ITPP1/443-436/11/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-436/11/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2011 r. (data wpływu 25 marca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 30 maja 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z budową sieci kanalizacyjnej przeznaczonej do oddania w dzierżawę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z budową sieci kanalizacyjnej przeznaczonej do oddania w dzierżawę.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina, od dnia 1 kwietnia 2011 r., będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Obecnie podatnikiem jest urząd miejski, z innym numerem NIP. Gmina realizuje inwestycję, polegającą na budowie kanalizacji sanitarnej. Na realizację inwestycji uzyskano dofinansowanie w ramach działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej", objętego PROW na lata 2007-2013, natomiast pozostałe nakłady inwestycyjne ponoszone są ze środków budżetu Gminy, sfinansowanych pożyczką z Wojewódzkiego FOŚiGW. W projekcie tym podatek VAT jest kosztem niekwalifikowanym.

Po zakończeniu budowy, majątek wytworzony w wyniku procesu inwestycyjnego zostanie przekazany na mocy umowy dzierżawy spółce (P. Spółka z o.o.), w której Gmina posiada 100% udziałów. Tym samym Gmina będzie dokonywała sprzedaży opodatkowanej - dzierżawy majątku na rzecz spółki. Spółka przy wykorzystywaniu dzierżawionego majątku będzie prowadziła działalność opodatkowaną - związaną ze zbiorowym odprowadzaniem ścieków na rzecz mieszkańców oraz podmiotów gospodarczych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy Gmina ma prawo, od dnia 1 kwietnia 2011 r., do odliczenia naliczonego podatku VAT od budowanej sieci kanalizacyjnej, w momencie budowy tej sieci, ponieważ będzie czerpać dochód w przyszłości z dzierżawy ww. sieci.

2.

W przypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie pierwsze, czy Gmina musi na podstawie art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług liczyć proporcję udziału rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W uzupełnieniu wniosku w dniu 30 maja 2011 r. wskazano, że przez termin "moment budowy sieci kanalizacyjnej" wskazany w pytaniu nr 1 rozumie się okres trwania inwestycji.

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług uprawnia Gminę od dnia 1 kwietnia 2011 r., jako czynnego podatnika, do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ponieważ nabywane "usługi inwestycyjne" zostaną wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych, co nastąpi w wyniku sprzedaży usług dzierżawy.

Według Wnioskodawcy, Gmina ma prawo do odliczenia całości naliczonego przy budowie sieci kanalizacyjnej podatku VAT, gdyż w przyszłości będzie czerpała z powyższego korzyści w postaci dzierżawy, do której będzie naliczona 23% stawka VAT. Wobec tego nie będzie miało zastosowania obliczenie proporcji, gdyż czynność związana będzie ze sprzedażą tylko opodatkowaną 23% stawką, a nie ze sprzedażą mieszaną.

W dniu 30 maja 2011 r., dodatkowo uzupełniono stanowisko wskazując, że w ocenie Wnioskodawcy, w okresie trwania inwestycji Gminie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, na podstawie otrzymanych faktur VAT za budowę sieci kanalizacyjnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT należy do kategorii praw podatkowych, uregulowanych w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

I tak, stosownie do treści ww. art. 86 ust. 1 powołanej ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.

Z treści cytowanego wyżej przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, o czym stanowi art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy.

Na mocy art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (art. 90 ust. 2 ustawy).

W myśl art. 90 ust. 3 ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Szczegółowe zasady dokonywania proporcji przewidują przepisy art. 90 ust. 4-10 ustawy.

Przedstawione we wniosku okoliczności wskazują, iż Gmina, od dnia 1 kwietnia 2011 r., będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Gmina realizuje inwestycję, polegającą na budowie kanalizacji sanitarnej. Po zakończeniu tej inwestycji, sieć kanalizacyjna zostanie przekazana na mocy umowy dzierżawy spółce, w której Gmina posiada 100% udziałów. Gmina będzie dokonywała sprzedaży opodatkowanej - dzierżawy majątku na rzecz spółki.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi kwestia możliwości odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z budową sieci kanalizacyjnej w trakcie trwania inwestycji, od dnia 1 kwietnia 2011 r. (dzień rejestracji Gminy, jako czynnego podatnika VAT).

Analiza powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że w przypadku ponoszenia wydatków w związku z opisaną we wniosku inwestycją, która przekazana będzie do używania spółce komunalnej w drodze umowy dzierżawy, Gminie jako zarejestrowanemu podatnikowi VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT wystawionych na Gminę w zakresie, o którym mowa w powołanym art. 86 ust. 1 ustawy, o ile nie wystąpią okoliczności wymienione w art. 88 tej ustawy.

Odnosząc się natomiast do kwestii obowiązku dokonywania odliczania proporcjonalnego ww. wydatków, na zadach przewidzianych w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług, stwierdzić należy, że skoro wskazana inwestycja wykorzystywana będzie wyłącznie - jak wskazano we wniosku - do czynności opodatkowanych (dzierżawa sieci kanalizacji sanitarnej), to tym samym nie ma możliwości stosowania dyspozycji powołanego artykułu - poniesione wydatki nie dotyczą bowiem sprzedaży mieszanej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl