ITPP1/443-373/07/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-373/07/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2007 r. (data wpływu 17 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wysokości opodatkowania sprzedaży gruntu wraz z budynkiem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2007 r. został złożony ww. wniosek (uzupełniony dnia 3 grudnia 2007 r. i 10 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wysokości opodatkowania sprzedaży gruntu wraz z budynkiem.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W maju 2007 r. zakupił Pan nieruchomość rolną składającą się z czterech działek. Dwie spośród zakupionych działek oznaczone są jako grunty orne. Natomiast na działce oznaczonej numerem znajduje się stary budynek mieszkalny w zabudowie bliźniaczej - działka ta w ewidencji gruntów oznaczona jest jako teren zabudowy mieszkalnej. Na ostatniej z wymienionych działek oznaczonej numerem znajdują się budynki gospodarcze (stodoła i chlewnia) - działka w ewidencji gruntów oznaczona jest jako użytki rolne zabudowane. Wszystkie wyżej wymienione budynki wybudowane zostały kilkadziesiąt lat temu (minęło pięć lat od zakończenia ich budowy) i w tym czasie były one zamieszkiwane i użytkowane.

Przy zakupie powyższej nieruchomości nie odliczał Pan podatku naliczonego, gdyż ww. nieruchomość została zakupiona od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, co zostało potwierdzone wyłącznie aktem notarialnym (nie fakturą VAT). Przedmiotowa nieruchomość nie została wprowadzona przez Pana do ewidencji środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej (traktowana była jak towar) i nie zostały poniesione żadne wydatki na jej ulepszenie. Na działkach tych zamierzał Pan wybudować budynki mieszkalne, a następnie je sprzedać. Okazało się jednak, że dla tych terenów nie jest opracowany plan zagospodarowania przestrzennego i nie zostanie on opracowany w najbliższym czasie. Ponieważ przedmiotowe działki nie mogą służyć wykonywanej działalności gospodarczej, zamierza je Pan sprzedać.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawką VAT w opisanym przypadku należy opodatkować sprzedaż działek, na których znajdują się opisane nieruchomości.

Zdaniem wnioskodawcy ww. budynki są towarami używanymi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zatem ich sprzedaż podlega zwolnieniu z opodatkowania. W konsekwencji zwolnione będą także grunty, na których znajdują się przedmiotowe nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 2 pkt 6 powołanej ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W przypadku terenów zabudowanych zastosowanie znajduje art. 29 ust. 5 ustawy, który stanowi, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Z powyższej regulacji wynika, że opodatkowanie gruntu lub jego zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest ściśle uzależnione od wysokości opodatkowania (lub zwolnienia) budynku, który się na nim znajduje.

W oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem ze w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

W rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Artykuł 43 ust. 6 ustawy określa, że zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej, a podatnik:

1.

miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków

,

2.

użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych

.

Powołany art. 43 ust. 6 ustawy dotyczący wyłączenia ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy budynków i budowli (rozumianych jako towary używane) znajduje zastosowanie tylko wówczas, gdy wszystkie trzy warunki zawarte w tym przepisie, zostaną spełnione łącznie.

Odnosząc przedstawiony opis stanu faktycznego do powołanych regulacji prawnych należy zauważyć, że przedmiotem dostawy będzie grunt (dwie działki), na których znajdują się budynek mieszkalny oraz budynki użytkowe.

Ze względu na wskazany we wniosku okres zamieszkiwania, dostawa ww. budynku mieszkalnego zwolniona jest z opodatkowania na podstawie powołanego wyżej art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Uwzględniając termin budowy oraz brak możliwości odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu opisanych we wniosku budynków stodoły i chlewni należy zauważyć, że spełniają one definicję towaru używanego zawartą w art. 43 ust. 2 pkt 1, a zatem ich dostawa podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Brak nakładów na te obiekty wyklucza z kolei możliwość zastosowania ww. art. 43 ust. 6 ustawy.

Reasumując, sprzedaż opisanych budynków użytkowych i budynku mieszkalnego będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów usług. Zwolnienie to zgodnie z powołanym wyżej art. 29 ust. 5 będzie dotyczyło także gruntów (działek), na których się one znajdują.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl