ITPP1/443-350/09/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-350/09/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2009 r. (data wpływu 14 kwietnia 2009 r.), uzupełnionym wnioskiem z dnia 6 lipca 2009 r. (data wpływu do organu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości gruntowej zabudowanej halą magazynową - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości gruntowej zabudowanej halą magazynową.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 2002 r. zakupił Pan działkę gruntu z rozpoczętą budową hali magazynowej. Przy zakupie przysługiwało Panu prawo do odliczenia VAT od rozpoczętej budowy. Inwestycję zakończył Pan w marcu 2004 r. Pozwolenie na użytkowanie budynku hali magazynowej z zapleczem administracyjno-socjalnym uzyskał 24 marca 2004 r. W tym samym dniu obiekt został przyjęty na stan środków trwałych Pana firmy. Magazyn jest użytkowany przez firmę należącą do Pana. Jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług i nieruchomość wykorzystuje do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Od momentu zakupu w 2002 r. wykorzystywał Pan plac magazynowy na własne potrzeby a także wynajmował trzem firmom. Usługę najmu rozszerzył Pan następnie o pomieszczenia magazynowe. Najem trwa od 2002 r. do chwili obecnej. Zamierza Pan sprzedać przedmiotową nieruchomość.

Ponadto w piśmie uzupełniającym z dnia 6 czerwca 2009 r. poinformował Pan, że po oddaniu do użytku hali magazynowej z zapleczem administracyjno-socjalnym nie dokonywano ulepszeń i modernizacji. Wykonywał Pan jedynie niezbędne naprawy i remonty, takie jak remont dachu i posadzki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż omawianej nieruchomości w 2009 r. korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Pana zdaniem, zamierzona sprzedaż nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia od VAT określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, pomimo iż przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku przy zakupie nieruchomości. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem (wynajem części nieruchomości) a sprzedażą upłynął okres dłuższy niż dwa lata. Przedmiotowa nieruchomość była i jest wykorzystywana przy wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Wydatki na zakończenie budowy przewyższyły 30% wartości początkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ww. ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...)

Z definicji zawartej w art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, za towary uważa się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Co do zasady stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 powołanej ustawy, wynosi 22%. Jednakże, zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Zatem w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Natomiast na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), w świetle art. 43 ust. 7a nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Jednocześnie na mocy, art. 43 ust. 10 omawianego artykułu, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Z treści ust. 11 ww. artykułu wynika, że oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków mającym prawo skorzystania ze zwolnienia od podatku, po spełnieniu określonych warunków, możliwość do zrezygnowania ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w 2002 r. zakupił Pan działkę gruntu z rozpoczętą budową hali magazynowej. Przy jej nabyciu miał Pan prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. W 2004 r. hala magazynowa wraz z zapleczem administracyjno-socjalnym została oddana do użytku. Jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług, a część nieruchomości była i jest wykorzystywana przez Pana do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (prowadzi Pan wynajem hali magazynowej od 2002 r.). Ponadto od momentu oddania do użytku nieruchomości, tj. od dnia 24 marca 2004 r. nie dokonywał Pan żadnych ulepszeń i modernizacji, z wyjątkiem drobnych napraw.

Stwierdzić zatem należy, iż skoro przedmiotem dostawy ma być obiekt budowlany, który w części wykorzystywany był na Pana własne potrzeby a w części - do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (wynajem nieruchomości), nie został wypełniony warunek wynikający z definicji pierwszego zasiedlenia (art. 2 pkt 14 ustawy). A mianowicie nie doszło do wydania całości nieruchomości w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi obiektu, nie ma w tym przypadku zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Nie ma również podstaw do zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 10a, gdyż w stosunku do przedmiotowego obiektu, dokonującemu jego dostawy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jednocześnie wskazać należy, że zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, grunt na którym są one posadowione dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl