ITPP1/443-465/10/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-465/10/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2010 r. (data wpływu 19 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 maja 2010 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Stowarzyszenie od dnia 1 sierpnia 1999 r. do dnia 31 grudnia 2009 r. było czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Działalność Stowarzyszenia polega na realizacji zadań statutowych, które nie stanowią działalności gospodarczej i nie są działaniami komercyjnymi, przynoszącymi zysk. Działalność ta polega między innymi na:

1.

kreowaniu wizerunku Regionu..., jako atrakcyjnego turystycznie;

2.

integracji środowisk samorządu terytorialnego, gospodarczego i zawodowego oraz instytucji zainteresowanych rozwojem Ziemi....

W dniu 18 grudnia 2009 r., Stowarzyszenie złożyło zgłoszenie rejestracyjne VAT-R (9), wybierając zwolnienie, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy, poprzez zaznaczenie w części c.1 pola 30. Wartość sprzedaży opodatkowanej Stowarzyszenia, nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym (2009) kwoty 50.000 zł. Stowarzyszenie dokonało również pisemnego powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego do 15 stycznia 2010 r. o zamiarze skorzystania ze zwolnienia. W związku z powyższym od dnia 1 stycznia 2010 r., Stowarzyszenie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, ale korzysta ze zwolnienia od podatku i nie składa deklaracji VAT-7, nie prowadzi też ewidencji dla potrzeb podatku od towarów i usług.

Działalność Stowarzyszenia jest wyłącznie działalnością statutową (według PKD z 2007 r. - 9499Z), na pozyskanie której pozyskuje środki ze składek członkowskich i ze środków uzyskanych na finansowanie projektów unijnych.

Dla potrzeb prowadzonej działalności statutowej Stowarzyszenie dokonuje zakupu materiałów biurowych, usług telekomunikacyjnych i innych usług specjalistycznych zleconych, zakupu mebli biurowych, sprzętu technicznego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Stowarzyszenie jako podmiot korzystający ze zwolnienia od podatku od towarów i usług może odliczać podatek naliczony zawarty w fakturach zakupu.

Zdaniem Wnioskodawcy, mając na uwadze treść art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz fakt, iż Stowarzyszenie od 1 stycznia 2010 r. korzysta ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług - podatek zawarty w fakturach zakupu nie podlega odliczeniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) cytowanej ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

W myśl art. 88 ust. 4 ww. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (wyłączenie w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania).

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż realizacja prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko zarejestrowanym, czynnym (a nie zwolnionym) podatnikom podatku od towarów i usług oraz jedynie w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy, mają związek z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tj. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego.

W treści złożonego wniosku wskazano, iż Stowarzyszenie prowadzi wyłącznie działalnością statutową (PKD 94.99.Z) i działa w celu kreowania wizerunku Regionu..., integracji środowisk samorządu terytorialnego, gospodarczego i zawodowego oraz instytucji zainteresowanych rozwojem Ziemi.... W tym celu dokonuje zakupu materiałów biurowych, usług telekomunikacyjnych i innych usług zleconych, mebli biurowych i sprzętu technicznego. Od dnia 1 stycznia 2010 r., Stowarzyszenie korzysta ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług.

A zatem biorąc pod uwagę powołane przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny, z którego wynika, iż dokonywane przez Stowarzyszenie zakupy służą do wykonywania czynności zwolnionych (sprzedaż dokonywana przez podatnika korzystającego ze zwolnienia podmiotowego), w świetle powołanego art. 86 ust. 1 ustawy - Stowarzyszeniu nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Podkreślić należy, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii możliwości korzystania przez Stowarzyszenie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, bowiem nie było to przedmiotem zapytania, a udzielając niniejszej interpretacji powyższe przyjęto jako element stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl