ITPP1/443-413/10/BJ - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z czynnościami prowadzącymi do zabezpieczenia inwestycji w postaci budowy zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych wraz ze składowiskiem odpadów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-413/10/BJ Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z czynnościami prowadzącymi do zabezpieczenia inwestycji w postaci budowy zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych wraz ze składowiskiem odpadów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2010 r. (data wpływu 4 maja 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 maja 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jako przedsiębiorstwo zostało powołane uchwałą przez związek międzygminny, w celu prowadzenia gospodarki odpadami, w szczególności poprzez inwestycję pn.:"Budowa zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych wraz ze składowiskiem odpadów". Wnioskodawca po zrealizowaniu inwestycji będzie jej właścicielem i operatorem wytworzonego majątku oraz będzie prowadzić gospodarkę odpadami dla 12 gmin należących do związku. Termin zakończenia inwestycji planowany jest na 2012 rok. Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym od 2007 r. Obecnie zakres działalności gospodarczej obejmuje:

1.

monitorowanie nieczynnego składowiska odpadów na podstawie umowy zawartej pomiędzy miastem (właścicielem) a podatnikiem (administratorem) - klasyfikacja wg PKD 39.00 Z - działalność związana z rekultywacją i pozostała działalność usługowa związana z gospodarką odpadami;

2.

podnajmowanie innemu podmiotowi gospodarczemu środków trwałych i wyposażenia - klasyfikacja wg 68.20.Z - wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

Prowadzona inwestycja nie jest związana z obecnie prowadzoną działalnością opodatkowaną.

Dopiero przyszły zakres działalności opodatkowanej - wg PKD - 38.21.Z - obróbka i usuwanie odpadów innych niż niebezpieczne - będzie ściśle związany z budowanym zakładem unieszkodliwiania odpadów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od inwestycji w toku w przypadku, gdy nie jest ona związana z bieżącą działalnością opodatkowaną.

Zdaniem Wnioskodawcy ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego od nakładów inwestycyjnych ponoszonych na budowę zakładu utylizacji odpadów, ponieważ świadczy usługi opodatkowane i przy pomocy zakładu będzie prowadził działalność opodatkowaną w zakresie obróbki i usuwania odpadów innych niż niebezpieczne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego - zgodnie z normą wyrażoną w przepisie art. 86 ust. 2 pkt 1 wskazanej ustawy - stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7: suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z treści cytowanego wyżej przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać, aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia - jeśli dany zakup ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, wówczas - po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych - odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

Stosownie do art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje - co do zasady - w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Według ust. 11 tego artykułu, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka, jako podatnik VAT czynny, realizuje budowę zakładu utylizacji odpadów. Po zakończeniu ww. inwestycja posłuży prowadzonej przez Spółkę działalności opodatkowanej.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz opis stanu faktycznego przedstawiony we wniosku, stwierdzić należy, iż skoro - jak wskazał Wnioskodawca - inwestycja, polegająca na budowie zakładu utylizacji odpadów w przyszłości posłuży do wykonywania czynności opodatkowanych, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT z tytułu nabycia towarów i usług związanych z realizacją ww. inwestycji, w chwili poniesienia wydatków, w terminach określonych w wyżej powołanych przepisach art. 86 ust. 10, 11, o ile nie wystąpią wyłączenia, o których mowa w art. 88 powołanej ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu

Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl