ITPP1/443-483b/09/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-483b/09/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 22 maja 2009 r. (data wpływu 25 maja 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 6 lipca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku z tytułu realizacji projektu pod nazwą "Budowa drogowego przejścia granicznego" niezwiązanego z czynnościami opodatkowanymi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku z tytułu realizacji projektu pod nazwą "Budowa drogowego przejścia granicznego".

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Urząd Wojewódzki zrealizował ze środków z Funduszu Schengen projekt pod nazwą "Budowa drogowego przejścia granicznego". W ramach przedmiotowego projektu wybudowano następujące obiekty: budynek odpraw granicznych, budynek administracyjno-techniczny, budynek garażowy i agregatorni, budynek stacji transformatorowej, zbiorniki przeciwpożarowe, ogrodzenia, maszt antenowy, parkingi, drogi, chodniki i trawniki na terenie przejścia granicznego oraz drogi żwirowej do budynku Straży Granicznej, zewnętrzną sieć wodociągową ze studnią wierconą, zewnętrzną kanalizacje sanitarną z biologiczną oczyszczalnią ścieków, zewnętrzną sieć cieplną niskoparametrową, sieci kablowe, sieci elektryczne wraz z wyposażeniem, kanalizację teletechniczną i okablowanie telekomunikacyjne, okablowanie strukturalne oraz system nadzoru wizyjnego. Współfinansowaniem objęto również pełnienie obowiązków inżyniera projektu podczas realizacji zadania. Ponadto wyposażono nowowybudowaną placówkę graniczną w sprzęt komputerowy, sprzęt łączności, sprzęt biurowy, telefoniczny, sprzęt do kontroli granicznej oraz meble biurowe. Wnioskodawca oświadczył, iż realizowany projekt nie miał związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych oraz wskazał, iż nie miał możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT na podstawie zasad określonych w § 8 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma możliwość odzyskania podatku VAT, w związku z zrealizowanym projektem.

Zdaniem Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odzyskania podatku w związku z zrealizowanym projektem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Jak wynika ze złożonego wniosku, Wnioskodawca zrealizował ze środków z Funduszu Schengen projekt pod nazwą "Budowa drogowego przejścia granicznego". Poniesione wydatki na realizację przedmiotowej inwestycji nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. We wniosku wskazano także iż, przyznane Wnioskodawcy środki na realizację ww. projektu nie stanowią środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w § 8 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), co powoduje brak możliwości ubiegania się o zwrot podatku naliczonego na zasadach określonych w rozdziale 10 ww. rozporządzenia.

Wobec powyższego Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odzyskania podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z projektem, gdyż nie występuje związek nabywanych towarów i usług z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 85-035 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl