ITPP1/443-388/09/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-388/09/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 kwietnia 2009 r. (data wpływu 27 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dotyczących wydatków bezpośrednio związanych z procesem podwyższenia kapitału spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dotyczących wydatków bezpośrednio związanych z procesem podwyższenia kapitału spółki.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka zajmuje się przetwórstwem owoców morza. W dniu 31 marca 2009 r. podwyższony został kapitał zakładowy Spółki z kwoty 500 000 zł do wysokości 76 500 000 zł. Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym zostały objęte przez dotychczasowego wspólnika za wkład pieniężny. Z uwagi na fakt, że udziały zostały objęte po cenie wyższej od ich wartości nominalnej, część środków otrzymanych przez Spółkę (24 000 000 zł) została przekazana na kapitał zapasowy (agio).

Uzyskane środki przeznaczone zostaną na częściową spłatę pożyczki zaciągniętej w celu sfinansowania wydatków inwestycyjnych, w szczególności na:

* zakup budynku produkcyjnego;

* zmianę sposobu użytkowania obiektów zakładów mięsnych na zakład przetwórstwa rybnego;

* rozbudowę, przebudowę i nadbudowę powyższych obiektów;

* infrastrukturę techniczną i drogową;

* zakup linii technologicznych, maszyn i urządzeń do przetwórstwa ryb.

W związku z podwyższeniem kapitału zakładowego oraz wydaniem udziałów Spółka poniosła następujące koszty związane z: podatkiem od czynności cywilnoprawnych zapłaconym od podwyższenia kapitału zakładowego, obsługą prawną i doradztwem podatkowym, opłatami notarialnymi i sądowymi oraz tłumaczeniami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka ma prawo do obniżenia kwoty należnego podatku od towarów i usług o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dotyczących wydatków bezpośrednio związanych z procesem podwyższenia kapitału Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jak podkreślił Wnioskodawca, przepisy ww. ustawy nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, aby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. W ocenie Wnioskodawcy, nie budzi jednak wątpliwości, iż związek ten może być bezpośredni (wydatek na nabycie towaru, który następnie zostanie przez podatnika sprzedany) bądź pośredni. Celem podwyższenia kapitału przez Spółkę jest pozyskanie środków finansowych, koniecznych do zintensyfikowania prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie produkcji i dystrybucji przetworów rybnych. Działalność ta podlega w całości opodatkowaniu podatkiem VAT. Tym samym, wydatki związane z podwyższaniem kapitału zakładowego - choć nie dotyczą bezpośrednio czynności opodatkowanej - są bez wątpienia pośrednio związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym Spółka jest uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących wydatki związane z podwyższeniem kapitału.

Celem potwierdzenia wskazanego stanowiska, Wnioskodawca przytacza interpretacje wydane w imieniu Ministra Finansów. Tytułem przykładu wskazuje on na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie znak IPPP1-443-2030/08-3/MP z dnia 16 stycznia 2009 r., Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu znak ILPP1/443-871/08-2/MT z dnia 9 grudnia 2008 r., Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach znak IBPP2/443-214/07/BM z dnia 21 stycznia 2008 r. oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy znak ITPP1/443-525/07/DM z dnia 27 grudnia 2007 r.

Wnioskodawca zwrócił uwagę, iż we wskazanej powyżej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wskazano, iż "jeżeli przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę są czynności opodatkowane podatkiem VAT, to wydatki ponoszone w związku z procesem podwyższenia kapitału należy uznać za czynności, które służą prowadzeniu działalności opodatkowanej. Podatek naliczony związany z przedmiotowymi wydatkami podlegać będzie odliczeniu od podatku należnego w takim zakresie, w jakim podatek ten będzie związany ze sprzedażą opodatkowaną".

Według Wnioskodawcy, obowiązujące przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przytoczone interpretacje wskazują, iż Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku naliczonego VAT związanego z zakupami dotyczącymi podwyższenia kapitału. Tym samym, stanowisko Spółki przedstawione w niniejszym wniosku powinno zostać uznane za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl unormowań zawartych w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu, podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

A zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług i dotyczy podatku naliczonego, wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Istotny jest więc związek między zakupami a działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany w sposób bezpośredni lub pośredni z transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Dla określenia czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku wynikającego z wydatków poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego, niezwykle istotny jest charakter związku występującego między zakupami, a prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Związek ten może mieć charakter bezpośredni (np. zakup materiałów do wytworzenia produktu podlegającego odsprzedaży) lub pośredni (koszty ogólne).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wydatki związane z procesem podwyższenia kapitału są ponoszone celem pozyskania przez Spółkę środków finansowych, które zostaną przeznaczone na realizację określonych celów (spłatę pożyczki zaciągniętej w celu sfinansowania wydatków inwestycyjnych). Zatem, jeśli zakres prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej obejmuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, to wydatki ponoszone w związku z procesem podwyższenia kapitału należy uznać za czynności, które służą prowadzeniu działalności opodatkowanej. W efekcie, podatek naliczony związany z przedmiotowymi wydatkami podlegać będzie odliczeniu od podatku należnego w takim zakresie, w jakim podatek ten będzie związany ze sprzedażą opodatkowaną.

W świetle przedstawionych uwarunkowań prawnych oraz okoliczności sprawy należy stwierdzić, iż Spółka uprawniona jest do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z ww. wydatkami na podwyższenie kapitału zakładowego oraz wydanie udziałów, o ile Spółka poniosła wydatki udokumentowane fakturami VAT i przy założeniu, że przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę są czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Tym samym, podatek naliczony związany z wydatkami, o których mowa we wniosku, podlegać będzie odliczeniu od podatku należnego wyłącznie w tej części, w jakiej podatek ten wiąże się ze sprzedażą opodatkowaną.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl