ITPP1/443-451/09/JJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-451/09/JJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2009 r. (data wpływu 18 maja 2009 r.) uzupełnionym wnioskiem, który wpłynął w dniu 5 sierpnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego związanego z zakupem samochodu osobowego-jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony wnioskiem, który wpłynął w dniu 5 sierpnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego związanego z zakupem samochodu osobowego.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od dnia 15 marca 2008 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą, której przedmiotem jest sprzedaż towarów różnego rodzaju (PKD 46.19.Z oraz 46.18.Z), przy czym od początku istnienia firmy, zajmuje się Pan sprzedażą usług pośrednictwa dla firmy zajmującej się dostawą stolarki okiennej. W kwietniu 2008 r. dokonał Pan zakupu samochodu osobowego w Niemczech, który po 10 dniach został sprzedany firmie leasingowej, z którą następnie zawarł Pan umowę leasingu operacyjnego na ten samochód. Celem zakupu oraz szybkiej sprzedaży nie były korzyści majątkowe, ale możliwość "wzięcia samochodu w leasing". Wskazuje Pan ponadto, iż w ramach prowadzonej działalności nie dokonywał sprzedaży pojazdów samochodowych, wyjątek stanowiła opisana sytuacja. W związku z dokonaniem wewnontrzwspólnotowego nabycia środka transportu odprowadził Pan podatek akcyzowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zakup samochodu należy potraktować jako zakup towaru handlowego, w związku z którym istnieje prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości.

Pana zdaniem zakup przedmiotowego samochodu daje możliwość odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego, ponieważ przedmiotem prowadzonej działalności jest sprzedaż różnego rodzaju towarów. Towarem handlowym jest również samochód.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) tego artykułu, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do art. 86 ust. 3 ustawy w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

W myśl dyspozycji art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) ustawy przepis ust. 3 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż tych samochodów (pojazdów).

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą, której przedmiotem jest sprzedaż towarów różnego rodzaju (PKD 46.19.Z oraz 46.18.Z), przy czym od początku istnienia firmy, zajmuje się Pan sprzedażą usług pośrednictwa dla firmy zajmującej się dostawą stolarki okiennej. W kwietniu 2008 r. dokonał Pan jednorazowego nabycia samochodu osobowego z terytorium innego państwa członkowskiego. Celem transakcji nie było osiągnięcie korzyści majątkowej, lecz możliwość "wzięcia samochodu w leasing". Przedmiotowy pojazd został zbyty firmie leasingowej, z którą zawarł Pan umowę leasingu operacyjnego dotyczącą tego pojazdu.

Zaznaczyć należy, że podane przez Pana symbole PKD 46.19.Z oraz 46.18.Z dotyczą odpowiednio: działalności agentów specjalizujących się w sprzedaży pozostałych określonych towarów oraz działalności agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju, natomiast działalność odnosząca się do sprzedaży samochodów jest odrębnie klasyfikowana, tj. PKD 45.11.Z - sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek oraz PKD 45.19.Z - sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.

Skoro zatem działalność dotycząca sprzedaży pojazdów samochodowych jest odrębnie klasyfikowana, to nie można wbrew Pana twierdzeniu uznać, iż w przedmiocie Pana działalności zaklasyfikowanej w PKD 46.19.Z oraz 46.18.Z mieści się odsprzedaż pojazdów samochodowych.

Ponadto wskazał Pan, iż dokonał jednorazowo odpłatnej dostawy nabytego w tym celu samochodu osobowego firmie leasingowej, z którą następnie zawarł Pan umowę. W konsekwencji nie był Pan uprawniony do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu przedmiotowego samochodu, ponieważ przedmiotem Pana działalności nie jest odsprzedaż samochodów (pojazdów), a tym samym nie została spełniona przesłanka, o której mowa w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) ustawy o podatku od towarów.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl