ITPP1/443-357/14/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-357/14/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2014 r. (data wpływu 3 kwietnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia przy dostawie nieruchomości zabudowanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia przy dostawie nieruchomości zabudowanej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Skarb Państwa planuje zbycie w trybie bezprzetargowym nieruchomości (położonej przy ul. K., oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr x, obręb.., o pow.... m2) zabudowanej budynkiem kościoła na rzecz A.

Wniosek o wygaszenie trwałego zarządu do przedmiotowej nieruchomości będącej własnością Skarbu Państwa złożyło M. - R., ze wskazaniem, że nieruchomość ma zostać przekazana A.

A. złożyła wniosek o sprzedaż przedmiotowej nieruchomości w trybie bezprzetargowym z 99% bonifikatą od ustalonej ceny (na podstawie art. 28, art. 37 ust. 2 pkt 10, art. 67 i 68 ust. 1 pkt 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami).

Wojewoda wyraził zgodę na zbycie przedmiotowej nieruchomości w trybie bezprzetargowym z 99% bonifikatą.

Z dokumentów dostarczonych przez A. wynika:

* dnia 16 grudnia 1945 r. został poświęcony kościół pod wezwaniem..., który następnie został przekazany przez władze polskie K.,

* w dniu 21 stycznia 1993 r. została erygowana parafia.... pod wezwaniem..., która następnie otrzymała do istniejącego wezwania dodatkowy tytuł: Ś.,

* dnia... została ustanowiona parafia...,

* w związku z realizacją przez R. zadania dostosowania struktury duszpasterstwa... do aktualnych potrzeb S., w dniu 16 września 2013 r. podjęto decyzję o likwidacji parafii... i przekazania kościoła... do A.

Nieruchomość zabudowana kościołem, będąca w trwałym zarządzie M. - R. jest własnością Skarbu Państwa. Nie jest znana dokładna data oddania ww. nieruchomości w trwały zarząd, natomiast w opisie nieruchomości z 1970 r. widnieje jako użytkownik W.

M. R. nie ponosi opłat z tytułu trwałego zarządu.

Zgodnie z informacją uzyskaną z R. w kościele były wykonywane remonty, których koszt nie przekraczał 30% wartości początkowej nieruchomości.

Trwały zarząd zostanie wygaszony przed sprzedażą ww. nieruchomości na rzecz A. Wskazano, że M. jest miastem na prawach powiatu i do celów podatkowych zarejestrowane jest jako czynny podatnik podatku VAT i występuje jako "G.".

W związku z powyższym opisem, zadano następujące pytanie:

Czy zbycie nieruchomości zabudowanej budynkiem kościoła, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a w związku z art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, zbycie nieruchomości zabudowanej budynkiem kościoła będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a w związku z art. 29a ust. 8 ustawy o podatku VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W oparciu o art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Zgodnie zatem z ww. przepisami grunt, budynki lub ich części spełniają definicję towaru, a ich sprzedaż traktowana jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Stosownie do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie (art. 2 pkt 14 ustawy) rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli, lub ich części, po ich:

1.

wybudowaniu lub

2.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o podatku VAT przy dostawie budynków trwale związanych z gruntem z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Wobec powyższego dostawa przedmiotowych nieruchomości gruntowych wraz z posadowionym na niej budynkiem kościoła może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a w związku z art. 29a ust. 8, bowiem w odniesieniu do budynku nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz nie ponoszono wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miałaby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z dnia 13 marca 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl