ITPP1/443-408a/11/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-408a/11/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2011 r. (data wpływu 18 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, w części dotyczącej opodatkowania usługi organizacji imprezy muzycznej (techniczna) bez występu muzycznego oraz wynajmu sprzętu muzycznego i sceny muzycznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie opodatkowania usługi organizacji imprezy muzycznej (techniczna) bez występu muzycznego oraz wynajmu sprzętu muzycznego i sceny muzycznej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji) świadczy Pan usługi występu muzycznego na zlecenie organizatora - występuje Pan na scenie jako muzyk, sam lub z innymi muzykami, grając i śpiewając utwory własne, jak i obce; występuje Pan na zlecenie organizatora imprezy (firmy, urzędu gminy, stowarzyszeń, placówek oświaty), różnego rodzaju festynach, piknikach oraz okolicznościowych koncertach muzycznych - za wykonany koncert otrzymuje Pan wynagrodzenie od organizatora imprezy, nie pobiera jednak sam opłaty za swój występ od zgromadzonej publiczności.

Ponadto, na zlecenie organizatora imprezy, przygotowuje Pan oprawę muzyczną, organizuje sprzęt muzyczny, dba o szczegóły techniczne (nagłośnienie, udźwiękowienie, oświetlenie). Przygotowuje Pan od strony muzycznej scenę, aby inny muzyk, bądź zespół mógł dać koncert. Za wykonaną organizację muzyczną imprezy otrzymuje Pan wynagrodzenie od zlecającego. Również w ramach świadczonych przez Pana usług, zajmuje się Pan wynajmem sprzętu muzycznego i sceny muzycznej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

1.

Czy usługa organizacji imprezy muzycznej (techniczna) bez występu muzycznego, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy.

2.

Czy wynajem sprzętu muzycznego, sceny muzycznej, jest opodatkowany według stawki podstawowej VAT.

Pana zdaniem, w zakresie pytania 4-5, usługi te nie korzystają ze zwolnienia, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług i są opodatkowane stawką 23%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast art. 8 ust. 1 tej ustawy stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże, zgodnie z art. 146a ustawy, wprowadzonym na mocy art. 19 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578), zmienionym treścią art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726), w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f: stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23% (...).

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

I tak, na podstawie dodanego do ustawy o podatku od towarów i usług, z dniem 1 stycznia 2011 r., przez art. 1 pkt 8 lit. a) tiret trzeci ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476), przepisu art. 43 ust. 1 pkt 33, zwalnia się od podatku usługi kulturalne świadczone przez:

a.

podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną,

b.

indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Z okoliczności sprawy wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi występu muzycznego na zlecenie organizatora - występuje Pan na scenie jako muzyk, sam lub z innymi muzykami, grając i śpiewając utwory własne, jak i obce; występuje Pan na zlecenie organizatora imprezy (firmy, urzędu gminy, stowarzyszeń, placówek oświaty), różnego rodzaju festynach, piknikach oraz okolicznościowych koncertach muzycznych - za wykonany koncert otrzymuje Pan wynagrodzenie od organizatora imprezy, nie pobiera jednak sam opłaty za swój występ od zgromadzonej publiczności. Ponadto, na zlecenie organizatora imprezy, przygotowuje Pan oprawę muzyczną, organizuje sprzęt muzyczny, dba o szczegóły techniczne (nagłośnienie, udźwiękowienie, oświetlenie). Przygotowuje Pan od strony muzycznej scenę, aby inny muzyk, bądź zespół mógł dać koncert. Za wykonaną organizację muzyczną imprezy otrzymuje Pan wynagrodzenie od zlecającego - nie wynika więc aby otrzymywał Pan honorarium. Również w ramach świadczonych przez Pana usług, zajmuje się Pan wynajmem sprzętu muzycznego i sceny muzycznej.

W tych okolicznościach, niewątpliwie nie działa Pan jako podmiot wymieniony w normie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a) - jako podmiot prawa publicznego lub inny podmiot uznany na podstawie odrębnych przepisów za instytucję o charakterze kulturalnym lub wpisany do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Nie działa Pan także jako indywidualny twórca lub artysta wykonawca, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który wynagradzany jest w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów. W takim charakterze bowiem występować mogą wyłącznie wykonawcy - twórcy, bądź artyści wykonawcy, o ile występując jako podatnik podatku od towarów i usług, działają oni indywidualnie (każdy z osobna), a podstawą ich wynagrodzenia jest ww. honorarium.

Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności faktyczne oraz treść powołanych w tym zakresie przepisów prawa, stwierdzić należy, że w zakresie w jakim wykonuje Pan czynności polegające na:

a.

organizacji imprezy muzycznej (techniczna), bez występu muzycznego;

b.

wynajęciu sprzętu muzycznego oraz sceny muzycznej;

od dnia 1 stycznia 2011 r. winien stosować 23% stawkę podatku od towarów i usług. W tym przypadku bowiem normodawca nie przewidział możliwości zastosowania obniżonej stawki podatku, bądź też zwolnienia od podatku, dla wskazanych czynności.

Końcowo, wskazać należy, iż w zakresie pytań: "Czy usługi Pana występu na scenie muzycznej, na której śpiewa Pan i gra utwory własne, jak i obce, może Pan korzystać ze zwolnienia od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług", "Czy jeżeli do występu na scenie muzycznej zatrudnia Pan na podstawie umowy o dzieło inne osoby i wspólnie śpiewa i gra utwory własne, jak i obce, czy również te usługi korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy" oraz "Czy usługi kompleksowej obsługi imprezy muzycznej (rozstawienie sceny, przygotowanie sprzętu muzycznego i na końcu Pana występ muzyczny lub występ Pana z zespołem zatrudnionych muzyków), korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy" wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl