, które wpłynęło w dniu 31 lipca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizowanego projektu pn. "Ichtiologiczna bioróżnorodność jezior - wypracowanie modelu rozwiązywania problemów na przykładzie zasobów naturalnych autochtonicznej siei wędrownej w jeziorze (siei)" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2009 r. został złożony wniosek, uzupełnionym pismem, które wpłynęło w dniu 31 lipca 2009 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizowanego projektu pn. "Ichtiologiczna bioróżnorodność jezior - wypracowanie modelu rozwiązywania problemów na przykładzie zasobów naturalnych autochtonicznej siei wędrownej w jeziorze (siei)".

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W Katedrze, Uniwersytetu, realizowany będzie projekt pn. "Ichtiologiczna bioróżnorodność jezior - wypracowanie modelu rozwiązywania problemów na przykładzie zasobów naturalnych autochtonicznej siei wędrownej w jeziorze (siei)". Projekt jest współfinansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Celem opisanego przedsięwzięcia jest wypracowanie rozwiązań pozwalających zachować ichtiologiczne bogactwo jezior na przykładzie jeziora i gatunku siei wędrownej. Uzyskane wyniki projektu mają pozwolić na ocalenie i odbudowanie populacji siei wędrownej (siei) oraz umożliwić lepsze gospodarczo wykorzystanie tych zasobów. Docelowo wyniki projektu mają pozwolić na opracowanie działań zmierzających do zachowania ichtiologicznej bioróżnorodności w jeziorach. W projekcie planuje się pogodzić wyniki doświadczeń naukowych, mających na celu opracowanie efektywnych metod ochrony autochtonicznej ichtiofauny jezior (na przykładzie siei) i potrzeb człowieka. Działania w trakcie projektu można podzielić na prace terenowe, prace laboratoryjne i kursy szkoleniowe. Prace terenowe będą się koncentrowały na obszarze jeziora, znajdującego się w obrębie Parku. Prace laboratoryjne będą miały miejsce w Jednostkach Wydziału U. Przeprowadzenie kursów szkoleniowych przewidziane jest na terenie województwa. W ramach opisanych zadań zostaną zrealizowane następujące cele:

* działania monitorujące i praktyczne (sztuczny rozród, podchów materiału zarybieniowego, kriokonserwacja nasienia), mające na celu zachowanie zagrożonej wyginięciem populacji siei wędrownej występującej w jeziorze;

* działania monitorujące, mające na celu zachowanie różnorodności genetycznej siei (analiza genetyczna tarlaków, dobór tarlaków na podstawie wyników analiz);

* monitoring miejsc tarłowych siei, diagnoza stopnia ich zdegradowania;

* diagnoza zagrożenia puli genowej populacji siei oraz ochrona ex situ oraz in situ gatunku;

* ponadregionalne działania edukacyjne, mające na celu transfer wiedzy wzmacniającej działania dotyczące ochrony bioróżnorodności ichtiofauny oraz podnoszenie kwalifikacji i kształtowanie świadomości w zakresie zrównoważonego rozwoju.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca może odliczyć podatek od towarów i usług realizując projekt pn. "Ichtiologiczna bioróżnorodność jezior - wypracowanie modelu rozwiązywania problemów na przykładzie zasobów naturalnych autochtonicznej siei wędrownej w jeziorze (siei)".

Zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie miał możliwość odliczenia podatku naliczonego. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podstawową zasadą do realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Realizacja przedmiotowego projektu nie jest związana z czynnościami opodatkowanymi. Projekt w czasie jego realizacji oraz pięć lat po jego zakończeniu nie będzie generował przychodów i będzie służył rozwojowi nauki. Biorąc pod uwagę powyższe Wnioskodawca uważa, iż realizując projekt pn. "Ichtiologiczna bioróżnorodność jezior - wypracowanie modelu rozwiązywania problemów na przykładzie zasobów naturalnych autochtonicznej siei wędrownej w jeziorze (siei)" w żaden sposób nie będzie miał możliwości (na płaszczyźnie obowiązujących przepisów podatkowych) odliczenia podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl