ITPP1/443-430/09/KM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-430/09/KM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2009 r. (data wpływu 11 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług polegającego na wydawaniu nieodpłatnych zaproszeń - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług polegającego na wydawaniu nieodpłatnych zaproszeń.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, jako instytucja kultury świadczy "usługi kulturalne" takie jak: koncerty, spektakle, spotkania autorskie, przedstawienia i imprezy związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych. Na odpłatnie świadczone usługi sprzedawane są bilety wstępu. "Wpływy z biletów" opodatkowane są podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%, zgodnie z poz. 156 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Wskazano, iż Wnioskodawcy przysługuje zatem - na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wykonana ww. opodatkowanych usług. Zdarzają się sytuacje wydawania w celach reklamowych i informacyjnych nieodpłatnych zaproszeń na te imprezy osobom pełniącym funkcje publiczne, przedstawicielom mediów, sponsorom.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wydanie przez Wnioskodawcę nieodpłatnych zaproszeń jako nieodpłatne świadczenie usług powinno być opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy wydanie nieodpłatnych zaproszeń na organizowane imprezy kulturalne nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wskazano, iż zgodnie z art. 8 ust. 2 ww. ustawy dla opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług konieczne jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: świadczenie nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części, a w przedmiotowej sprawie spełniona jest tylko druga przesłanka dotycząca prawa do obniżenia podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zasadą podatku od towarów i usług jest, że usługi o charakterze nieodpłatnym nie podlegają opodatkowaniu. Jednakże ustawodawca w art. 8 ust. 2 ww. ustawy określił wyjątki od tej reguły, mianowicie za odpłatne świadczenie usług uznaje się także nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

Z powyższego wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług było objęte opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług muszą zostać spełnione łącznie warunki wymienione w ww. przepisie.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, iż poza sprzedażą biletów wstępu na wystawiane spektakle, koncerty, spotkania autorskie, przedstawienia i inne przedsięwzięcia kulturalne, Wnioskodawca wydaje także - w celach reklamowych i informacyjnych - bezpłatne zaproszenia osobom pełniącym funkcje publiczne, przedstawicielom mediów oraz sponsorom.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, iż nieodpłatne wydawanie zaproszeń na przedstawienia i imprezy o charakterze kulturalnym ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą Jednostki. Nie jest więc spełniona przesłanka wymieniona w art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem czynności te, jako nie stanowiące świadczenia usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl