ITPP1/443-425/11/KM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-425/11/KM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2011 r. (data wpływu 23 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla otrzymanego wkładu budowlanego w związku z dostawą lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla otrzymanego wkładu budowlanego w związku z dostawą lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia Mieszkaniowa zawarła w 2010 r. z członkiem umowę o budowę lokalu mieszkalnego i ustanowienie prawa odrębnej własności do tego lokalu. Wkład budowlany, jaki zobowiązany był uiścić członek do Spółdzielni, ustalony został w formie wpłaty w dwóch ratach: pierwsza ze środków własnych tego członka, druga z kredytu udzielonego przez bank. Termin zapłaty drugiej raty wyznaczony był w umowie na dzień 31 grudnia 2010 r. Bank udzielający kredytu członkowi uruchomił przelew na konto Spółdzielni wymaganej kwoty wkładu wraz z podatkiem VAT w wysokości 7% w dniu 31 grudnia 2010 r. Pieniądze z tego przelewu (wraz z 7% VAT-em) znalazły się koncie Spółdzielni 3 stycznia 2011 r. W dniu 17 stycznia 2011 r. Spółdzielnia zawarła z członkiem akt notarialny ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu. W umowie o budowę nie ma zapisu, iż terminem zapłaty jest data uznania rachunku Spółdzielni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1.

Jeśli środki na wkład budowlany wpłynęły na konto Spółdzielni w dniu 3 stycznia 2011 r., ale według umowy o budowę lokalu termin zapłaty wyznaczony był na 31 grudnia 2010 r. i członek poprzez bank uruchomił przelew na konto Spółdzielni w tym dniu, to czy Spółdzielnia powinna uiścić podatek VAT od tak wpłaconego wkładu według stawki 7% czy 8%.

2.

Czy członek Spółdzielni dokonując przelewu w dniu 31 grudnia 2010 r., t.j. zgodnie z datą, jaka w umowie została wyznaczona na termin zapłaty wkładu wraz z podatkiem VAT według stawki wówczas obowiązującej (t.j. 7%), zobowiązany jest do uwzględnienia i zapłaty kwoty wynikającej z tej zwiększonej stawki, jeśli środki z tego przelewu wpłynęły na konto Spółdzielni dopiero 3 stycznia 2011 r. (1 stycznia 2011 r. - sobota, 2 stycznia 2011 r. - niedziela), a w tym czasie zmieniły się stawki podatku VAT, czy też członek zobowiązany był uiścić wkład wraz z 7% VAT, a Spółdzielnia powinna odprowadzić VAT wg stawki 8%.

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro w umowie o budowę na termin zapłaty wkładu wyznaczono dzień 31 grudnia 2010 r. i w tej dacie członek dokonał przelewu, to nie ma znaczenia kiedy te pieniądze wpłynęły na konto Spółdzielni. Spółdzielnia powinna odprowadzić podatek należny VAT związany z tak uiszczonym wkładem wg stawki 7%. Członek dokonał przelewu wkładu przed wejściem w życie zmienionej stawki podatku, t.j. w dniu kiedy obowiązywała jeszcze stawka 7%. W dacie dokonywania przelewu, t.j. 31 grudnia 2010 r. środki pieniężne na rachunku z którego był dokonywany przelew do Spółdzielni istniały, a wobec tego w tej dacie dokonana była zapłata.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług określa przepis art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze. zm.), zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa we wskazanym przepisie, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego (art. 7 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy).

Zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 1 ustawy podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Stosownie do art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub wydania albo przeniesienia własności lokalu lub własności domów jednorodzinnych w przypadku czynności:

a.

ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych,

b.

przeniesienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej własności domu jednorodzinnego w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych.

W przypadkach określonych w ust. 10, 13 pkt 2-5 i 7-10 otrzymanie części zapłaty (ceny) lub części wkładu budowlanego i mieszkaniowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części - art. 19 ust. 15 ustawy.

Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie natomiast z art. 146a ustawy, wprowadzonym na mocy art. 19 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578), zmienionym treścią art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726), w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Stawkę podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, stosuje się - w myśl ust. 12 wskazanego artykułu - do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z ust. 12a tego artykułu, rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Zgodnie z art. 41 ust. 12b ustawy, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

1.

budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m 2;

2.

lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m 2.

W myśl ust. 12c powołanego artykułu, w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Według art. 2 pkt 12 ustawy, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.

Z dniem 1 stycznia 2011 r., na mocy art. 19 pkt 2 lit. b) cyt. powyżej ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej, dodano przepisy art. 41 ust. 14a-14h ustawy.

I tak, jak stanowi art. 41 ust. 14a ww. ustawy o VAT, w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania.

Zmiana stawki podatku w odniesieniu do czynności, która zostanie wykonana w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, w związku z którą otrzymano całość lub część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, i której otrzymanie powoduje powstanie obowiązku podatkowego, nie powoduje zmiany wysokości opodatkowania całości lub części należności, otrzymanej przed dniem zmiany stawki podatku (art. 41 ust. 14f ustawy o VAT).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia zawarła w 2010 r. z członkiem umowę o budowę lokalu mieszkalnego i ustanowienie prawa odrębnej własności do tego lokalu. Wkład budowlany ustalony został w formie wpłaty należności w dwóch ratach: pierwsza ze środków własnych członka, druga z kredytu udzielonego przez bank, który (zgodnie z terminem płatności zawartym w umowie) "uruchomił" przelew na konto Spółdzielni wymaganej kwoty wkładu wraz z podatkiem VAT w wysokości 7% w dniu 31 grudnia 2010 r., a która - jak wskazano we wniosku - wpłynęła na konto Spółdzielni 3 stycznia 2011 r. Natomiast akt notarialny ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu Spółdzielnia zawarła z członkiem w dniu 17 stycznia 2011 r.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w odniesieniu do powołanych przepisów stwierdzić należy, iż w odniesieniu do całości lub części należności (wkładu budowlanego) otrzymywanych przed dniem 1 stycznia 2011 r., o zakresie praw i obowiązków podatkowych decydują przepisy w brzmieniu obowiązującym w dacie zaistnienia zdarzenia, z którego wynika obowiązek podatkowy, a więc przepisy podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2011 r.

Zatem otrzymany w całości lub w części wkład budowlany przed dniem 1 stycznia 2011 r. na poczet lokalu mieszkalnego, którego powierzchnia przekracza limity wskazane w ustawie powinny zostać opodatkowane według stawki 7%, natomiast należności, które Wnioskodawca otrzyma z tego samego tytułu, ale po dniu 1 stycznia 2011 r. obowiązany jest opodatkować proporcjonalnie, tzn. stosując obniżoną stawkę opodatkowania, t.j. 8% do tej części otrzymanej kwoty, która odpowiada udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej, zaś w pozostałym zakresie podstawową stawkę VAT, t.j. 23%.

Jednocześnie wskazać należy, iż w przypadku przedstawionym przez Wnioskodawcę płatność "drugiej raty" realizowana jest przez członka za pośrednictwem banku (konta bankowego). Istotne znaczenie ma w tym przypadku - wbrew stanowisku Wnioskodawcy - okoliczność kiedy ta należność wpłynęła na konto Wnioskodawcy. Za dzień otrzymania zapłaty bądź zaliczki w tym przypadku rozumie się dzień wpływu środków na rachunek bankowy. Wnioskodawca bowiem może dysponować tymi środkami pieniężnymi dopiero w momencie ich faktycznego uzyskania, t.j. w momencie wpływu tych środków na jego rachunek bankowy.

Zatem, w sytuacji, gdy prawo odrębnej własności do przedmiotowego lokalu mieszkalnego zostało ustanowione po raz pierwszy w dniu 17 stycznia 2011 r., to zgodnie z brzmieniem art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania przez Wnioskodawcę całości lub części wkładu budowlanego, t.j. z chwilą uznania na rachunku bankowym tej wpłaty (przelewu), co w niniejszej sprawie - jak wskazano we wniosku - nastąpiło w dniu 3 stycznia 2011 r.

Reasumując w kontekście obowiązujących od dnia 1 stycznia 2011 r. powołanych przepisów art. 41 ust. 14f ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawca winien zastosować do otrzymanego (w całości lub części) wkładu budowlanego na poczet dostawy lokalu mieszkalnego, którego powierzchnia nie przekracza limitów wskazanych w art. 41 ust. 12b ustawy, stawkę podatku obowiązującą w chwili jego otrzymania, t.j. 8%.

Końcowo wskazać należy, że z brzmienia art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa wynika, że składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Interpretacje indywidualne stanowią formę wyrażenia stanowiska, w jaki sposób należy interpretować oraz stosować przepisy prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w odniesieniu do zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. A zatem rolą Ministra Finansów przy ich wydawaniu jest ocena stanowiska strony, w konkretnych opisanych we wniosku okolicznościach faktycznych, ściśle w takim zakresie, w jakim sprawa ta została przez podatnika przedstawiona. Organ ogranicza się jedynie do wykładni treści przepisów prawa podatkowego stanowiących podstawę dokonanej kwalifikacji, potwierdza istnienie lub nieistnienie określonych uprawnień i obowiązków ze sfery prawa podatkowego. Z tych też względów stwierdzić należy, iż tut. organ podatkowy w wydanym rozstrzygnięciu ograniczył się jedynie do oceny stanowiska Wnioskodawcy w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego i zastosowania właściwej stawki podatku dla otrzymanych należności (wkładu budowlanego), bez weryfikacji praw i obowiązków członka spółdzielni wynikających z zawartych umów cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl