ITPP1/443-436A/08/KM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-436A/08/KM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2008 r. (data wpływu 16 maja 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 23 i 24 lipca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny nieruchomości (pawilon handlowo-usługowy wraz z gruntem) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 23 i 24 lipca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny nieruchomości (pawilon handlowo-usługowy wraz z gruntem).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 1999 r. jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej zakupiła Pani nieruchomość - niezabudowaną działkę budowlaną, na której (w okresie od 2000 r. do lipca 2003 r.) został wybudowany pawilon usługowo-handlowy. Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia 14 sierpnia 2003 r. udzielił pozwolenia na użytkowanie ww. obiektu. W miesiącu lipcu 2003 r. dokonała Pani zgłoszenia rejestracyjnego w podatku od towarów i usług. Od sierpnia 2003 r. uzyskuje Pani przychody opodatkowane z tytułu najmu lokali użytkowych usytuowanych w pawilonie handlowo-usługowym (bez rejestracji działalności gospodarczej).

W okresie od sierpnia 2003 r. do lipca 2006 r. poniosła Pani wydatki na ulepszenie pawilonu, których łączna wartość nie przekroczyła 30% wartości początkowej budynku wynoszącej 315.075,78 zł (bez VAT).

Podjęła Pani decyzję o dokonaniu darowizny nieruchomości (grunt i budynek) na rzecz córki, a miesiąc, w którym dojdzie do transakcji będzie ostatnim okresem uzyskiwania opodatkowanych VAT obrotów z tytułu najmu. W związku z tym dokona Pani zgłoszenia na druku VAT-Z o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż pawilon handlowo-usługowy budowany był z zamiarem jego sprzedaży i nie dokonywano odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z jego budową, gdyż w tym okresie (od 2000 r. do lipca 2003 r.) nie działała Pani w charakterze podatnika VAT. Dopiero w lipcu 2003 r. postanowiła Pani wynajmować lokale użytkowe usytuowane w tym obiekcie, stając się czynnym podatnikiem VAT z chwilą uzyskania pierwszego obrotu (przychodu) z tytułu najmu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy przy zbyciu (darowizna) nieruchomości (pawilon handlowo-usługowy wraz z gruntem) można zastosować zwolnienie z podatku od towarów i usług, jeśli transakcja dokonana byłaby w następujących terminach:

a.

w drugim półroczu 2008 r.

b.

po dniu 1 stycznia 2009 r....

Zdaniem Wnioskodawcy zbycie przedmiotowej nieruchomości (darowizna) dokonane w drugim półroczu 2008 r. nie może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, ponieważ budynek nie może być uznany za towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, gdyż był użytkowany w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Bez znaczenia w tym przypadku pozostaje fakt, czy przy nabyciu (budowie) podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Natomiast darowizna nieruchomości dokonana po dniu 1 stycznia 2009 r. może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, ponieważ budynek będzie towarem używanym, gdyż od końca roku w którym zakończono jego budowę minie 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1). Ponadto wydatki na ulepszenie budynku stanowiły poniżej 30% jego wartości początkowej i będzie on użytkowany w okresie dłuższym niż 5 lat (art. 43 ust. 6).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6).

Artykuł 7 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia

,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z powyższych przepisów wynika zatem, że opodatkowane jest tylko takie nieodpłatne przekazanie, które następuje przy zachowaniu warunku, że podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem (wytworzeniem) przekazanych towarów.

Biorąc pod uwagę cytowane przepisy oraz informacje przedstawione we wniosku i jego uzupełnieniu stwierdzić należy, że darowizna nieruchomości, w stosunku do której nie przysługiwało Pani prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu (z uwagi na brak rejestracji w podatku VAT), nie będzie podlegała ustawie o podatku od towarów i usług.

Ponadto wskazać należy, że nie ma w tym przypadku znaczenia czy towar będący przedmiotem darowizny, tj. nieodpłatnego przekazania jest - w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług - towarem używanym czy też nie, ponieważ ww. darowizna nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl